comey

“Shkarkimi i ish-shefit të FBI-së, Comey, gabimi më i madh në historinë e politikës moderne”

Postuar në 11 Shtator, 2017 19:39

Steve Bannon, ish-planifikuesi i fushatës elektorale të Donald Trump, ka deklaruar në një intervistë të fundit për CBS se shkarkimi prej presidentit amerikan, i ish-shefit të Byrosë Federale të Hetimit, James Comey, mund të konsiderohet si gabimi më i madh në historinë e politikës moderne. Bannon nuk dha më shumë detaje pse ka arritur në këtë përfundim, por duket se vendimet e Trump me kreun e FBI-së kanë sjellë pështjellime të mëdha. 

Comey akuzon Shtëpinë e Bardhë për gënjeshtra

Postuar në 08 Qershor, 2017 20:36

Administrata e presidentit Donald Tramp ka gënjyer për arsyet e shkarkimit të James Comey-t nga drejtimi i FBI-së. Deklarata e fortë vjen nga vetë ish-kreu i Byrosë Federale të Hetimit, Michael Flynn gjatë dëshmisë së tij përpara Komitetit të Inteligjencës së Kongresit Amerikan.

“Administrata amerikane zgjodhi të thotë se shkarkimi im u bë pasi FBI ishte një rrëmujë e madhe dhe se kishte humbur besimin te lideri i saj. Këto ishin gënjeshtra, thjesht dhe qartë gënjeshtra”-tha Flynn.

Dëshmia e Comey para Senatit të SHBA: Trump më kërkoi Besnikëri

Postuar në 08 Qershor, 2017 15:31

Dëshmia e ish-kreut të Byrosë Federale të Hetimit, James Comey para Senatit amerikan(teksti i shkruar) është hedhur nga mediat online dhe qarkullon në formën e një dokumenti prej 7 faqesh. Comey, që me gjasë do të mbetet si një nga figurat më të debatuara të Byrosë, është thirrur të dëshmojë për marrëdhëniet e tij me presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Donald Trump që mandej u bë president në detyrë të plotë.

Deklarata rrëmujë, Trump: Do ta shkarkoja Comey, pavarësisht rekomandimeve të Prokurorit të Përgjithshëm

Postuar në 12 Maj, 2017 10:22

Përtej letrës së shkarkimit që do të mbetet në çdo rast një dokument referimi, presidenti amerikan Donald Trump ka deklaruar në një intervistë për NBC se "ishte vendimi im për të shkarkuar Comey". Lidhur me rekomandimin e Prokurorit të Përgjithsëm, Sessions, Trump tha se ai "ishte një djalë shumë i zgjuar që e shkruaajti letrën, po une do ta shkarkoja sërish". Shkarkimi i kreut të FBI-së James Comey ka provokuar debat të madh publik në SHBA, pasi ai po hetonte për lidhjet e mundshme mes fushatës së Trump me shërbimet ruse.

Lavrov tallet në konferencë shtypi: Pse u shkarkua Comey? Mos po talleni?

Postuar në 10 Maj, 2017 15:14

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov ndodhet në SHBA për një vizitë pune. Gjatë konferencës për shtyp e homologun Tillerson ai është pyetur nëse shkarkimi i kreut të FBI-së, Comey, ndikon në bisedimet dypalëshe. Lavrov tallet duke pyetur: "Pse u pushua? Mos po bëni shaka?", tha ai duke u larguar. 

Letra e Trump për shkarkimin e Comey: Të shkarkoj dhe lini zyrën menjëherë

Postuar në 10 Maj, 2017 13:57

Në mediat amerikane është zbardhur letra e shkarkimit të drejtorit të FBI-së, James Comey nga presidenti Donald Trump.

Teksti është i shkurtër dhe i prerë: rekomandim nga prokurori, të vlerësoj, por po të shkarkoj menjëherë. Teksa e vlerëson për informimin në tri raste, gjatë të cilave Comey ka theksuar se “Trump nuk është nën hetim”, presidenti lan duart si Pilati, duke shtuar se “nuk mund të mos bie dakord me gjykimin e Departamentit të Drejtësisë se Ju nuk jeni i aftë të drejtoni siç duhet Byronë”.

 

Kreu i FBI, Comey: Do të merrja të njëjtin vendim për hetimin ndaj Clinton

Postuar në 03 Maj, 2017 17:45

Pse ishte e nevojshme që 11 ditë përpara zgjedhjeve presidenciale Ju të njoftonit hapjen e një hetimi rreth një kompjuteri të ri, pa patur dijeni se çfarë kishte në të? Pse nuk bëtë thjesht hetimin siç do të bënit normalisht?

Clinton: Nëse zgjedhjet do ishin bërë më 27 tetor, do isha Presidente. FBI dhe WikiLeaks kombinuan goditjet

Postuar në 03 Maj, 2017 09:38

Hillary Clinton është shfaqur sërish para publikut me disa kritika të forta në adresë të presidencës Trump që kaloi 100 ditët e para. Në një takim në New York, Clinton foli edhe për fushatën elektorale të vjeshtës së vitit 2016 të cilën ajo e humbi. Ish-kandidatja demokrate pranoi përgjegjësinë e plotë për humbjen, pasi siç tha ajo, “unë isha kandidatja, unë isha personi në garë".

Siguria kibernetike, drejtori i FBI-së, Comey: Njeriu, faktori më i ekspozuar

Postuar në 08 Mars, 2017 15:10

Drejtori i Byrosë Fedrael të Hetimit në SHBA, James Comey, është duke mbajtur një fjalë në konferencën për sigurinë kibernetike në Boston College. Ai ka paraqitur aktorët kërcënues në këtë botë të internetit që jetojmë, duke vënë theksin te faktori njeri. Comey ka folur për nevojë e inxhenierisë sociale, “për të kuptuar sesi njerëzit mendojnë”, pasi njeriu sipas tij, afekton të gjithë higjenën e sistemit. Comey ka shtuar se terroristët nuk janë ende në gjendje që ta përdorin internetin si armë shkatërrmi, “ashtu siç logjika na e thotë se do të ndodhë”.

Komedia elektorale në ShBA – Hapet hetim për FBI-në dhe drejtorin Comey

Postuar në 12 Janar, 2017 21:11

Departamenti i Drejtësisë në ShBA deklaroi sot përmes Inspektorit të Përgjithshëm, Michael Horowitz, se do të nisë një hetim për veprimet e FBI-së dhe drejtorit të saj James Comey gjatë zgjedhjeve presidenciale. Vendimi i Comey për të rihapur hetimet për çështjen e e-maileve 11 ditë para zgjedhjeve ndërkohë që ai në korrik cilësoi se Clinton nuk do të ngarkohet me akuza, shihet me dyshim. 

Pages

Subscribe to RSS - comey