Cipras

Athina ratifikon e para protokollin e NATO-s per Maqedonine

Postuar në 09 Shkurt, 2019 10:54

Greqia ratifikoi e para Protokollin e anëtarësimit të Maqedonisë në NATO. Cipas ia doli të sigurojë votat e 153 deputetëve në një seancë plenare të dominuar nga debati mes tij dhe partnerit në qeveri dhe Panos Kammenos.

Kryetari i Grekëve të Pavarur i tërhequr në opozitë pak ditë para se marrëveshja për emrin me Maqedoninë të kalonte në parlament sulmoi ashpër shefin e qeverisë greke duke e akuzuar për tradhëti kombëtare dhe blerjen e tre deputetëve nga grupi i tij parlamentar.

Të paktën të kishte imituar Ciprasin

Postuar në 10 Janar, 2019 20:46

Shqipëria është në hall për ministër të Jashtëm. Të paktën kështu duket pas refuzimit të presidentit për të dekretuar Genti Cakën në vend të Ditmir Bushatit. Një hall që në fakt është më shumë në kokën e Edi Ramës, jo sepse është i shqetësuar për punët e jashtme të Shqipërisë, por për kapriçot e tij të dukjes dhe pallavrat e rilindjes kombëtare e ndërkombëtare që tani nuk pijnë më ujë sado mundohet të bëjë seriozin dhe të gjithëditurin, ku ata  që nuk e kuptojnë njëherë janë studentët, njëherë minitatorët, njëherë infermierët, njeherë ambasadorët e kështu me radhë.

Zgjerimi i Greqisë në 12 milje do i shkojë me ligj parlamentit

Postuar në 24 Tetor, 2018 05:37

Zgjerimi i sovranitetit të Greqisë në 12 milje det territorial në hapësirën e Jonit do të bëhet me ligj të posaçëm dhe jo me dekret presidencial siç theksoi në konferencën e largimit nga detyra ish-ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias.

Gazeta greke "Kathimerini" shkruan se "kryeministri grek ka vendosur të thërrasë Këshillin Shkencor të Ministrisë së Jashtme për të diskutuar aspektet e çështjes". Po ashtu ai dha udhëzime për t'iu përgjigjur deklaratave dhe qëndrimeve të bëra nga qeveria turke pasi u informua për zhvillimet e fundit.

Kotzias komenton lajmin e fondeve: Idiotësi dhe mungesë serioziteti

Postuar në 20 Tetor, 2018 11:22

Ish-ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias foli për herë të parë mbi lajmin se shuma të mëdha janë financuar për mediat në Maqedoni e Shqipëri.

Asnjë vështirësi për të lexuar Edi Ramën

Postuar në 09 Shtator, 2018 18:39

Bisedimet intensive që u zhvilluan në pranverë për përmbylljen e marrëveshjes me Greqinë u perceptuan nga Tirana si një mundësi për të marrë nxitimthi një fitore imazhi për hapjen e negociatave sesa një shanc real për zgjidhjen e problemeve me Athinën. 

80 piramidat që ndajnë Shqipërinë dhe Greqinë

Postuar në 13 Korrik, 2018 19:42

Turbulloi shumë gazetarë dhe politikanë në Greqi deklarata e kryeministrit grek Aleksis Tsipras për Piramidat kufitare me Shqipërinë si një ndër pikat e çështjeve të pazgjidhura të kufirit.
Shumë nga gazetarët dhe analistët politikë filluar të pyesin dhe të kërkojnë në internet "çjanë këto piramida në kufi me Shqipërinë"? Kjo detyroi qeverinë të sqarojë se kjo çështje kishte të bënte me me mirëmbajtjen e piramidave kufitare me Shqipërinë.

Foreign Policy: Cipras meriton Nobel për Paqen

Postuar në 16 Qershor, 2018 21:31

Arritja e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë sipas revistës Foreign Policy meriton çmimin “Nobel” për Paqen. “Dy liderët që meritojnë Çmimin Nobel për Paqen nuk u takuan këtë javë në Singapor. Ata do të takohen të dielën në kufirin mes Greqisë, Maqedonisë dhe Shqipërisë”-shkruan revista. Më tej thuhet se kryeministrat Alexis Cipras dhe Zoran Zaev do të nënshkruajnë arritjen e marrëveshjes për zgjidhjen e konfliktit afatgjatë mbi emrin e Maqedonisë. Vendi ballkanik sipas marrëveshjes do të njihet me emrin "Republika e Maqedonisë Veriore"

Cipras pranon "gjendjen e luftës" me Shqipërinë

Postuar në 17 Maj, 2018 18:12

Kryeministri grek Aleksis Cipras ka pranuar se Shqipëria dhe Greqia janë ende në gjendje lufte, duke deklaruar se zgjidhja e kësaj çështje është pjesë e paketës së çështjeve të mbetura pezull nga Lufta e Dytë Botërore. Ai shprehet optimist se dy vendet do përmbyllin marrëveshjen për Zonën Ekskluzive Ekonomike brenda qershorit.

Më mirë gënjeshtar sesa i tredhur para "Sulltanit"

Postuar në 02 Prill, 2018 09:07

Ajo që shteti i Kosovës bëri me arrestimin dhe deportimin e 6 shtetasve turq të Kolegjit  Mehmet Akif, ishte një nga aktet më të padenja dhe tinzare në shërbim të presidentit Erdogan.

Ky i fundit falenderoi publikisht Hashim Thaçin për zbatimin e porosive të ardhura nga Ankaraja, duke qartësuar edhe më shumë rolin e presidentit të Kosovës në këtë histori. 

Mosbesimi Tiranë-Athinë ndryshon axhendën e Prillit

Postuar në 29 Mars, 2018 18:59

Prilli ishte parashikuar koha kur qeveritë e Shqipërisë dhe Greqisë do të përmbyllnin negociatat për nënshkrimin e partneritetit strategjik siç u lajmëruar nga Rama e Cipras pas takimit në Davos. 

Pages

Subscribe to RSS - Cipras