cia

Irani dënon me vdekje agjentin e CIA-s që dekonspiroi vendndodhjen e gjeneralit Soleimani

Postuar në 09 Qershor, 2020 12:54

Gjykata iranine ka vendosur dënimin me vdekje të Mahmoud Mousavi-Majd, i cilësuar si një nga personat përgjegjës që i zbuloi CIA-s vendndodhjen e kreut të forcave "Kuds" të Gardës Revolucionare, Qasem Soleimani dhe të komandantit të milicisë Shiite në Irak, Abu Mahdi Muhandis.

Mahmoud Mousavi – Majd një nga spiunët e CIA-s dhe Mosadit është dënuar me vdekje. Ai u dha armiqve vendndodhjen e martirit Soleimani 

u shpreh zëdhënësi i gjykatës, Gholamhossein Esmaili gjatë një konference për shtyp.

Spekullimet në media: Në Afganistan është vrarë, Michael D'Andrea, Soleimani i CIA-s

Postuar në 29 Janar, 2020 14:00

Në avionin e forcave ajrore amerikane të rrëzuar pak ditë më parë në provincën Ghazni në Afganistan mendohet se ka qenë edhe shefi i shërbimit inteligjent të SHBA-ve, seksioni i CIA-s në Iran, Michael D’Andrea. Media në Lindjen e Mesme citojnë burime të shërbimeve sekrete ruse sipas të cilave ishte D’Andrea që orkestroi vrasjen e gjeneralit iranian Qasem Soleimani dhe po sipas këtyre burimeve avioni në fjalë, i tipit E 11A shërbente si komandë e lëvizshme për D’Andrean.

Rrëfimi i një Bilbilfryrësi, ish-agjent i CIA-s

Postuar në 14 Tetor, 2019 12:51

"Shkalla e lirisë së një vendi matet vetëm nga respekti që ai tregon për të drejtat e qytetarëve të tij"- Edward Snowden.

Ish-agjenti greko-amerikan, John Kiriakou i konsideruar si  Whistleblowrs pasi denoncoi  përdorimin e torturave të CIA-s në burgjet sekrete flet në një intervistë të gjatë për rrezikun me të cilin përballet demokracia dhe publiku nga operacioniet e pakontrolluara të shërbimeve të sigurisë, presidencën Trump dhe përplasjet në Lindjen e Mesme

Raporti/Vëllai i vrarë i liderit koreanoverior ishte informator i CIA-s

Postuar në 11 Qershor, 2019 16:03

Kim Jong-nam, gjymë vëllai i liderit korano verior, Kim Jong-un, ka qenë një informator i shërbimit amerikan të inteligjencës, CIA.

Lajmi përcillet në gazetën “Wall Strret Journal” që citon një persona që ka patur dijeni për çështjen në fjalë.

Ndarja e Jugosllavisë në 1977 linte Preshevën jashtë Serbisë

Postuar në 20 Shkurt, 2019 09:34

Sekretari i CIA-s e kishte identifikuar si "konfidencial" dokumentin e  shkruar në Mynih në vitin 1977, pas një takimi të agjentëve të CIA-s amerikane dhe shërbimit gjerman  BND.

Plani parashikonte ndarjen e Jugosllavisë në dy blloqe të mëdha. Njëri nën ndikimin gjerman dhe tjetri nën influencën e e SHBA. Dhe nëse shohim situatën aktuale, gjithçka ndodhi sipas këtij plani, thotë gazeta serbe, Kurir.

CIA: Khashoggi u vra me urdhër të princit saudit

Postuar në 17 Nëntor, 2018 10:37

CIA vlerëson se princit saudit, Mohammed bin Salman urdhëroi vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi në Stamboll. Këto vlerësime ndërlikojnë edhe më shumë përpjekjet e presidentit amerikan Donald Trump për të shpëtuar marrëdhëniet me aleatin kyç të SHBA-ve.

CIA ka informuar edhe segmente të tjera të qeverisë amerikane, duke përfshirë edhe Kongresin, për vlerësimin e saj, përfundime që bien ndesh me  pozicionet e qeverisë saudite se Princi Mohammed nuk është i përfshirë në vrasjen e gazetarit.

U dhunua nga muxhahedinët, kanadezi akuzon ambasadën e SHBA-ve

Postuar në 21 Gusht, 2018 20:06

Një shtetas kanadez me kombësi iraniane akuzon Shtetet e Bashkuara të Amerikës se kanë ndërhyrë te Policia Shqiptare për të liruar muxhahedinët e arrestuar dy javë më parë për dhunë ndaj tij. Sipas Mustafa Muhamed, një agjente e CIA-s në Ambasadën Amerikane e ka bërë këtë.

Ndërkohë, nga Ambasada Amerikane nuk ka asnjë reagim në lidhje me këtë pretendim. Muhamed, i cili pret që të takojë pas shumë vitesh vajzën e tij, që ndodhet në kampin e muxhahedinëve në Manzë, thotë tha se e ka çuar çështjen në gjykatë.  

TemaTv

CIA përgënjeshtron kryeministrin: Shqipëria vendburimi i kanabisit

Postuar në 20 Gusht, 2018 17:40

Shërbimi amerikan i Inteligjencës, CIA, ka publikuar sot një përmbledhje të dhënash për vende të ndryshme të botës. Në pjesën për Shqipërinë, shërbimi amerikan cilëson se vendi ynë mbetet një burim i rëndëishëm për prodhimin e kanabisit në nivel kontinenti.

Parashikimi i CIA-s dhe Stratfor: Europa ndahet në tre blloqe. Shqipëria mbetet në bllokun ortodoks

Postuar në 10 Korrik, 2018 14:28

Parashikime të reja për të ardhmen e Europës që vijnë nga SHBA duket se përvijojnë një panoramë krejt të ndryshme nga ajo që shohim sot. Gazeta serbe “Vecernje Novosti” përcjell një analizë të Agjencisë amerikane të Inteligjencës, CIA dhe qendrës së analizave, Stratfor, sipas të cilës Europa që shohim sot nuk do të ekzistojë më as duke nisur nga viti 2020.

Drejtuesja e re e CIA-s/Dyshime serioze se ka asistuar personalisht seanca torture

Postuar në 27 Prill, 2018 23:36

Duket se raportimet e mediave të ndryshme amerikane se shefja e re e CIA-s, Gina Haspel, ka drejtuar dhe mbikëqyrur seanca torture, janë verifikuar në rrugë dokumentare. National Security Archive në Universitetin “GeorgeTown”ka publikuar atë që e quan dosja e torturës së Gina Haspel, e cila përmban nëntë dokumente të cilat konfirmojnë se Haspel ka qenë në krye të operacioneve ku aplikohej tortura kur drejtone stacionin e CIA-s në Tajlandë.

Pages

Subscribe to RSS - cia