ceremonia

Video/Greqi, prifti ndihmon fëmijën të puthë trupin e peshkopit të vdekur nga CoVid-19!!!

Postuar në 17 Nëntor, 2020 20:27

Mediat greke kanë publikuar sot pamje nga një ceremony mortore në kishë ku paraqitet një prift që ngre një fëmijë për të puthur trupin e peshkopit të Langadas, të vdekur nga CoVid-19. Fëmija është me maskë dhe prifti e ndihmon të kryejë ritin e puthjes së kufomës, ndërkohë që është provuar tashmë se në kësi rastesh njerëzit janë shumë të ekspozuar ndaj infektimeve.

Video/Kundër Trump edhe në ceremoninë mortore të Ruth Bader Ginsburg

Postuar në 26 Shtator, 2020 13:47

Presidenti amerikan Donald Trump është përballur me një reagim jo të këndshëm në ceremoninë e përcjelljes së ish-gjykatëses Ruth Bader Ginsburg.

Truma njerëzish kanë thirrrur kundër Trump duke reflektuar përçarjen e Amerikës.

Video/11- vjetori i Pavarësisë së Kosovës nxjerr në pah fërkimet mes Ramës dhe Haradinajt

Postuar në 17 Shkurt, 2019 14:30

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka shmangur përshëndetjen me homologun nga Shqipëria(minuta 3:03). Kohët e fundit mes dy kryemimistrave ka patur replika në distancë, ndërkohë që Haradinaj ka kërkuar që kryeministri shqiptar të mos ndërhyjë për çështjen e dialogut me Serbinë.

Bashkia e Dropullit nuk lejohet të organizojë përkujtimoren për Kacifën

Postuar në 04 Dhjetor, 2018 17:17

Të  shtunën në Bularat do të organizohet një ceremoni përkujtimore për Konstandin Kacifën i vrarë më 28 tetor në Bularat në rrethana ende të paqarta pas një aksioni të Forcave Renea.

Prokuroria shqiptare nuk ka zbardhur ende dinamikën e ngjarjes, ndërsa ceremonia mortore për të riun minoritar u shndërrua në një manefistim nacionalist, që pasoi me shpalljen non grata të 52 shtetasve grekë.

Franca i kërkon falje Serbisë

Postuar në 13 Nëntor, 2018 11:48

Një flamur i Kosovës i vendosur në ceremoninë përkujtimore të Luftës së Parë Botërore në Paris ka provokuar incident diplomatik mes Serbisë dhe Francës, 
Ambasadori francez në Beograd, Frederic Mondoloni citohet të ketë kërkuar falje ndaj presidentit serb Aleksander Vuçiç dhe popullit serb. Gjatë një interviste për Prva Tv,  Mondoloni u shpreh më tej se Franca është shumë e afërt me Serbinë. 

Ceremoni politike për Katsifan

Postuar në 08 Nëntor, 2018 13:12

Akademia e çmimeve Oscar prezanton ndryshime për ceremoninë vjetore

Postuar në 19 Gusht, 2018 22:18

Academia e filmit që shpërndan çmimet Oscar, ka njoftuar së fundmi disa ndryshime që kanë të bëjnë  me ceremoninë vjetore, por edhe me dhënien e çmimeve.

Në takimin e fundit, academia rizgjodhi John Bailey si president duke shtuar edhe vendimet për transmetimin live ose jo të çmimeve fituese. Formati i ri është i ngjashëm me ato që dikur përcilleshin nga Tony Awards dhe parashikohet që në transmetim live të jepen kategori të caktuara gjatë hapësirave komerciale, kurse momentet e shpalljes do të editohen dhe transmetohen më vonë.

Votoi kundër në OKB, por Shqipëria merr pjesë në ceremoninë e hapjes së ambasadës së ShBA në Jeruzalem

Postuar në 13 Maj, 2018 23:55

Ndonëse votoi pro rezolutës turke në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Tirana zyrtare ka vendosur të mos e bojkotojë ceremoninë e përurimit të ambasadës amerikane në Jeruzalem. Mediat e Izraelit njoftojnë se nga ftesat e dërguara për përfaqësuesit e 86 vendeve të ndryshme, vetëm 33 e kanë pranuar atë, ndërkohë që pjesa më e madhe ka vendosur të bojkotojë. 

Anullohet ceremonia për Putin në Universitetin e Peloponezit

Postuar në 15 Shkurt, 2018 11:05

Universiteti i Peloponezit anulloi ceremoninë dhënies së Titullit të Nderit për Presidentin rus, Vladimir Putin. Aktiviteti ishte parashikuar të mbahej më 22 Shkurt nga Departamenti i Arkeologjisë dhe Menaxhimit të Kulturës e Historisë në këtë universitet. Argumenti është se presidenti i Rusisë e ka të pamundur pjesëmarrjen në këtë aktivitet. Por çështja duket se shkaktoi një shumëllojshmëri reagimesh si në bashkësinë universitare dhe në opinionin publik.

105 vjet Pavarësi

Postuar në 28 Nëntor, 2017 14:39

Kanë kaluar 105 vjet dita e asaj që historiografia shqiptare e njesh si Shpallja e Pavarësisë. Një datë e shënuar, me gjasë akti më i rëndësishëm politik i elitës shqiptare qysh nga koha e përballjes fillestare me osmanët, që bashkë me vendimet e Kongresit të Manastirit më 1908, përcaktuan paradigmën e shtetit dhe kombit shqiptar drejt Perëndimit.

Pages

Subscribe to RSS - ceremonia