censura

Drafti për mediat online, OSBE paraqet vërejtje thelbësore

Postuar në 11 Korrik, 2019 19:29

Misioni i OSBE-së ka publikuar së fundmi një analizë ligjore mbi draftin për ndryshimet në ligjin për mediat audiovizive në Shqipëri me autor dr. Joan Barata Mir, një ekspert i pavarur. Në këtë material njihet përmirësimi në raport me variantin e mëhershëm të propozuar nga qeveria shqiptare, por sërish, edhe në variantin e tanishëm ka probleme jo të vogla.

Eksperti ka paraqitur vërejtjet e veta për 5 pika dhe konkretisht:

“Putin është gay”, lajmi që u censurua për çështje imazhi

Postuar në 03 Prill, 2019 10:32

Viktimë e legjislacionit që parashikon burgimin për ata që "ofendojnë" qeverinë dhe presidentin Putin është bërë  një mbishkrim në fasadën e ndërtesës së Ministrisë së Brendshme ruse, ku shkruhej se “Putin është gay"”.  Lajmi i botuar fillimisht në agjencinë  “Tjournal” dhe disa portale u tërhoq me urdhër të Prokurorit të Përgjithshëm.

Të paktën pesë portale u detyruan të tërheqin lajmin pas ndërhyrjes së Shërbimit Roskomnadzor, i cili shpërndau për mediat një urdhëresë të posaçme.

Raporti/Turqia e Erdoganit çensuroi 2 950 artikuj online gjatë vitit 2018

Postuar në 21 Shkurt, 2019 11:33

Turqia e Recep Erdoganit ka çensuruar 2 950 artikuj online gjatë vitit 2018. Kjo bëhet e ditur nga një raporti i BIA Media”, e cila ka autorizuar një raport të posaçëm për vitin 2018. Sipas këtij dokumenti Ankaraja zyrtare ka vepruar me çensurë edhe ndaj rrjeteve sociale, mediave tradicionale dhe televizioneve.

Censura e Facebook-ut/Një grusht algoritmesh po na sterilizojnë çdo ndjeshmëri

Postuar në 27 Shtator, 2018 11:15

Ndodhi ashtu siç pritej. Censura e paralajmëruar nga Facebook-u ka mbërritur te ne. Fotografitë e Wilhelm Von Gloeden, i cili ishte pjesëmarrës në Taormina në vitet e Oscar Wilde dhe D’Annunzio-s, foto të cilat sot janë ekspozuar në Sutri, nuk mund të publikohen sepse konsiderohen thjesht imazhe të disa djemve lakuriq. Censura bëhet akoma më e rëndë sepse përfaqëson një dënim “dinak” të botës së homoseksualëve.

Shënjestra të censorëve të rinj

Postuar në 22 Janar, 2018 15:53

Një valë neo-obskurantiste rrezikon të mbysë gjykimin e shëndoshë dhe kulturën, në emër të flamurit të së Mirës dhe të Drejtës. Përballemi me hipotezën e mospublikimit të “Një ditë shiu në New York” nga Woody Allen, për shkak të akuzave ndaj regjizorit të cilat një gjykatë amerikane i ka gjykuar si të pabazuara, për përdhunimin e vajzës minorene të Dylan Farrow.

Padrinot e gazetarisë dhe demokracisë

Postuar në 30 Shtator, 2017 01:07

Google dhe Facebook janë si Harvey dhe Irma për gazetarinë dhe demokracinë. Duopoli elektronik privon milionë njerëz nga informacioni…”

Ky përcaktim që I atribuohet gazetarit britanik Sir Harold Evans, rrjedh nga politika e këtyre dy gjigandëve të botës së internetit, në menaxhimin, vlerësimin dhe përhapjen e përmbajtjes informative në mbarë globin. Duke ndikuar kështu përmes algoritmeve të veta, specifikimet e të cilave nuk I bëjnë asnjëherë publike, të gjithë audiencën globale dhe opinionbërjen.

Censura, nga surrati i Enverit, te hallatet e aktorit në teatër

Postuar në 08 Maj, 2017 12:12

Burim i këtij shkrimi u bë reagimi i djeshëm i deputetes Majlinda Bregu.

Censura ndaj lajmit shqip për “eshtërat e bluara të shqiptarëve e për asfaltin serb”

Postuar në 13 Mars, 2017 22:05

Lajmi i publikuar ditë më parë nga gazetaria hulumtuese për një ish - snajperist serb, që kishte qenë pjesë aktive e ushtrisë serbe në Kosovë, dhe për të dhënat që dolën në sipërfaqe, si për shembull për “shtruarjen e asfaltit me eshtërat e civilëve shqiptarë”, dëshmoj dicka të shqetësueshme për gazetarinë tonë.

1991/Një foto që u censurua nga mediat në SHBA 

Postuar në 10 Mars, 2017 12:34

28 shkurt 1991. Keneth Jarecke fotografon djegien e një irakeni në një kamion lufte, në përpjekjen e tij për të shpëtuar. Pamja është mizore. Më mizore kur mendon se fotoja është e realizuar aq sa i djeguri ngjan si ndonjë subjekt nga Terminator në denatyralizimin e tij. Por fotoja që ndoshta do të simbolizonte luftën e Gjirit, nuk u publikua në SHBA për shkak të zgjedhjes editoriale. Në një shkrim të vitit 2014, revista “The Atlantic” e publikon foton bashkë me një shkrim të gjatë që ka të bëjë me vendimin e ndalim – qarkullimit të saj nga mediat amerikane.

Përpara knock out të 2016-ës – interneti, media sociale dhe liria...Sot kërcënimi dhe censura

Postuar në 10 Dhjetor, 2016 16:40

Këto ditë Hillary Clinton dhe shumë aktorë në SHBA po flasin për rrezikun e mediave sociale, për lajmet false, për ndikim nga Rusia etj.. Ndaj edhe është paralajmëruar ndërhyrja me masa legjislative, duke sugjeruar se rezultati i zgjedhjeve presidenciale është kryesisht pasojë platformave të reja informative.

Por a ka qenë përherë ky mendimi i Clinton dhe të tjerëve që shohin se po humbasin ndikim? Natyrisht që jo dhe mendimi i parë që të vjen në mendje është Pranvera Arabe, sheshi “Tahrir” në Kairo të Egjiptit ku doli edhe parrulla: “I Love Facebook”.

Këtu:

Pages

Subscribe to RSS - censura