cekia

Kundër refugjatëve, Çekia, Hungaria dhe Polonia shkelën ligjin europian

Postuar në 02 Nëntor, 2019 12:51

Gjykata Europiane e Drejtësisë ka konstatuar se Republika Çeke, Hungaria dhe Polonia kanë shkelur ligjin  europian duke refuzuar në vitin 2015 pranimin e refugjatëve sipas sistemit të kuotave. 

Presidenti çek: Nuk do të caktoj ambasador në Prishtinë

Postuar në 03 Nëntor, 2017 12:18

Presidenti i Çekisë, Milos Zeman, ka deklaruar në një intervistë për Tv Barrandov, cituar nga media serbe "B02", se pavarësia e rajoneve është e rrezikshme dhe mund të krijojë një reaksion zinxhir në Europë.

Sot Katalonja, nesër veriu i Italisë, pasnesër Skocia, pas saj baskët. Javës tjetër Moravia, në Sllovaki është Jugu, Qipro tashmë është goditur dhe kjo vetëm sa do ta bënte problemin të pavdekshëm. Jo. Sapo e nis këtë reaksion zinxhir, nuk ndalesh më”, tha ai.

Alarmi i shërbimeve çeke: Operacionet e Rusisë në media, kërcënim për NATO-n dhe BE-në

Postuar në 04 Shtator, 2016 10:57

“EuObserver” shkruan sot për një raport vjetor të shërbimit sekret çek duke u përqendruar të evidentimi i atij që quhet: kërcënimi rus. Shërbimi çek BIS vlerëson se aktivitetet e kinezëve dhe rusëve në këtë vend anëtar të BE-së, zënë vendin kryesor mes të huajve, duke veçuar këtu rusët.

Gjermanët e Sudeteve heqin dorë nga pretendimet e tyre ndaj Çekisë

Postuar në 28 Shkurt, 2016 21:44

Një organizatë që përfaqëson gjermanët e Sudeteve, ka deklaruar së fundmi heqjen dorë nga pretendimet territoriale ndaj Çekisë. Bashkimi i Gjermanëve të Sudeteve deklaron se pas një takimi të delegatëve në Munih, 72% e tyre votuan në favor  të ndryshimit në kërkesat e tyre simbolike. Sipas tyre kjo bëhet për të vendosur një urë me popullin çek. Gjermanët e sudeteve kanë jetuar ngë Moravi dhe në Bohemi të paktën që nga shekulli i 14-të. Pas Luftës së Dytë Botërore 2.9 milionë prej tyre u dëbuan nga qeveria çeke në akuzën e bashkëpunimit me nazistët dhe përfshirjen në krime. 

Reagon ambasadorja Tomasova: Vetoja ishte për reformat, jo për CEZ-in

Postuar në 02 Tetor, 2015 13:47

Në debatin politik të ditëve të fundit është deklaruar fakti që shitja e sektorit të shpërndarjes së energjisë për kompaninë çeke CEZ u bë edhe për të hequr veton e Çekisë për marrjen e statusit kandidat. Në kohën kur Shqipëria paraqiti kërkesën, Çekia kishte presidencën e radhës së Bashkimit Europian. Por ambasadorja e Republikës së Çekisë në Shqipëri ka mohuar se vendi i saj ka vendosur veto ndaj Shqipërisë, nisur nga marrëdhënia me kompaninë energjitike CEZ. Këtë deklaratë ajo e ka bërë gjatë një vizite në qytetin e Elbasanit. “Nuk besoj se probelmi kryesor është CEZ-i.

Subscribe to RSS - cekia