cavushoglu

Turqia luan kartën e fundit në Egje - Qipron Turke

Postuar në 04 Maj, 2019 13:22

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu ka deklaruar se Ankaraja nuk do të pranojë asnjë zgjidhje për Qipron që nuk merr parasysh qipriotët turq. 

Është e pamundur për ne që të pranojmë një zgjidhje që injoron tuqit qipriotë, barazinë politike dhe vullnetin e tyre

tha Cavusoglu gjatë një fjale në Këshillin Global të Gazetarisë mbajtur në qytetin Girne në Qipron Turke.  

Telegramet vinë e venë...Dear Ditmir!

Postuar në 03 Shkurt, 2019 13:37

Ditmir Bushati, ish-ministër i Jashtëm dhe për Evropën ka publikuar sot në faqen e vet në Facebook disa letra falënderimi që ka marrë nga homologë të tij me rastin e lënies së detyrës. 

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, në largimin e tij nga detyra, ka marrë disa letra falenderime mes të cilave nga Sekretari Amerikan i Shtetit Pompeo, ministri i Jashtëm britanik Duncan, ministri i Punëve të Jashtme të Italisë Enzo Moavero Milanesi dhe ai turk Mevlut Cavusoglu

Lista e gylenistëve në këmbim të aeroportit (Video)

Postuar në 19 Tetor, 2018 12:33

Ministri i jashtëm turk ishte i qartë dhe i drejtëpërdrejtë në konferencën me Ditmir Bushatin.

Listat e gylenistëve janë në tryezën e qeverisë shqiptare dhe porosia e vetme është që Tirana të veprojë. Presioni i Ankarasë është dukshëm në rritje që Edi Rama të dorëzojë njerëzit e Fetullah Gylenit në këmbim të rritjes së mbështetjes turke dhe realizmit të disa projekteve, si aeroporte apo xhami.

Dukshëm në pozitë jo komode Ditmir Bushati u përgjigj shkurt duke thënë se qëndrimi i qeverisë shqiptare është i qartë për të respektuar standardet e NATO-s dhe BE-së.

Pas Sirisë, Turqia mendon ndërhyrjen ushtarake në Irak

Postuar në 08 Mars, 2018 13:30

Pak orë pasi Turqia njoftoi një datë të përfundimit të operacionit “Dega e ullirit” në Siri, ministri i saj i Jashtëm i saj, Mevlut Cavushoglu ka deklaruar se është planifikuar një tjetër ndërhyrje jashtë kufijve shtetëorë.

Në një prononcim për CNN Turk, Cavushoglu ka deklaruar se Ankaraja po mendon ndërhyrjen në Iraka sërish kundër Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit.

"Raportet Turqi-ShBA në varësi të çështjes kurde dhe Gulen"

Postuar në 19 Shkurt, 2018 10:55

Turqia pretendon se ka imponuar kërkesat e veta në këmbim të normalizimit të marrëdhënieve dypalëshe me SHBA. Sipas ministrit të Jashtëm turk, Mevlut Çavushoglu normalizimi i raporteve do të kushtëzohet nga mbajtja e premtimeve nga SHBA.

Ministri i Jashtëm turk: Me SHBA ose do të rregullohemi, ose do të prishemi tërësisht

Postuar në 12 Shkurt, 2018 10:31

Ministri i Jashtëm i Turqië, Mevlut Cavushoglu është shprehur se marrëdhëniet me SHBA-të janë në një pikë shumë kritike.

Lidhjet me SHBA kanë qenë në një pikë shumë kritike. Ato ose do të normalizohen, ose do të prishen tërësisht

citohet Cavushoglu.

Kerry njihet me variantin turk për vrasjen e ambasadorit rus

Postuar në 21 Dhjetor, 2016 11:42

"Ishte një plan i organizuar mirë, i cili nuk mund të ndërmerret vetëm nga një person. Këtë besojnë autoritetet turke dhe ato ruse mbi atentatin e së hënës ndaj ambasadorit rus në Ankara, Andrei Karlov. Në një bisedë telefonike ministri i Jashtëm turk, Çavushoglou i ka shpjeguar homologut amerikan se ai dhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov janë në një mendje se pas vrasjes së Andrei Karlov mund të jetë rrjeti i Fethullah Gylenit.

Vizitë e një ministri, apo korrier në Ankara?

Postuar në 27 Tetor, 2016 12:27

Askush nuk di të thotë se cili është qëllimi i vërtetë i vizitës së ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati në Turqi. Sipas njoftimeve zyrtare shohim një zyrtar të shtetit shqiptar që takon homologun e tij, Cavushoglu dhe më tej, presidentin e vendit, Reccep Tayyip Erdogan. Ministria e Jashtme e Shqipërisë njofton ndër të tjera se në takimin me Erdogan “ministri Bushati shprehu solidaritetin dhe mbështetjen e plotë me popullin dhe qeverinë turke për angazhimin në vendosjen e rendit kushtetues në vend”.

Subscribe to RSS - cavushoglu