camet

(S)Pastrimi i kullotave në Konispol: Pse i lini të Tjerët, apo se ne jemi kristianë dhe ata çemër?

Postuar në 15 Shtator, 2018 00:06

Bashkia Konispol, me mbështetjen e forcave të rendit dhe policisë bashkiake ka zhvilluar ditën e sotme në Xarrë një operacion antimandarina. Si pasojë e këtij operacioni janë shkulur në total 250 rrënjë mandarina të mbjella vetëm 4 ditë më parë. Megjithëse fermerët u janë lutur t’u japin 2 ditë kohë për shkulje vullnetare, lutja e tyre ka rënë në vesh të shurdhër

Ashpërson tonet presidenti grek: Çamët, pjesë e mizorive naziste

Postuar në 04 Shkurt, 2018 21:25

Me tone të larta dhe i ngarkuar emocionalisht, Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopulos ashpërsoi gjuhën ndaj Shqipërisë dhe pretendimit të Tiranës për çështjen çame. Ai i bëri thirrje Shqipërisë të respektojë ligjin, të drejtat e njeriut dhe të pronës, si dhe të drejtat e pakicës greke në Shqipëri.

Fjalë të urta e citate nga Ungjilli, kryeministri i mençur si përherë. Dule: Ti edhe Perikliun e shikon me çallmë

Postuar në 03 Nëntor, 2016 15:14

Ka patur disa replika të ashpra sot në Parlament mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të PBDNJ-së, Vangjel Dule. Për Greqinë, Himarën, Athinën, gravurat e Edi Ramës në Facebook, Gjergj Dushmanin etj., gjithnjë në një lojë që ushqen të dyja palët me karikimin nacionalist që u mungon kaq shumë. Mund të besojë njeri se Edi Rama shqetësohet vërtet për shqiptarët e Greqisë, sidomos ata të vjetrit, kur sot në Greqi arvanitasit dhe çamët ortodokosë, nuk thirren të dëgjohen se çfarë mendojnë për përrallat me Dushmanë që shpëtojnë qytetërimin?

Çështja çame sipas optikës greke, propagandë dhe nacionalizëm

Postuar në 30 Tetor, 2016 18:59

Për çështjen e shumëdebatuar të Çamërisë, Huffingtonpost ka folur me profesorin e Universitetit të Janinës, Athanasios Gotovos, i cili është dhe  autor i librit me titull “Çamëria, identitete në Thesprotinë e pushtuar dhe roli i pakicës myslimane”. Siç shpjegon Gotovos bëhet fjalë për  një çështje shumëplanëshe dhe të shtrirë në disa faza historike. Për të kuptuar këtë çështje të vështirë thotë ai kërkohen njohuri, jo vetëm në rrafshin  historik, por edhe në disiplina të tjera të ngjashme të shkencave sociale.

Në mediat greke: Çetat e çamëve me uniformë gjermane. Sa u dënuan me vdekje nga Gjykata Speciale e Janinës (Foto)

Postuar në 19 Qershor, 2016 18:20

Në vazhdën e debatit që ka lindur mbi çështjen "Çame", mediat greke po i mëshojnë fakteve se një pjesë e përfaqësuesve të popullsisë së krahinës së Thesprotisë, ka bashkëpunuar me nazistët dhe kjo sipas tyre është arsyeja që ata u dëbuan nga Greqia. Gazeta "Proto Thema" ka publikuar një foto të një çete të çamëve që vepronte në Janinë, siç shkruan ajo, nën komandën gjermane. Sipas dëshmisë, më 29 Shtator të vitit 1943, çetat e çamëve detyruan 49 grekë të Paramithisë të hapin vetë varret e tyre dhe më pas u ekzekutuan.

Parrulla për çamët në ndeshjen Shqipëri-Zvicër, Kotzias: Disa duan të minojnë klimën e mirë që është krijuar

Postuar në 12 Qershor, 2016 10:56

Bindjen e tij se qarqe të caktuara po përpiqen të minojnë përpjekjet për riafrimin mes Shqipërisë dhe Greqisë, duke ngritur çështjen e çamëve ka shprehur ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias pas shfaqjes së parrullës me përmbajtje nacionaliste në ndeshjen Shqipëri -Zvicër. " Disa po mundohen të prishin klimën e mirë që është krijuar. Ndikimi i Turqisë më Shqipëri është reduktuar. Udhëheqësit fetarë të Shqipërisë kanë shprehur hapur kundërshtitë me lidershipin turk"-deklaroi Kotzias për Televizionin Mega.

Kotzias: Bisedova për 1 orë me Ramën, nuk ma përmendi çështjen çame

Postuar në 08 Qershor, 2016 10:05

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias komentoi për mediat greke vizitën dy ditore në Tiranë. Ai u shpreh optimist për të ardhmen e marrëdhënieve mes dy vendeve dhe zgjidhjen e çështjeve të mbetua pezull, ndërsa tonet e theksuara për çështjen çame i quajti retorikë të brendshme të politikës shqiptare për nevoja elektorale.

Demokracia e Re kërkon interpelancë me Komisionin Europian për protestën "qeveritare" të çamëve. Rama zbutet në takimin me Kotzias

Postuar në 07 Qershor, 2016 12:45

Ndërsa ministri i jashtëm grek po takohej me kryeministrin shqiptar, një eurodeputete nga Greqia, kërkonte mendimin e Komisionit europian, lidhur me atë që ajo e quan “pretendime irredentiste nga ana e Shqipërisë”. Eurodeputetja e Demokracisë së Re, Maria Spiraki, ka marrë shkas nga protesta e djeshme para ministrisë së jashtme në Tiranë, ku merrte pjesë edhe kryetari i PDIU Shpëtim Idrizi, apo deklaratat e kryeministrit Edi Rama që u cilësuan të papranueshme nga Athina.

Retorika nacionaliste e kryeministrit nxit deputetin grek të kërkojë reparacione për krimet e çamëve (Video)

Postuar në 07 Qershor, 2016 11:15

Retorika e kryeministrit Rama për çështjen çame ka ngjallur reagime të ashpra në Greqi, duke nxitur zërat që i mëshojnë një raporti konfliktual mes dy vendeve nisur që prej Luftës së Dytë Botërore.

Kotzias: Në Greqi kemi çamë, ata që bashkëpunuan me nazizmin mos i identifikoni me shqiptarët

Postuar në 06 Qershor, 2016 12:38

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias kërkoi nga Tirana që çamët që bashkëpunuan me nazizmin të mos identifikohen me të gjithë shqiptarët dhe se faktet hitorike janë të njohura. Në konferencën për shtyp me homologun shqiptar, ministri grek foli për herë të parë për implikimin e çamëve në  Luftën e Dytë Botërore.

Pages

Subscribe to RSS - camet