cakaj

Zhurmë për alibinë e legjitimitetit, ndërkohë që 30 qershori duhet vlerësuar për Ligjshmërinë

Postuar në 06 Shtator, 2019 17:11

Sot qeveria shqiptare ka nxjerrë ministrin e Jashtëm në Detyrë, Gent Cakaj për të interpretuar raportin e OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 30 qershorit. Përpjekja e zotit Cakaj ka qenë që të bindë opinionin se zgjedhjet ishin legjitime, ndonëse siç tha ai “më 30 qershor Shqipëria u përball me një sfidë ndaj rendit demokratik”.

Diplomacia si Drejtësia, "ministri": Largimet kanë krijuar zbrazëti`

Postuar në 28 Qershor, 2019 15:36

Ministri i Jashtëm në Detyrë, Gent Cakaj, njofton sot përmes një postimi në Facebook se diplomacisë shqiptare i janë bashkangjitur pesë student ekselentë. Me këtë rast, ministri, ka publikuar edhe fotot e rastit. Cakaj sqaron në notën e tij se çfarë synohet:

Shake baby shake...!

Postuar në 06 Qershor, 2019 20:08

Imazhi është preokupimi kryesor i kësaj qeverie që duhet thënë se ka korrur jo pak sukses në këtë drejtim.  Kur punon me Edin nuk ka rëndësi përmbajta,  mjafton të jesh profesiont në dukje buzëqeshje, pozim, gjestikulim etj..

Është nga ato raste ku suksesi parathuhet.  Shembulli më i mirë është Edi me me poturet dhe atletet e tij të veçanta, pas tij kllouni Erion Veliaj  apo zonja Belinda.

Bëjnë leksione në mbrojtje të Borchard, por harrojnë protestën para shtëpisë së Kastriot Islamit

Postuar në 12 Maj, 2019 13:00

Sot ministri në Detyrë Gent Cakaj ka dalë me një status në Facebook në mbrojtje të ambasadorit të OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchard:

Mjaft është mjaft!

Genti s’na tha asgjë të re

Postuar në 02 Shkurt, 2019 12:48

Zyra për shtyp e kryeministrit është kujdesur që të nisë fushatën publiçitare për ministrin pa dekretuar të Punëve të Jashtme, Genti Cakaj. Ajo ka përcjellë një njoftim për praninë e  zotit Cakaj në takimin dyditor të ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe vendeve kandidate që u mbajt në Bukuresht. Në prononcimin për mikrofonin e qeverisë, Cakaj tha se Shqipëria po lavdërohet, por nëpër rreshta la të kuptohet se dialogu politik do jetë vendimtar për negociatat, kriter që vështirë të plotësohet.

Para jush, delegati Gent Cakaj!

Postuar në 23 Janar, 2019 12:26

Edi Rama shoqëroi sot “dhëndrin” e përzgjedhur për ta përfaqësuar si mëkëmbës në Ministrinë e Jashtme.

Duke lexuar aktin e delegimit Rama  la të kuptohet se ai do të jetë vetëm formalisht ministër i Jashtëm, pasi funksionet do t’i ushtrojë Gent Cakaj.

Ndërsa ministri në largim Ditmir Bushati foli për miq dhe armiq gjatë sfidave me të cilat iu desh të përballej në krye të ministrisë së Jashtme. Një ditë më parë edhe ish-ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias, e quajti zhvillim negativ largimin e Bushatit nga Minitria e Jsshtme e Shqipërisë.

Rexhep Selimi: Lajm i mirë mosdekretimi i Cakajt. Besa Shahini, mbesë e një spiuni të UDB-së

Postuar në 10 Janar, 2019 14:07

Një ndër njerëzit më të afërt me Shqipërinë në Kosovë, Rexhep Selimi, ka reaguar pak minuta më parë lidhur me refuzimin e presidentit të Republikës, Ilir Meta për Gent Cakajn. Përmes një statusi në Facebook, Selimi, aktualisht funksionar i lëvizjes Vetëvendosja, akuzon madje edhe se Besa Shahini, emëruar ministre e Arsimit është sipas tij, mbesa e një ish-bashkëpunëtori të shërbimit sekret jugosllav. Më poshtë statusi i Selimit:

Subscribe to RSS - cakaj