buxheti

Berisha dilte të mërkurave në mbledhje qeverie/Kryeministri nxjerr veten në "tabelë nderi" për buxhetin

Postuar në 04 Dhjetor, 2016 19:44

Rama: U kam dhënë shqiptarëve gjysmë miliardë dollarë në 4 vjet

Nishani u kërkon deputetëve të rrisin buxhetin e Mbrojtjes: Nuk përmbushim dot angazhimet në NATO

Postuar në 26 Nëntor, 2016 11:22

Presidenti Nishani u është drejtuar me një letër deputetëve të kuvendit ku shpreh shqetësimin për buxhetin e cunguar të ushtrisë, duke theksuar se ai është i pamjaftueshëm për angazhimet që ka marrë Shqipëria në kuadër të zaleancës.

Ministria e Mjedisit, kundër propozimit për akcizë për gazin

Postuar në 14 Nëntor, 2016 16:14

Ministria e Mjedisit, që drejtohet nga Lëvizja Socialiste për Integrim, kundërshton propozimin për vendosjen e akcizës për gazin e lëngshëm që përdoret për makinat. Gjatë raportimit në komisionin parlamentar përkatës, ministri i Mjedisit, Lefter Koka, deklaroi se akciza dekurajon përdorimin e gazit, duke mos ardhur në përputhje me politikat e qeverisë për mjedisin.

Buxheti 2017, Mbrojtja merr 1.1 % të PPB-së. Kushti i NATO-s është 2%

Postuar në 13 Nëntor, 2016 20:03

Mbrojtja do t'i kushtojë qeverisë për vitin që vjen sa 1.1 % e Prodhimit të Brendshëm Bruto. Në buxhetin e vitit 2017, Ministria e Mbrojtjes merr këtë fond nga buxheti, ndonëse standardet e vendeve të NATO-s e kanë sa 2 % e Prodhimit Kombëtar.

Konferenca me FMN pa pyetje për gazetarët. Asnjë lëshim për ulje taksash, mund të rritet barra fiskale mbi naftën

Postuar në 02 Nëntor, 2016 16:13

Misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar mbylli diskutimet me qeverinë shqiptare për buxhetin e vitit të ardhshëm dhe paketën fiskale.  Nga sa u bë publike në konferencën e përbashkët të ministrit të Financave, Arben Ahmetaj dhe përfaqësues  së FMN-së Anita Tuladhar qeverisë i është kërkuar të rrisë të ardhurat mbi naftën dhe pronën, çka do të thotë se në rastin e parë mund të ketë një tjetër rritje të akcisës mbi karburantet, ndërsa në rastin e dytë performancë më të mirë në mbledhjen e taksës mbi pronën. Këtë e konfirmoi edhe Tuladhar në deklaratën e shkurtër për shtyp.

Italia përplaset me BE, Renzi e Alfano: Mjaft me politikat shtrënguese, fëmijët tanë vlejnë më shumë se rregullat e teknokratëve

Postuar në 25 Tetor, 2016 10:38

Brenda Bashkimit Evropian po përvijohet një tjetër përplasje pas asaj me Britaninë. Brukseli po përballet me kontestimin e vendeve anëtare për politikat ekonomike që po ndjek dhe masat shtrënguese që imponon ndaj disa qeverive. E fundit është Italia.

Fatura financiare e Reformës në Drejtësi/Pagat e 1000 gjyqtarëve sa buxheti i Ministrisë së Mbrojtjes. Ministria e Financave kërkon rishikim

Postuar në 19 Gusht, 2016 15:38

Fatura Financiare për përballimin e shpenzimeve që rrjedhin nga reforma në drejtësi është jo e vogël dhe vë në vështirësi buxhetin e shtetit. Kështu raporton “Vizion Plus” që informon se posedon korrespondencën mes Komisionit të Posaçëm Parlamentar për Reformën dhe Ministrisë së Financave. Sipas kësaj korrespondence, rezulton se edhe trajtimi me paga i gjyqtarëve dhe prokurorëve, që do të kryejnë detyrat në institucionet e reja që krijohen kanë një efekt jo të vogël.

Buxheti ndryshon me Akt Normativ. PD: Kryeministri kërkon të fshehë se nuk rrit asgjë

Postuar në 31 Korrik, 2016 12:58

Partia Demokratike akuzoi sot kryeministrin Edi Rama se ka ndryshuar buxhetin me një akt normativ dhe pa vënë në dijeni parlamentin. “Në mënyrë tinzare, kryeministri ne ikje ka ndryshuar me akt normativ buxhetin duke shmangur rrugën normale që është dërgimi në komisione, në parlament. Pse? Pse keshtu hajdutjçe, fshehtasi, duke mbajtur larg debatin, oponencën, kritikën?

Buxheti i rishikuar i qeverisë, fondet shkojnë për Unazën e Madhe të Tiranës

Postuar në 29 Korrik, 2016 23:17

Ministria e Financave pothuajse ka pwrmbyllur rishikimin e buxhetit, dhe pritet që së shpejti ta çojë në qeveri. Financat konfirmojnë se nuk do të ketë ndryshime në planin e të ardhurave, pasi objektivi mbetet arkëtimi  i 419 miliardë lekëve, aq sa ishte planifikuar në fillim të vitit. Edhe shpenzimet parashikohet të mos shënojnë tkurrje në vlerë. Por, Ministria e Fianancave pranon se do të ketë ndërhyrje në shpenzime përmes rialokimit të fondeve dhe një ekuilibrimi të investimeve.

2.2 miliardë lekë për marrëveshjen me “Microsoft Corporation”

Postuar në 07 Korrik, 2016 09:51

Qeveria ka miratuar në mbledhjen e saj të fundit Marrëveshjen e Rinovuar për projektin e partneritetit strategjik me kompaninë “Microsoft Corporation”. Për këtë marrëveshje qeveria shqiptare ka vënë në dispozicion rreth 2.2 miliardë lekë, nga të cilat 295 354 773 do të merren nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit. “Fondi total prej 1 976 400 000 (një miliard e nëntëqind e shtatëdhjetë e gjashtë milionë e katërqind mijë) lekësh për realizimin e projektit të partneritetit strategjik në fushën e teknologjisë së informacionit të përballohet nga buxheti i shtetit.

Pages

Subscribe to RSS - buxheti