buxheti

Zhvlerësimi i euros shkaktoi 45 miliardë lekë dëm në buxhet

Postuar në 27 Prill, 2019 11:14

Rreth 45 miliardë lekë është dëmi i shkaktuar në buxhetin e shtetit nga rënia e monedhës së huaj (euros). Në raportin e stabilitetit financiar për 6-mujorin e dytë të vitit 2018, mbiçmimi i monedhës vendase ishte në nivelin 3.3%, duke shënuar një rënie në raport me 6-mujorin e parë, situatë që u stabilizua pas ndërhyrjes së Bankës Qendrore në treg.

Shvejku i radhës! (Video)

Postuar në 20 Dhjetor, 2018 22:07

Pa marrë asnjë përgjegjësi për atë që ka llomotitur pa doganë kur kërkonte votat si aspirant për kryeministër Edi Rama pranoi publikisht se ka gënjyer për buxhetin e arsimit, të cilin e kishte premtuar se në vitin e parë të mandatit do e çonte në nivelin 5% të GDP-së.

Ai u tha këtë të enjte  studentëve të arkitekturës se e ka patur si pikë të programit të vitit 2013 buxhetin 5% të arsimit,  por nuk mund ta përmbushë në terma afatshkurtër.

Qeverisja e mbyllur e Erjon Veliajt në Bashkinë e Tiranës

Postuar në 01 Dhjetor, 2018 17:23

Erjon Veliaj mund të mburret me çmimet për transparencë që mori vitin e shkuar, por praktika e punës së tij në krye të Bashkisë së Tiranës dëshmon të kundëtën. TemaTv publikon sot një material që sipas të cilit Bashkia e Tiranës, në zyrën e  shtypit të së cilës punojnë  rreth 50 vetë, gjatë diskutimit të buxhetit të vitit 2019, ajo ka shmangur informimin paraprak të medias. 

Greqia drejt zgjedhjeve të parakohshme?

Postuar në 26 Nëntor, 2018 09:48

Gazeta konservatore greke “Kathimerini” njofton sot për mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme në muajin mars. Gazeta i referohet burimeve afër kryeministrit Alexis Tsipras dhe e lidh opsionin e zgjedhjeve që sipas saj do të kërkohen nga vetë kryeministri me një seri zhvillimesh të brendshme dhe të jashtme. 

BE kërcënon me gjobë Italinë

Postuar në 22 Nëntor, 2018 10:09

Komisioni Evropian publikoi dje raportet mbi buxhetet e vendeve anëtare të Eurozonës dhe theksoi se në rastin e Italisë planet e saj për vitin 2019 janë "të papajtueshme" me angazhimet e mëparshme dhe për këtë arsye hapja enjë procedurë për deficitin e tepërt është e justifikuar.

Skurtim drastik fondesh për Emergjencat Civile

Postuar në 02 Nëntor, 2018 11:10

Vitet e fundit Shqipëria ka përjetuar situata të vështira si pasojë e përmbytjeve nga reshjet. Bastit edhe për këtë vit nuk i dihet, megjithatë qeveria nuk është se i ka kushtuar ndonjë vëmendje të veçantë riskut që shumë zona të fundosen sërish nën ujë.

Në një pasqyrim që i ka bërë ndarjes së findeve për vitin që vjen “shqiptarja. com” shkruan se është i pashpjegueshëm një pakësim fondesh në masën 36.4 për qind në sektorin e Emergjencave Civile, dejtori që mbulohet nga Ministria e Mbrojtjes, e cila do ketë një rritje me 6.1 për qind në krahasim me vitin e kaluar.

BE rrëzon buxhetin e Italisë (letra)

Postuar në 06 Tetor, 2018 11:14

Komisioni Evropian ka hedhur poshtë projektbuxhetin preliminar të qeverisë italiane, sipas La Repubblica.
Në të njëjtën kohë, sipas informacionit, Komisioni shprehu shqetësim serioz për rritjen e deficitit qeveritar.

Qëndrimi negativ i Komisionit ka të bëjë veçanërisht me raportin e deficitit ndaj PBB-së, i cili parashikohet të arrijë 2.4% në projektbuxhetin paraprak për 2019.

Ahmetajt nuk i dalin llogaritë, qeveria shkurton buxhetin

Postuar në 27 Korrik, 2018 10:11

Performanca e dobët e të ardhurave buxhetore ka detyruar qeverinë të rishikojë me ulje buxhetin për vitin 2018, pas disa vitesh radhazi kur ai rishikohej me rritje. Në aktin normativ  të përcjellë në aktin normativ të qeverisë të ardhurat zbresin në 4 miliardë lekë nga parashikimi fillestar. Edhe shpenzimet zbresin në të njëjtën masë.

FAZ: Gjermania përfiton 4.5 mld euro për refugjatët

Postuar në 02 Qershor, 2018 10:04

4.5 miliardë euro do të marrë Gjermanina nga BE për çështjen e refugjatëve. Këto para janë pjesë e buxhetit evropian për periudhën nga  2021 deri më 2027.

Deri atëherë, mbetet shumë për t'u bërë. "Ne nuk kemi avancuar kaq shumë" tha zëdhënësi i qeverisë Steffen Zaimpert duke u përpjekur të zbusë impaktin e lajmit të publikuar nga gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Për çdo qytetar jashtë BE-së, Gjermania do të marrë 2,800 €. Megjithatë, edhe vendet e tjera si Italia apo Greqia pritet të përfitojnë nga kjo politikë e financimit për emigrantët.

BE i “pret” buxhetin Europës Lindore

Postuar në 23 Prill, 2018 12:27

Brukseli ka në plan për të transferuar dhjetëra miliarda euro të buxhetit të BE-së nga Evropa Qendrore dhe Lindore drejt vendeve të goditura rëndë nga kriza financiare si Spanja e Greqia. Sipas një raporti të gazetës britanike Financial Times, BE do të rishikojë skemën e shpërndarje së fondve dhe kanalizimin e burimeve për vende të tilla si Polonia, Hungaria dhe Republika Çeke.

Pages

Subscribe to RSS - buxheti