Bushati

Një tender më shumë...

Postuar në 23 Maj, 2016 18:41

Sot ministri i Jashtëm Ditmir Bushati njoftoi në konferencën “Investo në Shqipëri: Sfida dhe mundësi”, se  “do të ngrihet edhe një sistem informatik, i cili do të krijojë ndërlidhje në kohë reale mes selive tona diplomatike dhe institucioneve qendrore me qëllim dhënien e informacionit sa më të plotë për investitorët e huaj”.  Nga ana e vet ministria e Zhvillimit Ekonomik, Milva Ekonomi kërkoi që “diplomatët  të kenë më shumë njohuri për marrëveshjet tregtare të Shqipërisë me organizatat ndërkombëtare dhe shtetet e ndryshme”(

Rama, një memec përballë Blushit

Postuar në 19 Maj, 2016 18:23

Ndoshta askush nuk e ka parë këto tre vite të jetës parlamentare, Edi Ra

Ministri i Jashtëm: Me Serbinë na ndan vokacioni euroatlantik...Vokacion që konfirmohet te referendumi i PS-së?!

Postuar në 01 Maj, 2016 12:38

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka zhvilluar një vizitë në Gjermani ku ka takuar homologun Steinmeier. Lidhur me vizitën dhe axhendën, Bushati ka folur në një intervistë për “Deutsche Welle” ku përcjell qëndrimet dhe komentet e veta. Ai është pyetur për situatën në Maqedoni, “ku Shqipëria ka interesa legjitime”, e cila sipas ministrit shqiptar po ndiqet me vëmendje. Po kështu, Bushati ka deklaruar se për çdo iniciativë kundrejt Maqedonisë , Shqipëria do të sinkronizohet me Berlinin, një qasje për të cilën nuk ka shpjegime.

Luftë nervash mes Tiranës e Athinës, Kathimerini: Jemi në pikën zero

Postuar në 14 Prill, 2016 10:29

Vizita e ministrit shqiptar të Jashtëm, Dmitmir Bushati, në Athinë më 21 mars nuk ka prodhuar progres në marrëdhëniet shqiptaro-greke. Të paktën kështu thotë gazeta  “Kathimerini”, duke iu referuar burimeve diplomatike.  Sipas saj, Tirana insiston në një paketë propozimesh që nuk mund të pranohet nga qeveria greke, ndërsa shqetësimështë përjashtimi  diplomatik i Greqisë nga  proceset në  shumë vende të Evropës dhe Ballkanin Perëndimor.

Korrupsionin vazhdojmë ta kemi problem, me Greqinë nuk kemi avancuar për kufirin detar

Postuar në 08 Prill, 2016 23:09

Në një intervistë për Tema Tv, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati pranoi se korrupsioni vijon të mbetet një prej problemeve kryesore të Shqipërisë, i evidentuar edhe nga partnerët ndërkombëtarë. Ministri thotë se ky fenomen ka të bëjë me shoqërinë shqiptare dhe institucionet e saj, por në një farë mënyre sipas tij është edhe një trend global. “Korrupsioni vijon të mbetet një problem shqetësues dhe i përhapur në Shqipëri, ndonëse është një fenomen që prek të gjitha shoqëritë, po kryesisht është më i dukshëm në shoqëri me institucione të dobëta apo me institucione të dobëta.

Ditmiri mes Shqipërisë dhe Greqisë

Postuar në 06 Prill, 2016 10:52

“Nuk ndihemi të kërcënuar nga një luftë me Greqinë, jemi aleatë të NATO-s, por regjimi juridik i luftës nga Greqia për Shqipërinë ka dhe efekte të pastra ligjore, siç janë pronat e shqiptarëve që në bazë të ligjit të luftës i mban ato në sekuestro konservative. Ka ligj lufte, por jo gjendje lufte. Nga këtu duhet nisur zgjidhja e të gjitha mosmarrëveshjeve me Greqinë”, tha Bushati dje gjatë raportimit në komisionin e Jashtëm.
Për ministrin e Jashtëm rrëzimi i marrëveshjes së detit me Greqinë nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë, çoi në një ftohje të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Bushati propozon vajzën e Kadaresë për ambasadore të Shqipërisë në OKB

Postuar në 02 Prill, 2016 11:16

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ka propozuar si ambasadore në Organizatën e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, Besjana Kadarene, vajzaën e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare. Besiana Kadare u lirua disa ditë më parë nga Presidenti Nishani me kërkesë të ministrit Bushati nga posti i ambasadores në UNESCO. Ndërkohë që ajo është ripropozuar që të jetë drejtuesja te Misioni i Përhershëm i Republikës së Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.

Rinovimi i Traktatit të Miqësisë Shqipëri-Greqi do të jetë i vështirë*

Postuar në 27 Mars, 2016 17:57

Në javën që lamë pas ministri i jashtëm Ditmir Bushati realizoi një vizitë zyrtare në Greqi. Duke u nisur nga marrëdhëniet midis dy vendeve dhe nga sfidat e kohës, vizita merrte një rëndësi të veçantë. Mirëpo rëndësia e pritur derivoi në një rëndësi të llojit të veçantë. Kjo për faktin se nga njëra anë ajo tentoi të provokonte status quonë tradicionale në marrëdhëniet dypalëshe, me kusht distancimin nga e kaluara. Në anën tjetër, palët nuk ishin në sinkron drejt këtij synimi.

Kompromisi: Ka “çështje të të Drejtave të Njeriut të popullsisë çame dhe pasardhësve të tyre”. Në këmbim: Greqia të heqë ligjin e Luftës

Postuar në 26 Mars, 2016 15:33

Ministri i Jashtëm i Shqipëriosë, Ditmir Bushati, publikon sot një shkrim në të cilin bën një sintezë të vizitës së fundit në Greqi. Pasi vlerëson se ardhja në pushtet e socialistëve e çtensionoi raportoin me Greqinë fqinje, Bushati, kalon në trajtimin e problemeve që ai i ndan në tre kategori: “Në grupin e parë: çështjet e trashëguara nga e kaluara, ku përfshihen çështja e Ligjit të Luftës; çështja e pronave të shqiptarëve të sekuestruara nga Greqia gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore; çështja e të Drejtave të Njeriut të popullsisë çame dhe pasardhësve të tyre.

Një ekspert nga Vjena për “problemet dypalëshe” të Shqipërisë me fqinjët

Postuar në 23 Mars, 2016 18:06

Para disa ditësh ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, zhvilloi një vizitë në Greqi, të cilën disa media u përpoqën ta trajtonin si shteruese në pikëpamje të diskutimit të çështjeve mes të dyja vendeve. Bushati, që është shkolluar në Greqi, i hapi rrugën një njoftimi zyrtar shumë të thatë, për të lënë mediat që të informonin me “burime” suksesin e vizitës. Zbardhja e konferencës për shtyp mes tij dhe homologut grek, Kotzias, nga Ministria e Jashtme e Greqisë, hodhi dritë mbi faktin se në takime ishte folur për të gjitha çështjet.

Pages

Subscribe to RSS - Bushati