Bushati

Mbi arrestimin e Haradinajt dhe platformën e partive shqiptare në Maqedoni

Postuar në 09 Janar, 2017 10:26

Ndalimi i ish-kryeministrit të Kosovës, është i padrejtë, dhe i dënueshëm. Akuzat ndaj Ramushit e kanë zanafillën në 2004, kur asokohe kryeministër la detyrën për të shkuar në Hagë për tu ballafaquar me drejtsinë ndërkombëtare. Dy dhomat e Tribunalit të Hagës për Ish-Jugosllavi e çliruan nga çdo akuzë. Këto janë fakte të njohura botërisht.

Arrestimi i Haradinajt, ministri i Jashtëm i Shqipërisë: Franca të qartësojë situatën duke e liruar menjëherë

Postuar në 05 Janar, 2017 10:29

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka përcjellë sot përmes faqes së tij në Facebook një qëndrim për arrestimin e Ramush Haradinajt në Francë. Bushati e cilëson aktin të dënueshëm, pasi ai bazohet në një urdhër arresti të vitit 2004.

Teoria e re “anti-Krichbaum”, Bushati: Në BE mungon shpirti i zgjerimit

Postuar në 25 Nëntor, 2016 19:48

Disa ditë më parë ministri i Jashtëm Ditmir Bushati shprehej optimist për mbështetjen që qeveria gjermane i jep vizionit siç e quajti ai të qeverisë shqiptare për integrimin.

Shoku gjerman për negociatat përgënjeshtroi edhe ministrin e Jashtëm – Ditmir Bushatin, “këshilltarin e Ballkanit”

Postuar në 24 Nëntor, 2016 18:49

Deklaratat e sotme të deputetit gjerman Gunther Krichbaum, që bën pjesë në partinë e Angela Merkel, janë jo vetëm të rënda për qeverinë, por ato bien ndesh hapur me atë që deklaroi ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, në një intervistë pas takimit me homologun e tij gjerman, Steinmeier:

Vizitë e një ministri, apo korrier në Ankara?

Postuar në 27 Tetor, 2016 12:27

Askush nuk di të thotë se cili është qëllimi i vërtetë i vizitës së ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati në Turqi. Sipas njoftimeve zyrtare shohim një zyrtar të shtetit shqiptar që takon homologun e tij, Cavushoglu dhe më tej, presidentin e vendit, Reccep Tayyip Erdogan. Ministria e Jashtme e Shqipërisë njofton ndër të tjera se në takimin me Erdogan “ministri Bushati shprehu solidaritetin dhe mbështetjen e plotë me popullin dhe qeverinë turke për angazhimin në vendosjen e rendit kushtetues në vend”.

Mbledhje e përbashkët e qeverive të Turqisë e Shqipërisë dhe bashkëpunim për çështjen Gulen

Postuar në 26 Tetor, 2016 23:20

Qeveritë e Shqipërisë dhe Turqisë mund të zhvillojnë një mbledhje të përbashkët në kuadër të partneritetit strategjik që promovohet si nga Tirana ashtu edhe nga Ankaraja. Lajmi vjen pas vizitës në Turqi të ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati dhe takimeve me homologun Mevlüt Çavuşoğlu, kryeministrin Yildirim dhe kryetarin e Kuvendit Kahraman. Top Channel raporton se në këto takime është rënë dakord për nënshkrimin sa më të shpejtë të marrëveshjes së partneritetit strategjik si dhe mbajtjen e një mbledhje të përbashkët mes dy qeverive.

Kredi elektorale falas nga Greqia për Edi Ramën

Postuar në 05 Tetor, 2016 15:36

Para disa ditësh në disa media të Shqipërisë bëri jehonë një lajm me protagonist Johannes Han, komsioneri i Zgjerimit. Në një përgjigje që Hahn i kthente një eurodeputeteje greke, ai përdorte termin “çështja çame”. Kaq ka mjaftuar që mekanizmi automatik i gjimanstikës mediatike dhe diplomatike të vihet në veprim në Tiranë dhe në Athinë, me siguri edhe për argëtimin e “austriakut Hahn”, siç e cilësoi kombësinë e tij “historikisht në miqësi me shqiptarët”, ndonjë media.

Bushati: “Ambasadorja greke, e pafamiljarizuar me dosjen shqiptaro-greke. Ligji i luftës(të cilin Soruani nuk e përmendi fare), origjina e problemeve”

Postuar në 24 Shtator, 2016 00:53

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka folur dje gjatë një interviste në “Zëri i Amerikës” edhe për deklaratat e ambasadores së re të Greqisë në Tiranë, Eleni Soruani.

Një tjetër peshqesh nga Aleanca për Shqipërinë Europiane, Bushati: Meta, kandidaturë e fortë për president

Postuar në 16 Shtator, 2016 10:58

Ambicja e Ilir Metës për të qenë president i vendit ka kohë që përflitet dhe tashmë duket se ka ardhur koha që të hidhet edhe në publik si formulim i planit të koalicionit të majtë për një Shqipëri Europiane. Dikur njeriu me bllok, tani aleat i domosdoshëm, "pronari" i LSI -së duket se ka punuar mjaftueshëm që edhe PS të kuptojë se çfarë duhet të bëjë.

Shqipëria i kujton BE-së kërcënimin rus, Bushati sheh destabilizim të rajonit

Postuar në 03 Shtator, 2016 18:07

Shqipëria është një ndër vendet e Ballkanit Perëndimor nën influencën amerikane dhe kjo kushtëzon në një fare mënyre edhe kursin e politikës së jashtme. Megjithatë protagonizmi i diplomacisë shqiptare k mbërritur deri në atë pikë sa t'i tregojë Europës kërcënimin rus. është ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati që paralajmëron Perëndimin për rrezikun që sipas tij mund të çojë në destabilizimin e rajonit.

Pages

Subscribe to RSS - Bushati