Bushati

Ambasada hollandeze konfirmon vërtetësinë e raportit mbi vizat

Postuar në 21 Gusht, 2017 17:51

Teksa në Tiranë flitet për afrimin me Europën dhe hapjen së shpejti të negociatave me Bashkimin Europian, në Brukesl Shqipëria po diskutohet si një vend kandidat për në karantinën e atyre që nuk meritojnë lëvizjen e lirë.

Pezull rinovimi i traktatit të miqësisë Shqipëri-Greqi

Postuar në 02 Gusht, 2017 18:35

Ministria e jashtme përshëndeti marrëveshjen e nënshkruar mes Maqedonisë dhe Bullgarisë për fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim, duke e cilësuar si një hap të duhur e të nevojshëm për marrëdhëniet mes dy vendeve dhe rajonit në përgjithësi. Ministri Ditmir Bushati shkruan në reagimin e tij se “kjo marrvëeshje bazohet edhe në kontributin e vazhdueshëm të popullit shqiptarë në Maqedoni por edhe faktorit politik shqiptarë atje” duke uruar të dy qeveritë për modelin e bashkëpunimit dhe vendosjen e marrëdhënieve të mira fqinjësore në rajon.

Bilanci pa bilanc i bashkimit qeveritar të Shqipërisë me Kosovën

Postuar në 26 Maj, 2017 12:42

Intervistë e Ministrit të Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati për televizionin RTK në Kosovë

Ministri i Jashtëm: Bashkëqeverisja PS-PD, e mundshme pas 25 qershorit

Postuar në 22 Maj, 2017 21:22

Ajo që nis më 18 maj pritet të vazhdojë edhe pas zgjedhjeve të 25 qershorit. Nën emrin e reformave dhe integrimit, PS-ja dhe PD-ja kanë hapur derën e bashkëqeverisjes në ekzekutiv edhe pse nuk preferojnë që ta quajnë të tillë. I pyetur për këtë çështje në Report Tv, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, tha se objektiv i PS-së mbetet kapja e 71 mandateve dhe programi. Në të kundërt siç tha vendos matematika e votave, pa përjashtuar këtu PD-në.

Lufta kundër Voltana Ademit, frustrim ndaj Jo-së 27 vjeçare të Shkodrës

Postuar në 20 Maj, 2017 12:18

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati nuk të zhgënjen asnjëherë. Për atë që e njeh e di shumë mirë se Bushati njeri dhe deputet ka si patologji sociale detajin, hollësinë. Me gjasë edhe analizën e çdo situate e nis dhe mbaron me vëzhgim detajesh që i thonë më shumë sesa aspekte të tjera. Sot ai ka zgjedhur që një detaj të tillë ta qarkullojë si një lloj simboli të “Shkodrës që nuk duam”. Një qese e zezë mbetjesh fotografuar në një trotuar të pedonales së qytetit shitet nga ministri fotograf me diçiturën ironike: Vepër arti. 

Bushati mohon të ketë projekt për Shqipërinë e Madhe

Postuar në 15 Maj, 2017 10:47

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati hedh poshtë zërat se faktori shqiptar në Ballkan po ecën sipas një axhende që nënkupton Shqipërinë e Madhe. Në një intervistë për të përditshmen kosovare “Koha Ditore”, Bushati e mbështet qëndrimin e tij në argumentin se shqiptarët janë në pjesën dërrmuese properëndimorë dhe se çdo aspiratë e tyre lidhet me Bashkimin Europian.

Gënjeshtrat e ministrit të Jashtëm dhe politika për kantonizimin e Maqedonisë

Postuar në 02 Maj, 2017 10:44

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka qenë dje në Top-Story ku ka folur gjerësisht për krizën maqedonase. Në një dalje të cilës i mungoi takti i duhur, por jo arroganca e një lektori që se kërkon kush, ministri ka dhënë leksione për demokracinë në Maqedoni, ka shantazhuar hapur Shkupin zyrtar kur ka theksuar “nevojën për çkyçje të rrugën euroatlantike të Maqedonisë”, si dhe ka deklaruar thuajse pa teklif, se Platforma Shqiptare duhet të jetë një udhërrëfyes për politikën e këtij vendi në raport me krizat shumëdimensionale të tij.

Cinizmi i ministrit të Jashtëm: Im atë sekretar partie, jam krenar. Por nuk duhet parë prejardhja!!!

Postuar në 25 Prill, 2017 12:24

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka folur në një intervistë për “Vizion Plus” ku ka komentuar diçka edhe rreth sulmeve që i bëhen atij për të atin, i cili ka patur funksione partiake. Paraprakisht duhet qartësuar se askush nuk mund të gjykohet për atë që kanë bërë prindërit, por në një vend ku rënia e atij që quhej komunizëm u kalua si kambizëm akuzash dhe gjyqesh qesharakë, urtësia e kërkon që disa gjëra të kalohen me takt.

Ditmir Bushati i ankohet Trump: Po na destabilizon Rusia

Postuar në 20 Prill, 2017 11:34

Ministria e Jashtme përcolli sot një njoftim mbi vizitën e ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati në Shtetete e Bashkuara dhe takimin me zëvendës-Këshilltaren e Presidentit Trump për Sigurinë Kombëtare, K.T. McFarland. Përmbajtja e takimit reflekton veç të tjerash një shqetësim të qeverisë shqiptare se faktorë të jashtëm po destabilizojnë situatën në Ballkanin Perëndimor, në një kontekst që nuk ka si të përjashtojë edhe zhvillimet në Shqipëri.  

Bombardimi i Sirisë, Shqipëria elozhe presidentit Trump

Postuar në 07 Prill, 2017 18:32

Shqipëria e ka përshëndetur sulmin ajror amerikan në Siri, duke mos i kursyer vlerësimet për presidentin aktual Donald Trump dhe përpjekjet  ndëshkuar përgjegjësit dhe  vendosur paqen e munguar në Siri. Vlerësimet nuk kanë munguar si nga qeveria ashtu dhe nga presidenca shqiptare.

Pages

Subscribe to RSS - Bushati