Bushati

Kotzias vjen në Tiranë për dosjen e Kretës

Postuar në 03 Dhjetor, 2017 10:41

Bisedimet e lëna pezull në Kretë mes ministrave Bushati e Kotzias do vijojnë në Janar në Tiranë.  Ministri i Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati tha në një intervistë për VOA se diskutimet do të vijojnë në raundin e dytë në pikën ku janë lënë. 

“Ne kemi shtruar të gjitha çështjet që datojnë që nga Lufta e Dytë Botërore deri në ditët e sotme. Besoj se jemi në një rrugë më të mirë seç kemi qenë. Do të ketë një raund tjetër në janar, këtë herë në Shqipëri, ku ne do të vazhdojmë mbi ato diskutime që kemi bërë, sidomos gjatë takimit të fundit në Kretë” – tha Bushati.

Takimi i Kretës, LSI kërkon seancë dëgjimore me ministrin e Jashtëm

Postuar në 13 Nëntor, 2017 13:18

Lëvizja Socialiste për Integrim do të kërkojë seancë dëgjimore me ministrin për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati. Kërkesa është bërë në Komisionin Parlamentar të Politikës së Jashtme nga deputetja Klajda Gjosha dhe është mbështetur nga socialistja Mimi Kodheli.

Si arsye për këtë seancë duket se është informimi mbi bisedimet e zhvilluara në Kretë mes Bushatit dhe homologut grek Kotizas, për të cilat ka shumë paqartësi.

Në Kretë hidhet valle greke (Foto)

Postuar në 11 Nëntor, 2017 18:20

Pritet me shumë interes çfarë do të vendosë takimi i Kretës mes ministrit të Jashtëm shqiptar Ditmir Bushati dhe homologut të tij grek Nikos Kotzias.  Referuar burimeve diplomatike apo zërave pranë dy qeverive mediat kanë folur për një axhendë të hapur bisedimesh ku vend kryesor kanë zënë marrëveshja e kufirit detar dhe heqja e ligjit të luftës. I vetmi prononcim zyrtar ka qenë ai i ministrit grek Kotzias pasditen e së shtunës, pas përfundimit të një raundi bisedimesh dhe vizitës në shpellën e Zeusit në ishullin e Kretës.

S’ka bisedime për çamët në Kretë, zbardhet axhenda

Postuar në 09 Nëntor, 2017 11:34

Takimin disaditor mes ministrit të jashtëm Ditmir Bushati dhe homologut të tij grek, Nikos Kotzias për të cilin kanë nisur përgatitjet nga kjo e enjte mediat greke e komentojnë si bisedime rraskapitëse që do të zgjasin deri të dielën me shpresën për të arritur progres në disa nga çështjet që ndajnë të dy palët.

Udhëzime nga Uashingtoni per takimin e Kretës

Postuar në 07 Nëntor, 2017 13:21

Ministri i jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati dhe homologu i tij grek Nikos Kotzias do të nisin të enjten takimin disaditor në Kretë, për të zgjidhur çështje të klasifikuara si të “vështira” mes dy vendeve. Takimin e konfirmoi për gazetën lokale Flash News.gr kryetari i bashkisë se Spithas ku do të mbahet takimi, Ioanis Stefanakis.

"Ministri i Jashtëm Bushati bojkohet nga shqiptarët dhe nga grekët"

Postuar në 06 Nëntor, 2017 12:53

Panajot Barka, opinionist dhe publicist që shkruan shpesh për çështjet e minoritetit grek në Shqipëri, ka publikuar një opinion për lëvizjet e fundit të ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati. Barka merr në shqyrtim itinerarin e javës së kaluar të Bushatit nga Derviçani  në Kakavijë dhe mandej në Janinë. Vizita e tij përkoi me një situatë të pakëndshme në doganë ku qindra qytetarë ishin bllokuar për shkak të një defekti në sistemin TIMS në Greqi. Por Barka vë në dukje tjetër gjë. Sipas tij, Bushati u bojkotua nga emigrantët shqiptarë në takimin e Janinës dhe kjo për arsye shumë të qarta.

Dinjitarët e replikave!

Postuar në 16 Tetor, 2017 16:55

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme ka dalë në media për të replikuar në distancë me presidentin grek Prokopis Pavlopulos, i cili i quajti amatoreske lëvizjet e Shqipërisë në lidhje me ligjin për minoritetet.

Dimtir Bushati është shfaqur i prerë dhe si të thuash i është përgjigjur drejtëpërdrejtë akuzave duke mos kursyer nënkuptimet. “Amatorizimi kam frikë se duhet kërkuar nëpër kryeqytetet e vendeve të tjera, por kurrësesi në Shqipëri”- ka thënë Bushati.

Ministri i Jashtëm: "Afër zgjidhjes për ligjin e luftës me Greqinë. Marrëveshje e re për detin"

Postuar në 28 Shtator, 2017 21:45

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati, ka deklaruar sot gjatë një interviste në Top-Story se Shqipëria dhe Greqia janë shumë afër gjetjes së një mirëpkuptimi të ri për çështjen e ligjit të luftës.

“Është një çështje që nuk do të doja të prodhoja lajm, por me bindje të plotë them sonte që për ligjin e luftës jemi shumë herë më afër zgjidhjes seç kemi qenë para një apo dy vitesh”, tha Bushati. 

Tirana zyrtare ul tonet me Greqinë. Bushati njofton takim të afërt zyrtar me homologun grek

Postuar në 22 Shtator, 2017 09:28

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka folur gjatë një interviste për Zërin e Amerikës edhe për marrëdhëniet me Greqinë, të cilat arritën nivelin më të ulët në katër vitet e fundit. Në këtë drejtim Bushati nuk ka patur ç’të thotë shumë dhe ka përsëritur suksesin e arritur në fillim të mandatit të parë të qeverisjes socialiste me çështjen e toponimeve.

Një interpretim pse u tërhoq PS nga pr/ligji i dekoratave

Postuar në 21 Shtator, 2017 13:57

Politika u fut sërish në teatrin e përplasjes ideologjike me temë antikomunizmin, me promotor natyrisht Partinë Demokratike që aktivizon ndjeshmëritë antikomuniste sipas     urgjencave të kryetarit për të rehabiltuar imazhin "e katranosur" pas bëmave politike që shoqëruan rizgjedhjen e tij në krye të një opozite të firosur. 

Pages

Subscribe to RSS - Bushati