Bushati

Kush është dora e djathtë “greke” e Bushatit. Ministri beson se incidentin e ka kurdisur Greqia

Postuar në 22 Tetor, 2015 13:06

Pirro Vëngu as vetë nuk e kishte menduar se puna si shef i kabinetit të ministrit Bushati do t’i hapte telashe qeverisë në planin diplomatik. Asiston prej 2 vjetësh veprimtarinë e ministrit të Jashtëm, të cilit  tani i kërkohet të japë shpjegime lidhur me thirrjen ushtar të krahut të tij të djathtë nga një vend fqinj.

“Në një vend europian ministri i Jashtëm do të ishte para përgjegjësisë”

Postuar në 22 Tetor, 2015 09:52

Shefit të kabinetit të ministrit të Jashtëm, Pirro Vengu, i ka ardhur thirrja për ushtar në Greqi, por deri më tani ky informacion është mbuluar me heshtje nga ministria dhe Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati. Përveç disa deklaratave të zv.ministrit Belortaja në Komisionin Parlamentar me Jashtë, që më shumë e shtuan tymnajën, deri më sot, ministri, një njeri që nuk lë rast pa kërkuar shfaqje publike, e ka kyçur gojën. Opozita e ka cilësuar një skandal dhe ka kërkuar dorëheqjen e Ditmir Bushatit, por kjo nuk merret në konsideratë.

Konflikti diplomatik, Bushati thirri në takim vendet e Ligës Arabe me Izraelin

Postuar në 23 Shtator, 2015 09:54

“Gabim teknik” ka qenë justifikimi i radhës. Në fakt ishte një gafë diplomatike që ka trazuar jo pak ujërat. Gazeta “Panorama” shkruan se sot se incidenti i radhës shënon një tjetër skandal të Ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati. Këtë herë ka qenë mes ambasadorëve të Izraelit dhe Palestinës, të akredituar në Tiranë. Ministria e Jashtme kish ftuar në një takim të gjithë ambasadorët e vendeve arabe të akredituar në Tiranë për të diskutuar rreth mbështetjes për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Korbë, mos fol ndonjë fjalë jashtë shtetit pa lejen e Ditmirit. Është mjeshtër ai, desh bëri paqe mes Izraelit dhe Palestinës!

Postuar në 22 Shtator, 2015 12:26

Hyn në fuqi, leje dhe raportim te Bushati për çdo kontakt me të huajt

Postuar në 22 Shtator, 2015 08:59

Ka hyrë në fuqi vendimi i qeverisë që kërkon nga çdo titullar apo funksionar i adinistratës publike të marrë miratimin e ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati për çdo vizitë jashtë vendit apo takim me diplomatë e ambasadorë të huaj. Vendimi mban datën 9 shtator, por sot është botuar në fletoren zyrtare.

Bushati i merr kompetencat Nishanit, shkarkon ambasadorin në OSBE

Postuar në 19 Shtator, 2015 10:15

Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati është përfshirë në një tjetër shkelje procedure zyrtare, kësaj radhe duke i marrë kompetencat e Presidentit dhe duke urdhëruar lirimin nga detyra të ambasadorit shqiptar në OSBE, Spiro Koçi. Siç shkruan gazeta Panorama, Bushati nëpërmjet sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Jashtme, i ka dërguar një letër zyrtare ambasadorit shqiptar në OSBE, të cilit i ka njoftuar se ndaj tij kanë nisur procedurat e lirimit nga detyra dhe për rrjedhojë duhet të kthehet në atdhe brenda datës 1 tetor.

Muhamet Veliu padit për shpifje botuesit e Lapsit: Më ofenduan, thanë se i bëj Ramës pyetje të gatshme. Kjo nuk durohet

Postuar në 14 Shtator, 2015 16:48

I fyer në sedrën profesionale, gazetari i Top Channel, Muhamed Veliu ka paditur për shpifje portalin online Lapsi, në pronësi të gazetarëve, Andi Bushati dhe Armand Shkullaku. Kjo për shkak të një shkrimi në portal ku thuhej se pyetjet që gazetari Veliu i ka bërë në konferencën Rama-Merkel kanë qenë të parapërgatitura nga stafi i kryeministrit. Sipas një reagimi në vetë Veliut në Fb, kjo është një betejë sa njerëzore ashtu dhe profesionale, kundër shpifjes në gazetari dhe goditjeve poshtë brezit.

Bushati tenton të dalë nga periferia. Kërkon kujdestarinë për vizitat dhe ftesat me jashtë

Postuar në 03 Shtator, 2015 18:00

Një nismë e fundit e ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati, ka gjetur kundërshtimin e thuajse të gjithë ministrave të qeverisë Rama. Bushati ka propozuar një projektvendim: “Për Rregullimin e Veprimtarisë më Jashtë të Administratës Shtetërore” dhe nëse e lexon projektin, e kupton edhe pse ministrat kundërshtojnë. Në një përkthim të drejtpërdrejtë, Bushati synon të marrë rolin e një zv. Kryeministri, teksa pretendon të drejta thuajse të plota informative dhe deri diku ekzekutive, për çdo veprimtari me jashtë.

“Klubi i Selanikut”, PS e qytetit letër ministrit Bushati për emërimet në konsullatë

Postuar në 18 Gusht, 2015 14:28

Gazeta "Shqip" ka botuar letrën e kreut të degës së PS-së Selanik drejtuar ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati. Tema është pakënaqësia e socialistëve të Selanikut lidhur me emërimet në konsullatën e këtij qyteti, megjithë tagrin e dyshimtë që ka një degë partie jashtë vendit për emërimet e Ministrisë së Jashtme. Kreu i kësaj dege, Spiro Janaqi, në një letër drejtuar Konsulles së Përgjithshme në Selanik, Pavlina Yllit vë në dijeni edhe ministrin Bushati:

 

Pages

Subscribe to RSS - Bushati