Bushati

"BE nuk e kupton logjikën tonë për Teatrin"

Postuar në 27 Korrik, 2018 22:03

Qeveria po përpiqet ta kalojë me një lloj serioziteti që nuk i përshtatet aspak diskretitimit publik që po pëson për çështjen e Teatrit pavarësisht buzëqeshjeve manekine qe shpërndan lart e poshtë Erion Veliaj. 

Presidenti refuzon dhënien e autorizimit për marrëveshjen e detit

Postuar në 09 Korrik, 2018 22:15

Vizion Plus raporton sot mbi përplasjet mes Ministrisë së Jashtme dhe Presidencës mbi marrëveshjen e detit që po negociohet me Greqinë.

Sipas këtij televizioni ka disa probleme jo të vogla që janë evidentuar gjatë procesit të negociimit, duke nisur që nga kërkesat e vazhdueshme të Presidenti për informacion dhe nënvizimin prej tij të vijave të kuqe, për të ecur më tej me refuzimin e një projektmarrëveshjeje të datës 23 qershor, “hartuar duke u bazuar në vendimin e Gjykatës Kushtetuese të vitit 2010, Konventën për të drejtën e detit dhe praktikat më të mira ndërkombëtare.

Cilën Shqipëri kanë ndërmend këta zotërinj?

Postuar në 18 Qershor, 2018 19:52

Ministria e Jashtme e Shqipërisë, që në këtë mandat të dytë qeveriës, i ka shtuar vetes edhe llagapin “për Evropën”, ka shpërndarë në këto momente një njoftim mbi një letër që drejtuesit e komuniteteve fetare në Shqipëri i dërgojnë kancelares gjermane Merkel dhe presidentit francez Macron për hapjen e negociatave për me Shqipërinë.

Në letër përfaqësuesit e këtyre komuniteteve bëjnë thirrje që Europa të hapë rrugën për anëtarësimin e vendit tonë, duke theksuar edhe njëherë se Europa është e ardhmja për kombin tonë. 

Misioni qesharak i zotit Roth

Postuar në 13 Maj, 2018 14:37

Të shtunën Shqipërinë e vizitoi ministri  gjerman për Evropën, Michael Roth, i cili doli edhe në një konferencë për shtyp me homologun shqiptar, Ditmir Bushati. Përmbajtja e deklaratave tregoi se vizita ishte thjesht një ndihmë e sforcuar e socialdemokratëve gjermanë për qeverinë socialiste të Tiranës, mesa duket në kuadër të solidaritetit politik si anëtarë të së njëjtës familje. 

DW: Bushati “kryqëzohet” për financimet turke në Shqipëri

Postuar në 27 Prill, 2018 17:18

Ministri i jashtëm shqiptar Ditmir Bushati është përballur me një mori pyetjesh lidhur me ndikimin e Turqisë në Shqipëri dhe financimet që vijnë përmes burimeve të kontrolluara drejtëpërdrejtë në Ankaraja.

Dojce Welle raporton për një debat të ashpër në Universitetin e Columbias për Shqipërinë, ku ministri Bushati është kundërshtuar ashpër nga profesor David L. Phillips, i cili ka qenë me delegacionin e parë amerikan të nivelit të lartë që vizitoi vendin pas hapjes, së bashku me James Baker.

Të kishim dëgjuar Hrushovin nuk do ishim bërë kaq qesharakë

Postuar në 26 Mars, 2018 22:51

Sot shqiptarët konsistuan në dy akte të njëkohëshme që edhe sikur të mos jenë të koordinuara, përcjellin një mesazh të qartë: Perëndimi nuk do të tolerojë më vakuumin e krijuar në Ballkanin Perëndimor dhe në zona ku eksperimentohet me durimin e aktorëve krysorë si Kosova.

Largimi në mënyrë poshtëruese i zyrtarit serb Marko Gjuriç dhe vendimi i qeverisë shqiptare për të dëbuar dy diplomatë rusë në Tiranë, bashkë me zhvillimet në Maqedoni, flasin se loja e tensionit pasiv po shkon drejt fundit dhe diçka do të rikalibrohet.

Bushati ironizon Metën: Nuk e dinte që s’ka plotfuqi (Video)

Postuar në 28 Shkurt, 2018 16:27

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati i thirrur për të dhënë saqrime në Komisionin e Jashtëm lidhur me negociatat me Greqinë ka ironizuar qëndrimin e Ilir Metës për të bërë publik korrespondencën e dy institucioneve. Bushati tha se me ndryshimet ligjore Presidenti nuk ka plotfuqi por vetëm të drejtën për të dhënë autorizimin për Ministrinë e Jashtme, duke shtuar se me Metën u takua një ditë para se të ulej për bisedime me homologun grek Kotzias në Korçë.

Mediat greke/Marrëveshja për detin e kryer, Greqia zgjerohet në 12 milje

Postuar në 30 Janar, 2018 10:09

Shqipëria dhe Greqia kanë arritur një marrëveshje për kufirin detar. Kështu shkruan Skai.gr duke iu referuar një intervistë të ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias për televizionin publik. Kotzias citohet të ketë thënë se Shqipëria ka pranuar zgjerimin e ujërave territoriale greke me 12 milje detare nga brigjet greke, maksimumi i lejuar nga Konventa e Kombeve të Bashkuara mbi Ligjin e Detit, një zhvillim i cili i hap rrugë dhe shpalljes së Zonës Ekskluzive Ekonomike.

Paqja me Greqinë, Bushati mohon presionin e integrimit

Postuar në 29 Janar, 2018 12:35

“Nuk jemi ulur në tryezën e bisedimeve nën presionin e integrimit europian. Por jemi ulur në mënyrë gjakftohtë duke analizuar një nga një gabimet trashanike që janë bërë në të kaluarën”.

Kështu deklaroi ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati i thirrur në seancë dëgjimore në Komisionin e Jashtëm për të informuar mbi bisedimet me Greqinë. Pa dhënë shumë detaje, ministri tha se sa i takon çështjes së kufirit detar, Tirana do t’i qëndrojë ekspertizës së Gjykatës Kushtetuese.

Nikos Kotzias, ministër i Jashtëm i Shqipërisë part time

Postuar në 22 Janar, 2018 20:55

Pas takimit të Korçës mediat zhurmuan gjithfarë axhendash, por pa qenë në gjendje të shkojnë përtej asaj që ishte thënë më parë për “shportat” e drejtimeve kryesore siç i quajti ministri Bushati. I cili edhe njëherë sot, ka pushuar së qeni ministër i Jashtëm i Shqipërisë, përderisa lajmet për atë që ndodhi i mësojmë nga homologu i tij grek, Nikos Kotizas.

Pages

Subscribe to RSS - Bushati