bush

Lufta që dikur i dhamë fund dhe paqja e sotme në rrezik

Postuar në 10 Dhjetor, 2018 12:29

Ditën kur mësova për largimin e Xhorxh Bushit nga kjo botë, kujtova takimet e mia me të, ato që shënuan një pikë kthese në marrëdhënien tonë personale dhe në marrëdhëniet midis dy vendeve tona.

Ndërron jetë  Xhorxh H. Bush (Video)

Postuar në 01 Dhjetor, 2018 09:30

Ndërroi jetë në moshën 94 vjeç, ish-presidenti amerikan, Xhorxh Bush i vjetri. Ai vdiq në Hjuston pas problemeve që pati për vite me radhë me sëmundjen e Parkinsonit.

Shfaqja e fundit publike e tij ishte në varrimin e gruas së tij,  Barbara më 17 prill 2018.

George Bush: Kemi nevojë për disa përgjigje nga Trump

Postuar në 27 Shkurt, 2017 22:15

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Tramp, për t’u shpallur luftë mediave nuk është mirëpritur nga ish-presidenti Xhorxh W Bush. Në një intervistë televizive, ai tha se shtypi i lirë është i domosdoshëm për demokracinë.“Unë e konsideroj median si të domosdoshme për demokracinë. Ne kemi nevojë për media të pavarur pasi pushteti mund të kthehet në një fiksim dhe mund të bëhet gërryes. Është e rendësishme që mediat t’u kërkojnë llogari njerëzve që abuzojnë me pushtetin.

“Marrja në pyetje e Saddam Hussein" (Foto)

Postuar në 18 Dhjetor, 2016 22:15

Një libër plot zbulime që do të përmbysë raportet e të vërtetave që janë thënë mbi Sadam Hussein pritet të publikohet në 27 Dhjetor. Titulli i librit është “Marrja në pyetje e Presidentit" dhe mban autorësinë e ish-hetuesit të CIA-s, Xhon Nikson. Ndër të tjera ai thekson në libër se pas marrjes në pyetje "diktatori brutal Saddam Hussein» përmbysi të gjitha përfundimet mbi të cilat u planifikua pushtimi i Irakut.

Trump nuk duhet të zgjidhet...

Postuar në 17 Shkurt, 2016 13:41

Lojë apo shqetësim i vërtetë nga Donald Trump? Mediat amerikane, disa prej tyre të paktën, i kanë përfshirë të dy skenarët si të mundshëm; para disa javësh u fol se Trump ishte njeri i demokratëve në fushatë që synon te rrënimin e fushatës republikane. Por sot, presidenti aktual, Barack Obama, ka dalë me një qëndrim që e konsideron Trump një zgjedhje të pamundur, pasi amerikanët janë të zgjuar. “Ata e dinë se të jesh president është një punë serioze. Nuk është si të drejtosh një talk show, apo reality show, nuk është marketing.

Dy foto sa një mijë fjalë!

Postuar në 15 Nëntor, 2015 12:47

Shumë përpiqen ta krahasojnë masakrën e Parisit me sumet e kullave binjake të 11 shtatorit. Dy ngjarje me pasoja tragjike që shënonjë momente kthese në historinë e njerezimit dhe që mbeten në memorie për disfatizmin e tyre.
Në të dyja ngjarjet ka dy momente që veçohen, çasti kur presidentët marrin lajmin se vendi i tyre është goditur nga një sulm i përgjakshëm terrorist. Si janë ndjerë Xhorxh Bush dhe Fransua Hollande kur dëgjuan t'u pëshpëriteshin në vesh tragjeditë me viktima të terrorizmit?

Këshilltari i ish-kancelarit Schroeder: Administrata Bush mendoi edhe goditjen bërthamore ndaj Afganistanit, pas 11 shtatorit

Postuar në 30 Gusht, 2015 14:04

Administrata amerikane e Bushit ka patur në plan rezervë edhe një goditje bërthamore ndaj Afganistanit pas sulmeve të 11 shtatorit. Këtë e zbulon ish-këshilltari, i ish-kancelarit Schroeder, Michael Steiner, në një intervistë për gjermanen “Spiegel”, që citohet nga agjencia ruse “Sputnik”. “Administrata Bush mendoi të gjitha mundësitë, përfshirë përdorimim e armëve bërthamore në Afganistan, si kundërpërgjigje ndaj sulmeve të 11 shtatorit. Schroeder kishte frikë se presidenti amerikan do të reagonte në mënyrë joproporcionale në shokun e parë pas goditjes”, thotë Steiner.

Subscribe to RSS - bush