burg

Lukashenko diskuton reformat kushtetuese me kundërshtarët e vet në burg(video)

Postuar në 10 Tetor, 2020 23:23

Presidenti bjellorus Aleksander Lukashenko ka bërë sot një lëvizje të papritur në kuadër të një situate të tensionuar në vend. Ai a vizituar në burg të arrestuarit si pasojë e protestave të fundit, pra përfaqësuesit e opozitës që kërkon largimin e tij nga pushteti. Takimi ka zgjatur 4. 5 orë dhe ajo është raportuar zyrtarisht duke publikuar madje edhe materiale video. Synimi i takimit ka qenë diskutimi për reformat kushtetuese.

Tallja e fundit: Do të fusim në burg ata që nuk riparojnë ndërtimet me probleme

Postuar në 01 Dhjetor, 2019 19:14

Burgu është kryefjalë sërish. Në gojën e të njëjtit njeri, kryeministrit të Shqipërisë. I cili e ka bërë zakon të miratojë ligje që mandej i noterizon Parlamenti.

Do ndëshkojmë ndërtuesit, do kalojmë një ligj të shpejtë. Do ndëshkojmë arkitektët që nuk denoncojnë ata ndërtues që e bëjnë projektin ndryshe nga sa është letër. Arkitektët që nuk kanë bërë punën i bie kanë bishtnuar. Duhet të ketë përgjegjësi personale, duhet të kenë pasoja penale e pasurore.

Tenderi i Mercedesit, 2 vite burg për Gruevskin

Postuar në 23 Maj, 2018 15:12

Me 2 vite burg u dënua nga Gjykata ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski. A u gjet fajtor për mungesen e transparencës në blerjen e një Mercedesit luksoz me vlerë 600 mijë eurosh. 

Sipas Gjykatës nuk ka asnjë  dyshim se Gruevski  ka keqpërdorur pozitën e tij si kryeministër për të blerjen e  Mercedesin. Për rastin "Tanku" akuzohen edhe ish-ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska, dhe ish-zv/ministri, Gjoko Popovski.

Xhika mbetet në burg

Postuar në 27 Shkurt, 2018 17:45

U përfol për një lirim të mundshëm, por Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda ka lënë në fuqi masën ‘arrest me burg’ pa afat për ish-drejtorin e ARRSH, Dashamir Xhika dhe dy ish-vartësit e tij Albens Aliten me Aksel Qurdukën, ish-drejtuesit e Njësisë së Menaxhimit të Projektit të rrugës Tiranë-Elbasan.

Kërkohet burg për protestuesit e Mbrostarit

Postuar në 14 Dhjetor, 2017 22:01

20 banorë të Mbrostarit  në  Fier, mes tyre dhe një i mitur janë njohur këtë të enjtë me akuzën e organizimit të tubimit të jashtëligjshëm dhe bllokimin e akseve nacionale gjatë protestave kundër të një viti më parë në këtë fshat kundër ndërtimit të impiantit të përpunimit të mbetjeve. Seanca në gjykatën e shkallës së parë të Vlorës është mbajtur këtë të enjte me gjyqtare relatore Vjola Canaj , ndërsa akuza përfaqesohej nga Dritan Marku.

Kthehet në burg ish-ministri grek i Mbrojtjes

Postuar në 31 Tetor, 2017 18:48

Kthehet në burg ish-ministri grek i i Mbrojtjes, Akis Tsohaxopulos, i cili kishte fituar lirinë me kusht kundrejt një garancie bankare. Gjykata e Apelit  nuk i njohu asnjë masë lehtësuese ish-ministrit edhe pas problemeve me shëndetin apo sjelljes së mirë në burg. Vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Apeli i uli vetëm një vit burg duke e çuar dënimin nga 20 në 19 vite burg.

Kamzhik i ri për krimin elektoral

Postuar në 22 Maj, 2017 18:27

Marrëveshja Rama-Basha prodhoi edhe një Kod të Ri Penal për zgjedhjet, ku krimi elektoral dënohet me burg. Ndryshimet miratuan me konsensus dhe brenda 1 ore

Shkelja e fshehtësisë së votimit

Shkelja e rregullave që garantojnë fshehtësinë e votimit nga ana e zgjedhësit, nëpërmjet fotografimit të fletës së votimit, ose filmimit të saj, shfaqjes tek persona të tjerë ose dokumentimit me çdo mjet dhe formë të mënyrës sesi ka votuar, përbën vepër penale dhe dënohet me burgim nga gjashtë muaj deri në tre vjet.

Prokuroria kërkon dënimin e fadromistit, zhvesh Bashkinë nga përgjegjësitë për vdekjen e Myrvete Dukës

Postuar në 26 Tetor, 2016 10:46

Prokuroria e Tiranes ka kërkuar dënimin me 7 vjet burg per Kasem Koçin, fadromisti që një vit më parë shypi në Sharrë një grua teksa ishte duke mbledhur plehra. Kërkesa është bërë në seancën e sotme, ku prokuroria e akuzon atë për “shkelje te rregullave te sigurise dhe mbrojtjes ne pune”.
Ngjarja ka ndodhur në landfillin e Sharrës, më 25 nëntor 2015. Fadromisti ka pranuar gjykim të shkurtuar dhe për këtë përfiton uljen e një të tretës së gjykimit.

Tjetër rekord i Rilindjes/Kryetari i FRESSH-it në Kolonjë bëhet drejtor me diplomë gjimnazi të falsifikuar (Video)

Postuar në 15 Tetor, 2016 22:04

Drejtori i Burimeve Njerëzore në burgun e Drenovës, në regjistrat e gjimnazit “Petro Nini Luarasi” figuron me dy emra, Origest Nevruz Lifo dhe Orges Nevruz Lifo. Gjeneralitetet i ka të njëjta. Sipas një investigimi të Fiks Fare. Ai ka mbaruar gjimnazin në vitin 2000 dhe në vitin 2006 nga një kontroll gjendet se ky ish-nxënës figuron me dy numra amze përkatësisht Nr. 2242 dhe Nr. 2274. 

Kërkohet 3 vite burg për Spiro Kserën

Postuar në 18 Korrik, 2016 11:42

Prokuroria kërkoi sot 3 vjet burg për ish-ministrin e Mirëqenies Sociale, Spiro Ksera. Ai akuzohet nga prokuroria për vjedhjen e 300 milionë lekëve të vjetra në aktivitete të zhvilluara për romët dhe shtresat në nevojë. Nëse gjykata do të pranojë kërkesën e Prokurorisë, ish-ministri do të vuajë vetëm 2 vite burg për shkak të gjykimit të shkurtuar dhe uljes së 1/3-es së dënimit. Për tre vartësit e tij Elda Kozaj, Artevis Nene dhe Elisabeta Dodbida u kërkua 1 vit e gjashtë muaj burg, dënim i cili ulet në 1 vit për shkak të gjykimit të shkurtuar.

Pages

Subscribe to RSS - burg