bregdeti

Hajnia në këto anë ka folur përherë Shqip

Postuar në 12 Prill, 2019 12:44

Ish-diplomati dhe studiuesi Shaban Murati shkruan sot në gazetën “Dita” për situatën e krijuar sipas tij nga i ashtuquaturi “toptan-Pazar” në raportet mes Shqipërisë dhe Greqisë. Zoti Murati e konsideron tërheqjen e qeverisë së Tiranës për VKM-në e pronave në bregdet dorëzim, shenjë inferioriteti dhe pasojë të strategjisë së Nikos Kotzias për përfshirjen në diskutime të të gjithave çështjeve, “të qena e të paqena” në diksutimin me Shqipërinë. Kështu, sipas Muratit, është krijuar një lidhje kushtëzuese mes problemeve të ndryshme duke sjellë humbje vetëm për vendin tonë.

ALUIZNI: Projekti i vitit 2009 për regjistrimin e shtëpive në bregdet, nuk njihet

Postuar në 28 Korrik, 2018 15:10

Vendimi i ri I Këshillit të Ministrave për regjistrimin e banesave të ndërtuara para vitit 1991, autorizon ALUIZNI-n me detyrën kryesore. Sipas numrit dy të Agjencisë, Ingrid Konomi, një nga arsyet pse është ngarkuar ALUIZNI me regjistrim banesash është suksesi i treguar në këto vite dhe burimet njerëzore. Në një intervistë dhënë për TemaTv, Konomi shprehet se regjistrimi i kryer në bregdet përmes projektit të vitit 2009-2012 që u financua edhe nga OSBE-ja nuk konsiderohet nga hipotekat si i saktë, ndaj nuk vlen.

Konflikte dhe lakmi: Si u bë deputeti Alket Hyseni pronar resorti në Dhërmi

Postuar në 09 Prill, 2018 15:22

Në qershor 2016, Këshilli Kombëtar i Territorit i udhëhequr nga kryeministri Edi Rama miratoi lejen e zhvillimit për kompleksin turistik ‘Ionian Olea’ – një resort vilash dhe apartamentesh luksoze në bregdetin e fshatit Dhërmi në bashkinë Himarë.

Leja zhvillimore e kompleksit, që shtrihet mbi katër parcela toke bujqësore në plazhin e Drimadhesit, të regjistruara në zonën kadastrale 1481 dhe 1481-1739 është miratuar me kërkesën e zhvilluesve Mirela Papuli dhe Artan Dumi.

Zbulohen synimet e qeverisë për pronat në Bregdet. Në krye të Task Forcës vihet Briseida Shehaj

Postuar në 28 Mars, 2018 19:35

Më në fund është kuptuar se çfarë synon kryeministri me lëvizjen e re për pronat në bregdet për të cilat së fundmi ka pezulluar kthimin dhe po synon verifikimin.

Në konferencën për shtyp të kreut të Bordit të Hipotekave, Artan Lame është konfirmuar se në krye të Task Force të ngritur nga kryeministri për këtë qëllim do të jetë Briseida Shehaj. Ish-drejtoresha e Tatimeve, ishte një nga dy yjet në ngjitje në fillim të mandatit të parë të qeverisë socialiste të Edi Ramës, kur krahas Elisa Spiropoalit në Dogana, drejtonte një nga drejtoritë kryesore të cilën e shpartalloi me nder.

Investimet ‘strategjike’ në turizëm ngrihen mbi prona të kontestuara

Postuar në 13 Nëntor, 2017 23:33

Ndërtimi i karabinave në plazhin e Palasës në jug të Shqipërisë thuajse ka përfunduar, një vit pasi kryeministri Edi Rama, në cilësinë e kryetarit të Këshillit Kombëtar të Rregullimit të Territorit, firmosi lejen për ndërtimin e resortit turistik “Green Coast.”

Ky resort është vlerësuar nga qeveria shqiptare si një investim strategjik në turizëm, çfarë i siguron investitorit mbrojtje shtesë ligjore deri në shpronësim për interes publik ndaj pretendimeve mbi pronësinë e tokës ku po ndërtohet.

Politikë për vete, radha e pushtetit të legalizojë pasuritë

Postuar në 22 Gusht, 2017 18:08

Pa ikur mirë vapa e gushtit qeveria surprizoi me një lajmërim të Agjencisë së Legalizimeve për  t’i hapur rrugë formalizimit edhe  të rreth 160 mijë  ndërtimeve pa leje në të gjithë territorin e Republikës. Drejtori i ALUIZNI-t Artan Lame tha se kjo do të mundësohet pas ndryshimeve ligjore që do t’i bëhen ligjit aktual, pa dhënë më shumë detaje se për çfarë objektesh bëhet fjalë.

Ëndra e sikletshme me Rivierën shqiptare

Postuar në 03 Tetor, 2016 23:01

Nuk e di sesi më zuri gjumi, apo m’u duk mua në ëndërr sikur më zuri gjumi dhe një ëndërr e sikletshme filloi. Pra duhet të ishte një ëndërr brenda ëndrrës, çfarë do të thotë se mund të ishte edhe një realitet i ëndërruar, apo në të kundërt dhe ca më keq, një ëndërr e realizuar, por në çdo rast e përçudmuar, siç mund të mos e dëshirojë një njeri i mirë si unë dhe biznesmen i zoti në këtë vend ëndrrash të llahtarshme e makabre! Zot na ruaj!

Palasa –një ferrë e vogël me lepur të madh?

Postuar në 26 Shtator, 2016 15:38

Për herë të parë vëmëndja ime në këtë ferrë u tërhoq nga shkrimi i para disa ditëve: “Resortet turistike në bregdetin e jugut po ndërtohen në prona të grabitura”(http://www.reporter.al/resortet-turistike-ne-bregdetin-e-jugut-po-nderto...), i gazetares së BIRN, Lindita Çela, i botuar në reporter.al.

Resorte turistike në bregdet mbi prona të grabitura. Qeveria di gjithçka, por vazhdon të japë leje

Postuar në 20 Shtator, 2016 17:39

Karabinatë e ndërtesave disakatëshe në bregdetin e Palasës po ngrihen ngadalë duke u ngjitur në faqen e Malit të Çikës dhe tashmë duken që nga qafa e Llogarasë. Plazhi me guralecë të imët dhe të bardhë, që shtrihet në të dy krahët e deltës së lumit Palasë, është kthyer në një kantier ndërtimi. Makinat e tonazhit të rëndë, të ngarkuara me materiale inertesh, lënë pas shtëllunga të bardha pluhuri duke trazuar peizazhin idilik të detit Jon.

Kërkesa për 8 porte jahtesh në bregdetin shqiptar

Postuar në 14 Gusht, 2016 13:57

Qeveria shqiptare po shqyrton kërkesa për ndërtime të 8 porteve jahtesh. Kështu raporton “TvReport” sipas të cilit kërkesat përqendrohen në segmentin Vlorë-Sarandë.

Pages

Subscribe to RSS - bregdeti