Brazil

Johnson&Johnson, Siemens, Philips dhe GE, nën hetim për skemë kartel dhe rryshfet

Postuar në 17 Maj, 2019 22:47

Agjencia e lajmeve Reuters bën me dije se disa prej kompanive më të mëdha në botë në fushën e pajisjeve mjekësore po hetohen nga Byroja Federale Amerikane për dhënie rryshfeti ndaj qeveritarëve në Brazil në këmbim të kontratave publike.

Video/Tragjedi në Brazil. Qindra të zhdukur nga shembja e një dige

Postuar në 26 Janar, 2019 15:58

Në Brazil është regjistruar një tragjedi e vërtetë me qindra të zhdukur pas shembjes së një dige në një zonë minerare në shtetin Minas Gerais. Një dallgë llumi prej mbetjesh hekuri ka marrë përpara njerëzit, nga të cilët 412 të listuar si punonjës të kompaninë Vale që operon minierën. Në të njëjtën zonë, katër vjet më parë, u shemb një tjetër digë si pasojë e të cilës vdiqën 19 njerëz.

Jetim 50 ton mish me salmonelë, u bllokua pas ardhjes nga Brazili

Postuar në 03 Korrik, 2018 12:43

Dy kontenierë me mis  të importuar nga Brazili, u bllokua pasi nga analizimi i mostrave u konstatua i infektuar me “salmonelë”.
AKU thotë se gjatë këtij viti nga AKU-ja janë bllokuar e kthyer në origjinë edhe 5 kontenierë të tjerë, me 130 tonë mish. Numri total i ngarkesave të importuara nga Brazili gjatë kësaj periudhe të vitit është 195 kontenierë, ku sipas AKU secili prej të cilëve është kontrolluar e analizuar me rigorozitet.

Bllokohet sasi e madhe mishi me salmonelë

Postuar në 24 Maj, 2018 19:00

Bllokohen sasi të mëdha mishi importi që kishin si destinacion tregun shqiptar. Bëhet fjalë për dy ngarkesa me 53.1 ton mish, i cili  rezultonte i kontaminuar me salmonelë . Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka njoftuar se mishi i bllokuar është ishte me origjine nga Brazili.

Brazil, arrestohet pas 30 vitesh në kërkim, njeriu kryesor i trafikut të kokainës

Postuar në 03 Korrik, 2017 09:25

30 vjet në arratisje. Luiz Carlos da Rocha, një nga njerëzit kryesorë të trafikut të kokainës në Brazil dhe në Amerikën e Jugut, është arrestuar. Policia arriti ta identifikonte pasi depërtoi në bandën e tij. Rocha jetontë si fermer dhe kishte kryer operacion plastik për të mos u njohur. Pasuria e tij vlerësohet në rreth 100 milionë dollarë. 

Joseph Mengele, "është" ende gjallë

Postuar në 15 Janar, 2017 12:34

Mbetjet fizike të Josef Mengeles, doktori i mbiquajtur si “Engjëlli i vdekjes” nga të mnijetuarit e Auschwitz, sot përdoren në kurset universitare të mjekësisë ligjore në institutin përkatës të São Paulo në Brazil. Një përfundim ironik për ndihmësin kryesor të Adolf Eichman, dyshja që udhëhoqi në plan teknik genocidin në kampin e Auschwitz.

Chapeo - Brazil, gjysma e qytetit merr pjesë në funeralin e skuadrës së futbollit

Postuar në 03 Dhjetor, 2016 17:53

50 futbollistë dhe staf i ekipit humb jetë pasi avioni me të cilin udhëtonin, u rrëzua në Kolumbi. 

Brazil, 30 persona në kërkim për përdhunim masiv të një 16 vjeçareje

Postuar në 27 Maj, 2016 14:57

Një ngjarje e rëndë ka shokuar Brazilin. Rreth 30 persona janë shpallur në kërkim për përdhunim të një adoleshenteje dhe postim të videos në mediat sociale.
Ngjarja ka ndodhur në Rio de Janeiro dhe ka për protagoniste një vajzë 16 vjeçare e cila u përdhunua pasi shkoi në shtëpinë e të dashurit të vet. Ajo u drogua dhe u zgjua në një shtëpi tjetër e rrethuar nga meshkuj

Brazili përdor tjetër gjuhë nga SHBA/Arrestohet përfaqësuesi i “Facebook” për Amerikën Latine. Refuzoi dorëzimin e të dhënave për një hetim trafiku

Postuar në 01 Mars, 2016 22:02

Në SHBA FBI-ja po vazhdon betejën ligjore me kompaninë “Apple” për dekodimin e një telefoni që i përket një personi të dyshuar si i përfshirë në aktet terroriste dhjetorin e kaluar. Por krejt ndryshe veprohet në Brazil. Policia ka arrestuar zv.presidentin e “Facebook” për Amerikën Latine, Diego Dzodan, i cili ka refuzuar vazhdimisht të zbatojë një vendim gjykate që urdhëronte dorëzimin e të dhënave të nevojshme për një hetim për trafik droge.

Një virus i ri alarmon Brazilin. Përcillet nga mushkonjat dhe prek trurin e foshnjave

Postuar në 24 Dhjetor, 2015 01:56

Autoritetet braziliane kanë lëshuar alarmin mbi përhapjen e një virusi që ndikon edhe në trurin e foshnjeve të sapolindura. Patogjeni njihet me emrin Zika, përcillet nga mushkonjat dhe është zbuluar për herë të parë në majmunët e Afrikës, 70 vjet më parë. Ai çon në simptomat e humbjes së njërës prej aftësive konjitive dhe mund të shkaktojë edhe vdekje.

Pages

Subscribe to RSS - Brazil