Brace

Pranohet nga brenda mazhorancës: Inceneratorët kanë dështuar

Postuar në 20 Nëntor, 2018 17:03

Partneriteti Publik Privat ka qenë në qendër të diskutimeve së Komisionion e Ekonomisë dhe Financave, ku ministri Arben  Ahmetaj ka listuar 11 koncensionet aktive dhe 4 koncensionet që janë në fazë fillestare, por që nuk kanë financim buxhetor nga shteti. Vlera totale e tyre arrin në  807 miliardë lekë. Mbledhja e komisionit është shoqëruar me debate mes ministrit  dhe kreut të Komisionit Erjon Braçe, ky i fundit kundërshton ofertën e pakërkuar edhe për sektorët që do të jetë ekzistente.

Sinjale mirëkuptimi apo marrëveshje?

Postuar në 16 Korrik, 2018 16:47

Kryetari i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, Erjon Braçe, ka deklaruar sot se ligji për konçesionet do të ndryshojë. Sipas tij, dispozita që parashikon konçesione të pakërkuara, pra konçesione që vijnë si propozim i subjekteve private, duhet anulluar.

Video/Paralajmërohet shtim tatimi për kompanitë e lojërave të fatit

Postuar në 06 Korrik, 2018 14:03

Kreu i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, Erjon Braçe ka debatuar sot me ministrin e Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, për çështjen e lojërave të fatit. Braçe ka kërkuar që kompanitë të zbatojnë ligjin dhe të zhvendosin pikat nga mjedise urbane që nuk lejohen më duke insistuar që afati për këtë të mos kalojë atë që është në ligj, pra 31 dhjetorin e këtij viti.

Faktet e reja mund të çojnë në anullimin e koncesionit të skanimit në dogana

Postuar në 19 Dhjetor, 2017 16:16

Kryetari i Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe, në një intervistë për TemA TV deklaron se kontrata koncesionit të skanimit në dogana mund të anulohet. Sipas Braçes, faktet e reja që mund të dalin nga drejtësia amerikane mund të detyrojnë këtë hap. Braçe tha se drejtësia shqiptare nuk hetoi për këtë aferë, megjithëse e ka denoncuar disa herë.

Bujqësia e mbijetesës dhe demagogjia me të punësuarit

Postuar në 02 Nëntor, 2017 15:17

Në seancën plenare të së enjtes deputeti socialist, Erion Braçe, njëherësh edhe kryetar i Komisionit të Ekonomisë nga ngritur shqetësimin për situatën thuajse të falimentuar ku ndodhen bujqit, për shkak të mungesës së rregullatorëve që u lejon tregtarëve të diktojnë çmimet e produkteve bujqësore.

Përse Rama nuk reagon ndaj denoncimeve të Braçes për Panaritin?

Postuar në 21 Korrik, 2017 23:31

Pak ditë më parë kryeministri shkarkoi publikisht drejtorin e Agjencisë së Legalizimeve në Berat pas denoncimit nga një e moshuar se kishte 5 vjet që zvarritej për të marrë lejen e legalizimit. Rasti u trajtua edhe nga vetë kryeministri si shembulli i ndëshkimit për ata që kanë abuzuar me postin dhe detyrën shtetërore, të cilit kryeministri i quan ndryshe grabitqarë dhe parazitë. Mënyra që u zgjodh nuk ishte e restësishme, por një inkurajim për qytetarët dhe rolin që ata do të kenë në platformën e bashkëqeverisjes për “Shqipërinë që Duam”, moto e fushatës në 25 qershor.

Kur e majta tejkalon të majtën, Braçe ideologjikisht kundër faljes së detyrimeve për kompanitë e naftës

Postuar në 19 Tetor, 2016 21:46

Talenti i minsitrit të Financave në qeverinë socialiste Arben Ahmetaj për të rregulluar bilancet e shtetit dhe kompanive të mëdha debitore siç janë ato të naftës dhe përpjekja për ta shitur këtë nismë si amnisti për biznesin, duket se nuk po gëlltitet as vetë brenda "të majtës socialiste".
Kryetari i Komisionit të Ekonimisë, Erion Braçe përveçse konfirmoi dyshimet se amnistia e Ahmetaj bëhet për të pastruar me borxhet e ARMO-s apo kompanive të tjera, tregoi se në të tilla raste e majta mund ta tejkalojë veten, kur bëhet fjala për votimin e kësaj nisme në parlament.

Braçe: “Ka një përpjekje të madhe për të fshehur krimin që ka ndodhur brenda në Spitalin Amerikan”

Postuar në 25 Korrik, 2016 23:00

Zjarri i sotshëm në Spitalin Amerikan, emrin e të cilit e përmendën pak media, ka sjellë edhe reagimin e një prej deputetëve socialistë. Në një reagim në Facebook, profilin e tij personal, kryetari i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, Erjon Braçe, thotë se nga pala e opozitës ka një përpjekje për të fshehur atë që ai e quan “Krim”. “Çdo të kishte bërë shoqëria civile po kishte ndodhur ky krimi i sotshëm me dy të vdekura në një spital publik? Çdo të kishte bërë Presidenti, Sali Berisha? Keni ndonjë përgjigje? Sepse ka një përpjekje të madhe për të fshehur ku ka ndodhur krimi.

Shënim: Berisha, një karrem njësoj si ai në vitin 1997

Postuar në 08 Maj, 2016 18:35

Dy ditët e fundit në disa media është ngritur shqetësimi se një nen i reformës në Drejtësi që flet për hetimin e zyrtarëve të lartë krijon mundësi që ish-ministra të qeverisë së Sali Berishës t’i ikin gjykimit nga Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë dhe e Apelit.

Kolaudimi i makinave, Braçe kërkon liberalizim të tregut

Postuar në 12 Shkurt, 2016 11:40

Kreu i Komisionit të Ekonomisë, Erjon Braçe, kërkon nga Ministria e Trasporteve Erjon Braçe liberalizimit të shërbimit të kontrollit teknik të mjeteve, ose siç njihet ndryshe kolaudimit të makinave. Sipas tij ideja pë r të vendosur targa me çip nuk është prioritet dhe pë rmë tepër është me kosto të madhe për xhepat e shqiptarëve.
“Kam dy jave qe degjoj: “Ka nje propozim per “targat me cip” dhe ne po e shqyrtojme”!!

Pages

Subscribe to RSS - Brace