bolton

Pushteti i 4-t merr rolin e akuzës/CNN do futjen në burg të Donald Trump

Postuar në 09 Janar, 2021 13:04

Ish-këshilltari i Donald Trump, John Bolton ka deklaruar gjatë një interviste për CNN se vënia në zbatim e amendamentit 25 për shkarkimin e presidentit, do të turbullonte edhe më shumë situatën në SHBA.

Nuk mendoj se ne duhet të ekzagjerojmë. Janë vetëm 13 ditë për Trump në detyrë

ka thënë Bolton.

Trump, një rrezik për qytetërimin? Bolton: Konsiderojeni një anomali në historinë e Amerikës

Postuar në 11 Tetor, 2020 20:46

Ish-këshilltari për Sigurinë Kombëtare i Presidentit të SHBA, John Bolton, ka dhënë së fundmi një intervistë për gazetën greke “Kathimerini” përmes së cilës ka komentuar një sërë çështjesh të politikës ndërkombëtare. Një nga përpjekjet më të dukshme është shpjegimi i Donald Trump, që ngjan një mision i pamundur sepse del jashtë fushës së racionales.

Mesa duket vetëm Vuçiç nuk ka gënjyer

Postuar në 05 Korrik, 2020 00:47

John Bolton, ish-këshilltari i Sigurisë i Presidentit amerikan, ka deklaruar sot në një intervistë për Fokus Tv, se idenë e shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi e ka propozuar dyshja Thaçi-Vuçiç.

Deklarata e Bolton rrëzon kështu akuzën që iu bë atij një javë më parë nga Richard Grenell se ideja e ndarjes nuk është e administratës Trump, por vetëm e Bolton. Madje Grenell shkoi më tej duke deklaruar se po paguan një faturë personale për këtë keqkuptim.

Bolton akuzon Shtëpinë e Bardhë se i bllokoi aksesin në Twiter

Postuar në 23 Nëntor, 2019 14:35

John Bolton, ish-këshilltar i Sigurisë Kombëtare të Presidentit Donald Trump, akuzoi Shtëpinë e Bardhë se i kishte bllokuar aksesin në në Twiteer pas shkarkimit të tij vitin e kaluar.

"Pas dorëheqjes sime si këshilltar i sigurisë kombëtare, Shtëpia e Bardhë nuk pranoi të më lejonte të hyja përsëri në llogarinë time në Tëitter. Nga frika se mos thoshja çfarë?”- ka shkruar Bolton, i cili, pas 10 shtatorit kur u shkarkua nga presidenti nuk ka bërë asnjë deklaratë.

Dëbimi i John Bolton

Postuar në 30 Tetor, 2019 15:57

 

Ikën dhe Bolton, këshilltari i linjës së ashpër

Postuar në 10 Shtator, 2019 19:08

Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se ka miratuar dorëheqjen e Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare, John Bolton duke thënë se  "kundërshtonte me forcë" shumë nga sugjerimet e Bolton.

"Unë e njoftova John Bolton mbrëmë se shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë. Unë nuk jam pajtuar me shumë nga sugjerimet e tij, ashtu si të tjerët në qeveri"- tha Trump në një postim në Twitter, duke deklaruar se do të njoftonte zëvendësimin e tij javën e ardhshme.

Mesazh Iranit, SHBA dislokon aeroplanmbajtësen Lincoln në Lindjen e Mesme

Postuar në 06 Maj, 2019 12:09

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dislokuar aeroplanmbajtësen Abraham Lincoln në Lindjen e Mesme për t’i dhënë një mesazh të qartë Teheranit zyrtar. Sipas mediave të ndryshme, vendimi i SHBA-ve erdhi pas deklarimeve të ndryshme për një sulm të mundshëm mbi forcat amerikane. Lajmin për dislokim e ka dhënë këshilltari për Sigurinë i Presientit John Bolton sipas të cilit vendimi në fjalë është një mesazh për Iranin se çdo akt force ndaj SHBA  do të përballet me forcë ushtarake.

Telegramet vinë e venë...Dear Ditmir!

Postuar në 03 Shkurt, 2019 13:37

Ditmir Bushati, ish-ministër i Jashtëm dhe për Evropën ka publikuar sot në faqen e vet në Facebook disa letra falënderimi që ka marrë nga homologë të tij me rastin e lënies së detyrës. 

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, në largimin e tij nga detyra, ka marrë disa letra falenderime mes të cilave nga Sekretari Amerikan i Shtetit Pompeo, ministri i Jashtëm britanik Duncan, ministri i Punëve të Jashtme të Italisë Enzo Moavero Milanesi dhe ai turk Mevlut Cavusoglu

Fundi i politikës moralizuese të SHBA-së

Postuar në 30 Janar, 2019 23:19

Ramush Haradinaj duket se ka kapërcyer krizën eventuale qeverisëse teksa pas një takimi me partnerët e vet në koalicion, Fatmir Limaj të Nismës, Kadri Veselin e PDK-së dhe Behgjet Pacollit të Aleancës Kosova e Re, qeveria e tij ka shpërndarë një njoftim në të cilin theksohet zotimi për të mbajtur qëndrime të unifikuara.

Non grata ambasadori i Iranit në Tiranë

Postuar në 19 Dhjetor, 2018 23:55

Ambasadori i Iranit në Tiranë, Golamhosein Mohamadnia dhe një tjetër diplomat iranian, janë dëbuar nga Shqipëria, pasi dyshohet se ishin  të përfshirë në planifikimin e një sulmi terorrist në vendin tonë.

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme  tha se shpallja non-grata e dy diplomatëve u bë pasi dyshohet të jetë përfshirë në veprimtari që cënojnë sigurinë kombëtare të Republikës së Shqipërisë.

Pages

Subscribe to RSS - bolton