bojkoti

Huawei: Mbijetesa, prioriteti ynë për 2020

Postuar në 31 Dhjetor, 2019 23:39

Kompania kineze e teknologjisë, Huawei, ka deklaruar përmes drejtuesit të saj, Eric Xu se për vitin 2020 objektivi kryesor i saj është mbijetesa.  
Ky i fundit ka vënë në dukje se bojkoti nga vendet perëndimore ka sjellë rënie të shitjeve poshtë parashikimit. Nga 125 miliardë dollarë të parashikuara në janar 2019, kompania mbylli bilancet me 121 miliardë dollarë, që përbën një shifër 18% më të lartë se një vit më parë, por më poshtë parashikimit. 

Thirrje publike për ta bojkotuar

Postuar në 12 Dhjetor, 2019 23:14

Organizata Politike shpërndante në Facebook një status përmes të cilit bën thirrje për bojkotim të bizneseve të Samir Manes. Shkak është bërë situata në minierën e Bulqizës. Pranë QTU-së, qendrës tregëtare të Manes janë vënë dy banderola me thirrjet kundër tij. Shkruan OP

"S’ka nevojë për përplasje në 30 qershor, mjafton bojkotimi”

Postuar në 07 Qershor, 2019 16:38

Basti i opozitës për 30 qershorin nuk është forca me të cilën ajo do të përpiqet të ndalë zhvillimin e tyre, por sipas Dashamir Shehit bojkoti i procesit nga shqiptarët. Ai thotë se më shumë sesa përplasja rëndësi ka deligjitimimi i tyre në nivel të pjesëmarrjes në zgjedhje. Kjo sipas Shehit është dhe kundërshtia që ai ka me Lulzim Bashën.

Nga qeveria te Ligji, Kodi Penal ndryshon pa filtrin e debatit parlamentar

Postuar në 04 Maj, 2019 21:38

Qeveria ka dorëzuar së fundmi në Kuvend një draft me amendime në Kodin Penal, konform njoftimit të pak ditëve më parë të kryeministri për shtrëngimin e sanksioneve për vepra të ndryshme. Amendimet janë jo pak dhe ato përfshijnë kriminalizimin e akteve të tilla si kanosja për shkak të detyrës, dhuna për shkak të detyrës, organizimi i lojërave të fatit, prodhimi dhe tregëtimi i mallarave ushqimore me pasoja për shëndetin, mashtrimi me to si dhe heqja e etiketa e e deri te trafikimi i armëve bërthamore. 

Bojkoti i zgjedhjeve, si do e zgjidhë shumica krizën e legjitimitetit nga pjesëmarrja e ulët?

Postuar në 23 Prill, 2019 13:42

Sot Partia Demokratike ka nënshkruar marrëveshje koalicioni me disa parti opozitare synimi kryesor, i shpallur i së cilës është zhvillimi i zgjedhjeve të lira e të ndershme. Sado paradoksal të duket ky objektiv ai i përmbahet vendimit politik që nuk e njeh si legjitim kryeministrin Edi Rama dhe e sheh atë si kërcënim për zgjedhjet.

Zoti Rama nuk qëndroi dot jashtë këtij zhvillimi:

Anglishtja e çuditshme e Tiranës

Postuar në 19 Shkurt, 2019 19:22

Opozita parlamentare e Shqipërisë është vënë në një zjarr të kryqëzuar politik pas të cilit qëndron vetëm një gjë: karriera e Edi Ramës. Në sulm janë hedhur të gjithë duke predikuar për shoqërinë se vendit po i bëhet gjëma. Janë po ata që deri më dje e cilësonin opozitën si të paaftë,  denigruese, që qelb parlamentin, që njollos vendin. Sot e duan me çdo kusht në Parlament. Mburoja e kësaj loje janë bërë selitë diplomatike në Tiranë, që kanë kohë tashmë që nuk flasin, por me gjithë respektin, dërdëllisin pro qeverisë.

Pakti i pamundur, në grevë edhe pedagogët

Postuar në 18 Janar, 2019 22:30

Qeveria nuk po arrin të normalizojë situatën në Universitete, të paralizuara që prej fillimit të dhjetorit kur dhe nisi protesta e studentëve. Pjesa që vazhdon t’i rezistojë, mesa duket ka qëllimin politik për të rërzuar Ligjin për Arsimin e Lartë dhe kjo shkon përtej një lëvizje tarifash dhe kushtesh më të mira në konvikte.

Një referendum që mbrohet nga "humbësit". Dhe bojkoti surprizë i shqiptarëve

Postuar në 02 Tetor, 2018 02:18

Ballkan është. Çdo deklaratë e një të huaji mund të shndërrohet në skenar objektiv dhe alternativë zhvillimesh politike. Demokracia është asgjë më shumë sesa një shaka, një dhuratë në këto anë ku serioziteti është virtyt vetëm në luftëra. Kështu mund të shpjegohet lloji i qasjes që përfaqësuesi amerikan në Shkup, ambasadori Jess Baily ka adoptuar për rezultatet e referendumit të së djelës ku pati një bojkotim masiv.

Po dhe Jo në Maqedoni, fitorja mjafton

Postuar në 01 Tetor, 2018 09:05

Taktika elektorale e opozitës maqedonase për t’u kërkuar mbështetësve të bojkotojnë referendumin u dha një fitore disi morale kundërshtarëve të Zaevit, por duket se nuk e frenon hyrjen në fuqi të marrëveshjes me Greqinë për ndryshimin e emrit të Ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë.

Amfiteatri i Tiranës, Veliaj bojkotohet nga Kryeministri

Postuar në 30 Maj, 2018 22:10

Ca shkallë të sistemuara dhe pastruara, disa drita, një pastrim, një rrethim dhe skena e përurimit të radhës është gati për z. Veliaj. Ai ka shpërndarë sot tekstin e lajmit për hapjen e amfiteatrit të Tiranës në Liqenin Artificial, tekst në të cilin bie në sy frazeologjia klishe, me krahasime bajate të z. Veliaj. Ky është lajmi që na vjen nga Komunalja e Tiranës, ndërkohë që lajmi politik është bojkoti i aktivitetit nga z. Rama. I cili ka bojkotuar edhe virtualisht.

Pages

Subscribe to RSS - bojkoti