bojaxhi

TEC-i i Vlorës, 100 mln euro që “ngrijnë” për 3 mln euro riparim

Postuar në 17 Shkurt, 2018 16:45

Kanë kaluar 5 vite që kur TEC-i i Vlorës që kushtoi 100 milion euro përfundoi së ndërtuari por nuk ka funksionuar asnjë ditë. Ish-Drejtori i KESH, Gjergj Bojaxhi thotë se TEC-i rri në gjendje konservimi vetëm për 3 milionë euro riparim. Ndërkohë që sipas tij, cdo ditë e humbur, ul vlerën e TEC-it.

TemaTV

Gjergj Bojaxhi jep dorëheqjen si kryetar i Sfida

Postuar në 28 Qershor, 2017 09:41

Përmes një postimi në profilin e vet në Facebook, Bojaxhi njofton tërheqjen nga detyra e kryetarit të partisë së tij Sfida, referuar rezultatit në zgjedhje, ku ai mori 0.22% të votave.

“Përmes këtij qëndrimi dua së pari të uroj fituesin e zgjedhjeve politike të 25 Qershorit në Shqipëri. 

Anëtari i partisë, ose modeli i Facebook në politikë

Postuar në 19 Janar, 2017 10:29

Në politikën shqiptare duket se ka anëtarësia është në modë. I pari që e ngriti kultin verbal të anëtarit është Edi Rama, kur me shkrime të ndryshme iu qas ambicies për të marrë PS-në me votë plebishitare. Sigurisht, shkrimet me natyrë populiste dhe tërësisht demagogjike të Edi Ramës, në kushtet kur PS-ja vuante nga një boshllëk pushteti dhe ishte e kapur nga lufta e klaneve, goditën nëë shenjë. U fol për parimin “një anëtar një votë”, për zgjedhje direkte, ndërkohë që sot që flasim, Edi Rama është i vetmi identitet politik me peshë në detin anonim të anëtarëve.

Një ortakëri që është interes publik

Postuar në 07 Gusht, 2016 14:24

Sot portali “Boldnews”, ka publikuar disa dokumente që hedhin dritë njëfarësoj mbi aktivtetet e Carlo Bollinos, një binznesmen italian që operon në Shqipëri qysh prej vitit 1992 dhe ka qenë përherë mik i të gjitha qeverive. Pavarësisht se portali në fjalë pretendon për errësirën e lidhgjeve të Bollinos dhe ngre dyshime mbi aktivitetet e tij, me interes është një lidhje biznesi e dokumentuar mes tre personave: Carlo Bollino, Guido Ottolenghi – pronar i “Petrolifera” në Vlorë dhe Gjergj Bojaxhi, administrator i “Everest Oil”, një kompani ndër më fitimprurëset në sektorin e hidrokarbureve.

Intervista/Bojaxhi: Shteti paçavure drejtohet nga mediat

Postuar në 17 Maj, 2016 11:59

Në një intervistë për Televizionin Publik shqiptar, Gjergj Bojaxhi ka sqaruar pozicionin e tij lidhur me akuzat për pasuri të fshehura në parajsat fiskale. Ai ka bërë një vlerësim të situatës dhe ka folur rreth angazhimit të tij në zgjedhjet e ardhshme.

Ka shumë sulme ndaj jush. Pse sot, pse tani, pse jo gjatë zgjedhjeve vendore?

Prokuroria vihet në lëvizje për Bojaxhiun, mediat nxjerrin në skenë biznesmenin Sulo Shehu

Postuar në 04 Maj, 2016 17:58

Pas regjistrimit të kallëzimit penal për Gjergj Bojaxhi për akuzat e  “Mashtrim me Kredi”, “Pastrimit të produkteve të Veprës Penale apo Veprimtarisë Kriminale”,   dhe “Fshehje të Ardhurash” , "Tv Klan" raporton se prokuroria Tiranës ka kërkuar informacione të detajuara tatimeve për veprimtarinë e kompanisë “Everest Oil”.

Fabrikimet e turpshme nuk më trembin

Postuar në 01 Maj, 2016 16:01

Shumë njerëz në vendin tim do e linin në heshtje një kronikë televizive akuzash në mënyrë që të harrohej apo të mos amplifikohej. Por unë, si në çdo betejë të vogël apo të madhe, kam zgjedhur t’i qëndroj përballë.

Lubonja, Blushi, Bojaxhiu dhe shkundja e sistemit

Postuar në 20 Mars, 2016 11:09

Fatos Lubonja ka mbi 15 vjet që shkruan pa pushim për nevojën e shkundjes nga jashtë të sistemit politik shqiptar. Sipas tij, partitë politike në Shqipëri kontrollohen nga një kastë oligarkësh, disa prej të cilëve kontrollojnë edhe botën e mediave dhe të krimit. Zgjidhja që ai sugjeron është lindja e një lëvizje të re politike, jashtë sistemit aktual, të pavarur nga kjo kastë oligarkësh, e cila ta shkundë sistemin.

PËR GjERGJ BOJAXHIUN DHE TË TJERË SI AI…

Postuar në 03 Shkurt, 2016 09:00

Ti ke kontribuar në qeverinë e së Djathtës, ke qenë deri drejtor i KESH-it, dhe sot, je i qartë për të krijuar një formacion të ri politik. 
E ke menduar që do të të postojnë çdo epitet të mundshëm negativ? Mos u dekurajo, sepse i vetmi personalitet i lindur është ai që e lejon njeriun të qëndrojë me gjakftohtësi në krah të çdo shoqërie të spikatur- dhe, besomë, nuk është vetëm kultura, dija, inteligjenca, cilësi që ti i ke. 

Sa “Gjergjë” do t’i përgjigjen thirrjes së Bojaxhiut?

Postuar në 17 Janar, 2016 09:50

Gjergj Bojaxhiu iu drejtua së fundmi publikut me një thirje për veprim. (https://www.facebook.com/Gjergj.Bojaxhi/posts/10156350893355361 ) Në të, ai përmend faktin se 16 mijë tiranas iu përgjigjën thirrjes së tij në zgjedhjet e qershorit 2015, dhe më tej shton: “Por kaq nuk mjafton! Për të ndalur rrënimin tashmë alarmues, kërkohet një bashkim shumë më i gjerë”.

Dhe pyetja është nëse ekzistojnë premisat për një bashkim më të gjerë. Le të analizojmë.

Pages

Subscribe to RSS - bojaxhi