bloomberg

Për tri minuta me smartphone. 290 miliardë dollarë kreditim për 16 milionë kompani

Postuar në 29 Korrik, 2019 15:17

Jack Ma, miliarderi kinez i shitjeve, ka thyer një tjetër rekord që duket se ka tronditur sistemin bankar të Kinës. Sipas “Bloomberg”, MYbank, banka katërvjeçare online e Ma, ka kredituar 290 miliardë dollarë për 16 milionë kompani të vogla dhe të mesme. Procedura është e thjeshtë: disa klimime në smartphone dhe nëse aplikimi miratohet, bëhet lëvrimi i menjëhershëm i parave.

I gjithë procesi kërkon tre minuta dhe zero burime njerëzore bankara

Gjermania e Macronit në krye të KE-së

Postuar në 06 Korrik, 2019 14:19

Juncker tha se rotacioni në krye të Komisionit Europian nuk pati shumë transparencë. Nuk është e qartë se çfarë donte të thoshte zyrtari në fjalë që e plotësoi mandatin me mikroskandale dhe skena komike të një pijedashësi që është ngopur duke qenë në krye. Por fjala është për caktimin në vend të tij të ministres gjermane të Mbrojtjes, Ursula von der Leyen. Një njeri I gjermanëve në krye të KE-së. Kështu është ideja e parë. Një njeri i Merkel që sot ka timonin e Europës, ekzekutivit të saj.

Mesazhi i Francës për kapitalizmin është i thjeshtë: Përshtatu ose vdis

Postuar në 18 Mars, 2019 23:40

Franca po lëshon një alarm për ekonomitë e përparuara të botës: kapitalizmi po i dëmton.

Presidenti Emmanuel Macron dhe ministri i tij i Financave, Bruno Le Maire, po përdorin presidencën franceze të G7-s për të argumentuar se sistemi ushqen pabarazinë, shkatërron planetin dhe është joefektiv në arritjen e qëllimeve në interesin publik. Vendi ka përjetuar tashmë disa nga pasojat e para të lëvizjes së “jelekëve të verdhë” që shpërtheu në fund të vitit të kaluar.

Bloomberg: Europa, kërcënim real për ekonominë botërore

Postuar në 13 Shkurt, 2019 13:19

"Pavarësisht shqetësimeve të ngritura nga lufta tregtare mes SHBA dhe Kinës, kërcënimi më i madh për ekonominë botërore duket të jetë Evropa”- thotë agjencia Bloomberg

Rënia e kërkesës është e dukshme në eurozonë në krahasim me vitin 2018, madje edhe lokomotiva gjermane po ndeshet me probleme, duke paralajmëruar një rrezik real që rritja ekonomike të arrijë në më pak se 1% këtë vit.  Investitorët e kanë kuptuar këtë. Indeksi Euro i Bloomberg ka shkuar në nivelin më të ulët që nga mesi i vitit 2017, ndërsa aksionet evropiane në bursa kanë rënë.

Hakerimi i madh i Kinës

Postuar në 09 Tetor, 2018 00:59

Kina me gjasë ka kryer sulmin më të madh teknologjik ndaj SHBA-së ndonëse një gjë e tillë është mbajtur larg vëmendjes së publikut. Rasti në fjalë raportohet nga “Bloomberg” që shkruan se sulmi ka qenë i ndryshëm nga hakerimet e zakonshme në nivel softuerik.

Athina: Reagim i fortë nëse Rusia përpiqet të pengojë Marrëveshjen e Prespës

Postuar në 04 Gusht, 2018 21:42

Athina zyrtare ka përsëritur qëndrimin e saj për të ratifikuar marrëveshjen e Prespës për emrin e Maqedonisë, duke refuzuar çdo presion të Rusisë. Mesazhi është përcjellë për Bloomberg nga Costas Douzinas, kryetar i Komitetit Parlamentar për Marrëdhëniet me Jashtë, i cili ka paralajmëruar edhe Kremilinin. 

Nëse rusët do të përpiqen ta pengojnë, reagimi do të jetë i fortë

citohet Douzinas në një artikull në median në fjalë. 

Eksperimenti austriak me emigrantët

Postuar në 19 Dhjetor, 2017 16:03

Qeveria e re austriake do të jetë në vëmendjen e vendeve europiane pasi ka në përbërje të saj Partinë e Lirisë, falë prezencës së të cilës, Austria bëhet vendi i parë i Europës Perëndimore që implementon politikat e emigracionit të promovuara nga partitë e ekstremit të djathtë.

Gënjeshtrat dhe hipokrizia e PS-së me rastin e koncesionit të skanimit

Postuar në 09 Dhjetor, 2017 17:36

Mazhoranca socialiste po kërkon të ulë pazarin e kërkesave të padukshme të Partisë Demokratike, apo të shantazhojë edhe ndonjë politkan apo forcë tjetër politike, duke u hedhur në sulmin e akuzave që marrin shkas nga mediat. Pak ditë më parë doli në skenë çështja e pagesave të PD-së për grupe lobistësh në SHBA, publikuar nga rrjeti BIRN, të cilat PS-ja, me anë të të njëjtit personazh, kreut të Grupit Parlamentar, Taulant Balla, kërkoi t’i bënte çështje publike.

“Agrokor”, vrima e zezë kroate që po thith miliarda

Postuar në 13 Maj, 2017 21:13

“Bloomberg” raporton tri ditë më parë për shkërmoqjen e “Agrokor”, kompania më e madhe e ish-Jugosllavisë që menaxhohet me drejtim kroat. Shifrat e "Agrokor" flasin qartë për një perandori që ka shtrirë lidhjet dhe ndikimin në disa vende: totali i punësimit 60 mijë, të ardhurat për vitin 2015 ishin6.6 miliardë euro ndërkohë që të ardhurat totale në Kroaci nga turizmi në vitin 2016 ishin 9.5 miliardë euro. Fjala është për një gjigand që po kthehet siç shkruan “Bloomberg” në një vrimë të zezë.

Trump do të dështojë

Postuar në 20 Janar, 2017 08:37

Duket se ka kaluar edhe në persoanle. George Soros ka folur për presidencën Trump, 24 orë nga inaugurimi. Ai ka deklaruar se institucionet amerikane do të kundërshtojnë presidentin e ri amerikan dhe politikat e tij.

Pages

Subscribe to RSS - bloomberg