bllokada

Macron konfirmon bllokadën për negociatat: Është akoma herët!

Postuar në 16 Tetor, 2019 21:00

Një ditë para samitit të liderëve të BE-së, Presidenti francez, Emmanuel Macron i parapriu bllokadës franceze për negociatat duke mos lenë asnjë ekuivok për ndonjë vendim pozitiv për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

 Pas një takimi me kancelaren Merkel ai tha se është shumë herët për të filluar negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut por pranoi se të dy vendet kanë bërë përparime të rëndësishme në reformat e brendshme.

Zemërimi i Koresë së Veriut pas bllokadës ekonomike

Postuar në 24 Dhjetor, 2017 12:23

Koreja e Veriut i quajti sanksionet e fundit të OKB-së "si një sulm të dhunshëm mbi sovranitetin e vendit dhe një akt lufte që shkatërron paqen dhe stabilitetin e Gadishullit Korean dhe gjithë rajonit".

Sipas njoftimit, të Ministrisë së Jashtme Koreano Veriore, armët bërthamore të Koresë së Veriut janë një mjet parandalimi që synon vetëmbrojtjen dhe nuk janë në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Serbia drejt BE-së, rezistencë e fortë nga Kroacia. “Të respektohen interesat kroate së pari. Nuk mund të hysh në universitet pa kaluar provimin”

Postuar në 28 Maj, 2016 17:17

Serbia di përherë të çajë rrugën në korridoret e ndërlikuara të diplomacisë dhe e ka treguar këtë edhe së fundmi me një marrëveshje me Brukselin për hapjen e kapitullit 23 në negociatat e hyrjes së saj në BE? Deri më tani kjo marrëveshje ka qenë e blokuar nga qëndrimi i Kroacisë, por BE-ja ndan disa konsiderata të rëndësishme për pozicionin dhe qëndrimin e Serbisë, ndaj ka hapur derën.

Subscribe to RSS - bllokada