bjellorusia

Helmimi i Navalnyt, Rusia aludon se është lojë që lidhet me Bjellorusinë

Postuar në 05 Shtator, 2020 14:42

Rusia duket se nuk ka ndërmend ta lëshojë presidentin bjellorus Alexander Lukashenko i cili ka dalë së fundmi në skenë me një ofertë të pazakontë. Në një dalje televizive, Lukashenko ka deklaruar se qëndrimet publike të kancelares, Angela Merkel, për helmimin e Alexei Navalnyt dhe trajtimin e këtij rasti si tentativë vrasjeje, janë falje.

Bjellorusia si Shqipëria e 1997-ës, ndërhyrje nga Rusia "nëse gjërat dalin jashtë kontrollit"

Postuar në 27 Gusht, 2020 19:34

Presidenti rus Vladmir Putin ka deklaruar se në Rusi është krijuar me urdhër të tij një forcë rezervë që do të dërgohet në Bjellorusi nëse është nevoja. Siç raportojnë mediat ruse, krijimi I kësaj force është krijuar me kërkesë të presidentit bjellorus Lukashenko dhe do të dislokohet nëse siç tha Putin “elementë ekstremistë në Bjellorusi kalojnë një vijë të caktuar dhe nisin e plaçkisin”.

Ne kemi rënë dakord që forca do të përdoret vetëm nëse situate del jashtë kontrollit

Ndërlikohet misioni i OSBE-së në Bjellorusi, Lukashenko urdhëron stërvitje masive në kufijtë perëndimorë

Postuar në 22 Gusht, 2020 13:13

Agjenci të ndryshme mediatike njoftojnë se ushtria bjellourse është urdhëruar të zhvillojë stërvitje masive mes datave 28-31 gusht.

Një grup i integruar forcash janë grumbulluar për mbatjen e stërvitjeve taktike. Ato përfshijnë forcat ajrore, reparte të motorizuara, njësi të artilierisë dhe skuadra dronësh dhe sistemesh elektronike

citohet Ministria bjelloruse e Mbrojtjes.

Misioni "prorus" i Ramës në Bjellorusi/Përpjekje për të siguruar vaksinën ruse kundër CoVid-19

Postuar në 20 Gusht, 2020 17:35

 

Misioni i Edi Ramës në Bjellorusi fsheh shumë më tepër sesa përfaqëson zyrtarisht. Burime diplomatike i thanë redaksisë së “Të Kripura” se zgjimi i z. Rama që drejton OSBE_në për një mision në Bjellorusi lidhet me asgjë më shumë sesa me përpjekjen e dëshpëruar të tij si kryeministër i Shqipërisë për të siguruar vaksinën anti-CoVid-19 nga Rusia e Vladimir Putinit.

Njoftohet se Shqipëria nuk ka arritur të marrë asnjë premtim për vaksinën për të cilën ka një garë të madhe në Perëndim dhe ka gjetur te kriza bjelloruse një shans për ta shfrytëzuar.

Sagllami në krye të OSBE-së

Postuar në 20 Gusht, 2020 16:51

Kryeministri i Shqipërisë ka gjetur një mënyrë të pazakontë për të deklaruar se si kryesuese e OSBE-së, Tirana zyrtare po bën më të mirën për krizën në Bjellorusi. Zotëria ka preferuar një apelativ rruge për të përmbledhur përgjigjen tij që e jep vërdallë nëpër Facebook: 

Disa shqipe të politikës së madhe që fluturojnë lart, po vrerosen pse nuk kam shkuar në Minsk dhe ia paskam humbur një shans Shqipërisë!
Në Minsk OSBE nuk shkon për selfie në protestë, po për të komunikuar me qeverinë dhe opozitën, çka kërkon aprovimin e të dyja palëve.

Lukashenko duhet të jetë pjesë e zgjidhjes në Bjellorusi

Postuar në 19 Gusht, 2020 17:12

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, mendon se zgjidhja e situatës në Bjellorusi nuk mund të bëhet pa përfshirjen e presidentit aktual, Alexander Lukashenko. Merkel ka folur para gazetarëve pas një konference virtuale me liderët e Bashkimit Europian, ku deklaruar se Lukashenko ka refuzuar të komunikojë me të në telefon.

Zgjedhjet njëpartiake në Shqipëri dhe Serbi, demokratike. Në Bjellorusi, Jo

Postuar në 10 Gusht, 2020 14:16

Europa ka vendosur ta quajë Lukashenkon si dikë që vjedh zgjedhjet. Mediat perëndimore raportojnë se Ministria e Jashtme gjermane ka autorizuar një zëdhënës që të flasë për “të dhëna të caktuara për mashtrime në zgjedhjet presidenciale” dhe madje se “nuk janë respektuar as standardet minimale të votës”.

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ka folur për dhunën ndaj protestuesve duke cilësuar se “në Europë nuk ka vend për atë që dhunon protestuesit paqësorë”. 

Virusi po e ndan botën. Dikush po fiton shumë nga epidemia...

Postuar në 07 Qershor, 2020 15:08

Ka mënyra e mënyra për ta parë epideminë e koronavirusit. Presidenti bjellorus p.sh mendon se pas karantinimit dhe ngecjes së ekonomisë, përfituesit janë të njëjtët.

Armatosja, ministri serb i Mbrojtjes: Për sigurinë e qytetarëve, sigurinë europiane dhe të vendeve fqinj!

Postuar në 31 Janar, 2017 08:33

Ministri serb i Mbrojtjes, Zoran Djordjevic, ka sqaruar gjatë një vizite në një qendër pritjeje për emigrantët në Obrenovac, se ku konsiston politika e re e armatosjes së vendit. Ai ka nëvizuar se Serbia ndjek politikën e neutraliteti ushtara dhe për përmbushjen e saj blerja është përqendruar në armatim ekskluzivisht mbrojtës.

Është detyra jonë për t’u kujdesur për sigurinë e qytetarëve tanë, por edhe për sigurinë europiane dhe gjithashu do të kujdeset edhe për sigurinë e fqinjve”, tha ai.

Paketa e dytë e armatosjes së Serbisë kësaj radhe nga Bjellorusia

Postuar në 27 Janar, 2017 21:37

Serbia ka vendosur të bëjë një blerje të dytë të madhe ushtarake në Bjellorusi. Nuk janë zbuluar hollësi, por vetë kryeministri i Serbisë ka folur me një gjuhë që lë të kuptohet se Beogradi,po rri në gatishmëri dhe po përgatitet edhe për ndonjë përballje.

Njerëzit në Serbi duhet të dinë se Serbia nuk është superfuqi por çdokush që mund të mendojë për të sulmuar Serbinë do ta ketë shumë më të vështirë sesa në të shkuarën. Ky është rëzultat i marrëveshjeve tona dhe do të jem në gjendje të flas rreth tyre në hollësi brenda një muajsh apo dy”, citohet kryeministri serb. 

Subscribe to RSS - bjellorusia