biznesi

Qeratë? Shiko se nuk e thashë ashtu...

Postuar në 03 Prill, 2020 15:19

Kryeminstri irritoi dje shumëkënd me thirrjen për mospagimin e qerave. Në mbrëmje doli dhe sqaroi atë që kishte ndërmend sipas mënyrë së tij. Sot paradite mediat vunë re se aktit normativ i ishte shtuar një pjesë plotësuese që rregullon detyrimin me këste, jo faljen e tij. Pyetja që shtrohet këtu është se ky hyn qeveria me aktet e veta në një detyrim kontraktor mes palëve të pavarura? Por ta lëmë mënjanë këtë dhe të shohim se çfarë thotë kryeministri sot:

Kryeministri: Biznesi i madh fitoi shumë nga Dividenti vitin e kaluar. Koha të sakrifikojnë

Postuar në 18 Mars, 2020 13:37

Kryeministri ka kërkuar nga biznesi i madh që të kontribuojë për atë që ai e quajti Luftë kundër pandemisë.

Duke folur për këtë çështje, z. Rama ka zgjedhur të kërcënojë hapur teksa ka thënë se në luftën e saponisur ka prioritete. Sipas tij biznesi i madh dhe biznesmenët kryesorë duhet të kujtojnë se vitin që lamë pas kanë marrë një shumë të madhe nga dividenti dhe duke thënë këtë ai ka kërkuar që këto shuma të mos shkojnë për makina dhe pushim por për të financuar luftën që po zhvillohet.

Republikë bananesh/Dy amnisti fiskale në 3 vjet

Postuar në 07 Mars, 2020 16:31

Po flitet me të madhe se qeveria po përgatit një amnisti fiskale dhe penale. Kryeministri del lart e poshtë me mikrofon në dorë dhe premton mrekullinë e kësaj nisme për të cilën nuk ka asgjë të shkruar. Kështu ai bën debatin mbi llafe në erë për të miratua mandej draftin siç e do vetë.

Fjalë, asgjë më shumë

Postuar në 30 Janar, 2020 15:01

Kryeministri Edi Rama ka folur sot në një forum për ekonominë ku raportohet që ai të ketë shprehur shqetësime për klimën e biznesit në vend. Autokritika ka qenë shfqaja e sotme, bashkë me premtimet që nuk mungojnë asnjëherë. 

100 vjet më parë në datën 30 janar të 1920 kishim kongresin e Lushnjës që është një ngjarje shumë e rëndësishme në ndërtimin e shtetit tonë, një shteti që i ka gjithmonë sytë nga Perëndimi përsa i përket zhvillimit të vet.

Berisha: Biznesmenëve nuk u duhet ndaluar hyrja në politikë

Postuar në 24 Janar, 2020 05:08

Ish- kryeministri Sali Berisha ka folur dje në një intervistë televizive mbi sistemin zgjedhor dhe listat e hapura. Nisur nga presioni i tanishëm për këto çështje, Berisha ka theksuar se sistemi i tanishëm është shumë i mirë dhe se alternativa më e mirë ndaj tij mbetet proporcionali kombëtar.

Ai është shprehur kundër listave të hapura pasi sipas tij do të hyjnë në Parlament më shumë kriminelë. Nga ana tjetër Berisha ka shprehur mendimin se biznesmenët nuk duhen ndaluar të hyjnë në politikë. 

Mjafton të zbatojnë rregullat dhe mund të hyjnë

Kanceri është kthyer në biznes. Kimioterapia nuk është zgjidhja

Postuar në 03 Tetor, 2019 15:33

Dr. Ermanno Leo, kirurg italian i specializuar në kancerin e zorrës së trashë, e cilëson biznes mënyrën sesi trajtohen tumoret.

Në një debat publik me titullin “Kërkimi farmaceutik: biznes apo shpresë”, mbajtur në maj të vitit 2017, dr. Leo thotë se industria farmaceutike shpesh bëhet pengesë për teknikat e reja të trajtimit të tumoreve.

Kryeministri si korsi e emergjencës në një shtet që nuk funksionon

Postuar në 25 Gusht, 2019 19:10

Agjencia Telegrafike Shqiptare publikon sot në formën e një lajmi me interes publik një mesazh që zoti Rama, pra kryeministri, e ka postuar në Facebook. Fjala është për një rast pensioni që siç ndodh zakonisht në Shqipëri keqllogaritet.

Biznesi personal i Rilindjes Urbane

Postuar në 20 Gusht, 2019 20:51

Edi Rama nxjerr pamjet. Ja si ka ndryshuar Fieri. Kryeministri zbulon ndryshimin, ja fotot. 
Këto lloj tituj i takon përditë në mediat elektronike që funksionojnë si algoritme të zyrës së shtypit të kryeministrisë: një postim i kreut të qeverisë dhe refleksi është aktivizuar. 

Biznesi rrit presionin, paralajmëron “veto” me taksat

Postuar në 20 Maj, 2019 21:31

Për herë të parë situata politike ka vënë në lëvizje edhe botën e biznesit. Forumi i Dhomave të Tregtisë dhe shoqatat e sipërmarrjes private i bënë apel partive në vend për zgjidhjen e krizës politike, pasi mungesa e stabilitetit politik e shoqëruar me një rënie të ekonomisë vitet e fundit ka goditur drejtpërsëdrejti konsumin dhe ka favorizuar rritjen e informalitetit në ekonomi.

Zv.ambasadori i SHBA: Korrupsioni ka kapur doganat dhe portet

Postuar në 12 Prill, 2019 10:29

Dhoma Amerikane e Tregëtisë publikoi Indeksin e besimit të biznesit për vitin 2018. Ndryshe nga viti i kaluar, kur taksat ishin shqetësimi kryesor i biznesit, ky tregues ka shënuar përmirësim. Treguesi më negativ është perceptimi i bizneseve se ecuria e ekonomisë nuk ka qenë pozitive.

Pages

Subscribe to RSS - biznesi