bisedimet

Kërkoi bisedime me Iranin pak para se të urdhëronte sulmin ushtarak të anulluar

Postuar në 21 Qershor, 2019 13:35

Taktika e ndjekur me Korenë e Veriut duke se ka udhëhequr sërish Presidentin amerikan Donald Trump në provokimin e një klime luftarake me Iranin. Por duket se taktika presim për përfitim, tipike e një njeriu të biznesit, nuk ka funksionuar. Mediat e ndryshme raportojnë se Trump ka njoftuar pak para urdhërit për sulm Iranin dhe zyrtarët e tij të lartë përmes kanaleve zyrtare në Oman.

Haradinaj-Merkel: Kryenegociator gjerman për negociatat me Serbinë

Postuar në 06 Qershor, 2019 20:31

Kryeministri Haradinaj është njohur në Berlin me vendimin e kancelares Merkel për caktimin e një kryenegociatori gjerman për bisedimet me Serbinë. 

Këtë e zbuloi vetë kreu i qeverisë kosovare pas takimit që pati me zonjën Merkel  që do të përmbyllej përmes një përfaqësuesi të posaçëm.

Ta Nea: Pengesa serioze në dosjen me Shqipërinë

Postuar në 03 Prill, 2018 20:15

Greqia po has pengesa serioze në mbylljen e problemeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Kështu shkruan gazeta greke “Ta Nea”, duke nënvizuar se qeveria greke aktualisht është e bllokuar në politikën e saj të jashtme në Ballkan.

Paqja me Greqinë, Bushati mohon presionin e integrimit

Postuar në 29 Janar, 2018 12:35

“Nuk jemi ulur në tryezën e bisedimeve nën presionin e integrimit europian. Por jemi ulur në mënyrë gjakftohtë duke analizuar një nga një gabimet trashanike që janë bërë në të kaluarën”.

Kështu deklaroi ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati i thirrur në seancë dëgjimore në Komisionin e Jashtëm për të informuar mbi bisedimet me Greqinë. Pa dhënë shumë detaje, ministri tha se sa i takon çështjes së kufirit detar, Tirana do t’i qëndrojë ekspertizës së Gjykatës Kushtetuese.

Arritjet e Korçës, triumf i pashpallur

Postuar në 22 Janar, 2018 18:43

Hermetizmi me të cilin u mbajtën në Korçë bisedimet tre ditore mes ministrave të Jashtëm, Bushati e Kotzias, dhe më pas deklarata optimiste për arritje të rëndësishme në negociata nënkuptojnë se dy qeveritë kanë rënë dakord për shumicën e çështjeve, por triumfi për shpalljen do t’u takojë kryeministrave Rama e Cipras.

Kotzias vjen në Tiranë për dosjen e Kretës

Postuar në 03 Dhjetor, 2017 10:41

Bisedimet e lëna pezull në Kretë mes ministrave Bushati e Kotzias do vijojnë në Janar në Tiranë.  Ministri i Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati tha në një intervistë për VOA se diskutimet do të vijojnë në raundin e dytë në pikën ku janë lënë. 

“Ne kemi shtruar të gjitha çështjet që datojnë që nga Lufta e Dytë Botërore deri në ditët e sotme. Besoj se jemi në një rrugë më të mirë seç kemi qenë. Do të ketë një raund tjetër në janar, këtë herë në Shqipëri, ku ne do të vazhdojmë mbi ato diskutime që kemi bërë, sidomos gjatë takimit të fundit në Kretë” – tha Bushati.

Bisedimet e Kretës pa përfundime konkrete

Postuar në 12 Nëntor, 2017 12:54

Bisedimet e Kretës kanë përfunduar pa ndonjë rezultat konkret për çështjet e diskutuara. I vetmi hap pozitiv konsiderohet vendosja e dialogut dypalësh, i cili siç theksohet në deklaratën e përbashkët pas takimit Bushati –Kotzias, “u zhvillua falë një pune substannciale”, “fokusuar në çështjet e hapura dypalëshe”.

Në Kretë hidhet valle greke (Foto)

Postuar në 11 Nëntor, 2017 18:20

Pritet me shumë interes çfarë do të vendosë takimi i Kretës mes ministrit të Jashtëm shqiptar Ditmir Bushati dhe homologut të tij grek Nikos Kotzias.  Referuar burimeve diplomatike apo zërave pranë dy qeverive mediat kanë folur për një axhendë të hapur bisedimesh ku vend kryesor kanë zënë marrëveshja e kufirit detar dhe heqja e ligjit të luftës. I vetmi prononcim zyrtar ka qenë ai i ministrit grek Kotzias pasditen e së shtunës, pas përfundimit të një raundi bisedimesh dhe vizitës në shpellën e Zeusit në ishullin e Kretës.

Minohen negociotat për çështjen e Qipros, turqit nuk bien dakord me numrin e grekëve që duhet të kthehen në zonat e kontrolluara prej tyre

Postuar në 22 Nëntor, 2016 10:20

Divergjencat e mbi çështjen e numrit të refugjatëve greko-qipriotë që do të kthehen në pjesën turke të ishullit nëse çështja e Qipros do të zgjidhet ishte shkaku që minoi negociatat mes presidentit greko-qipriot Anastasiadis dhe udhëheqësit të Qipros turke, Akinci në Mont Peleran të Zvicrës.

Intervista e Ramës për Francë Culture: Mos hapja e bisedimeve për anëtarësim na çon në rrugë të tjera

Postuar në 06 Korrik, 2016 11:52

Zyra për shtyp e kryeministrit ka pëcjellë një intervistë që kreu i qeverisë Edi  Rama ka dhënë për France Culture ku thotë se Bashkimi Evropian duhet të hapë sa më parë bisedimet me Shqipërinë dhe vendet e ballkanit, në të kundërt sipas tij krijohen kushtet për të lëvizur jo në rrugën e duhur.

Pages

Subscribe to RSS - bisedimet