Bienale

Dështimi i paralajmëruar i treshes Xoxa-Zeneli-Veliaj në Venecia

Postuar në 13 Maj, 2019 19:49

Video-instalacioni skulpturor, me autor Driant Zenelin ashtu siç pritej rezultoi një dështim i plotë në Bienalen e Venecias. Një dështim i paralajmëruar në fakt, pasi Shqipëria u përfaqësua me një projekt të përzgjedhur pa konkurs dhe në mungesë të plotë transparence.  Qëkurse u prezantua nga Ministria e Kulturës u akuzua si një projekt klientelist, pas të cilit qëndrojnë lidhjet e shkurtra të çiftit Xoxa-Velaj-Kumbaro.

Qark i shkurtër, Kumbaro-Veliaj-Xoxa për Biennalen e Venecias

Postuar në 03 Tetor, 2018 21:17

Më datën 1 Shtator zyra për shtyp e Ministrisë së Kulturës shpërndau një njoftim ku lajmëronte se në edicionin e 58-të të Ekspozitës Ndërkombëtare të Artit në Venecia Shqipëria do të përfaqësohet nga artisti Driant Zeneli, informacion që u publikua edhe në web-in e Ministrisë.
http://kultura.gov.al/driant-zeneli-do-te-perfaqesoje-shqiperine-ne-edic...

Erdogan provokon edhe si statujë (Video)

Postuar në 01 Shtator, 2018 10:28

Banorët e qytetit të Wiesbaden në Gjermani u befasuan të hënën e kësaj jave , kur panë në sheshin qëndror statujën e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan. Me një lartësi prej 4 metrash dhe me dorën e djathtë të ngritur, statuja kishte një ngjashmëri të madhe me atë të diktatori irakian Sadam Huseinit, e cila u rrëzua silmbolikisht nga amerikanët kur pushtuan Bagdatin në vitin 2003.

Subscribe to RSS - Bienale