biblioteka

Një raport i dyshimtë për përmbytjen e Bibliotekës Kombëtare

Postuar në 25 Korrik, 2018 18:32

Instituti i Ndërtimit ka arritur në përfundimin se përmbytja e Bibliotekës Kombëtare një muaj më parë, që shkaktoi dëmtimin e rreth 12 mijë librave, u shkaktua nga ujerat nëntokësorë dhe degradimi i ndërtesës.

Ekspertiza e parë: Përmbytja e Bashkisë dhe Bibliotekës erdhi nga Rruga e Durrësit

Postuar në 01 Korrik, 2018 21:25

Bashkia e Tiranës e angazhuar më së shumti me çështjen e Teatrit Kombëtar pësoi një tronditje të imazhit nga përmbytja e vetë godinës së Bashkisë dhe më pas e Bibliotekës Kombëtare nga reshjet e pak ditëve më parë. 

Megjithë kujdesin e mediave për të mos ekspozuar ngjarje që dëmtojnë imazhin e Bashkisë, përmbytja e Bibliotekës e trashi zullimin dhe shtoi dyshimet se qullosja e arkivën së Bashkisë dhe Fondit të Bibliotekës erdhi nga problmemet në sistemin e "Sheshit Skënderbej". 

Në Bibliotekën Kombëtare u dogjën materiale që nga viti 1905

Postuar në 21 Shtator, 2017 14:14

Drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani zbardhi pasojat e zjarrit që ra në këtë institucion në muajin mars.  Sipas saj, zjarri ka shkrumbuar 3 308 tituj, nga të cilat 748 janë formate gazetash që datojnë nga vitet 1905, 1930, 1950 etj.
Drejtoresha e Bibliotekës theksoi se dëmet janë të konsiderueshme, por shtoi se një pjesë e mirë e titujve të djegur do sigurohen përmes kopjimit nga bibliotekat e tjera.
"Kemi mundesi te sigurojme te gjitha kopjet nga biblioteka te tjera. Janë djegur tre rafte të mëdha me libra", tha Asllani. 

Kujt i intereson izolimi i Bibliotekës Kombëtare?

Postuar në 13 Prill, 2016 15:24

Bibliotekat nuk mund të luajnë rolin e duhur, nëse funksioni i tyre nuk mbështetet në teknologjinë bashkëkohore të informacionit dhe të komunikimit. Bibliotekat kanë të drejtën e përdorimit të aplikacioneve të ndryshme dhe të drejtën e përdorimit të regjistrimeve bibliografike, të cilat janë krijuar nga bibliotekat e tjera. Aktualisht, përjashtim përbëjnë vetëm bibliotekat e Shqipërisë
Nga Mag. Tomaž Seljak

Pasuria e Bibliotekës së Cambridge ekspozohet në 600-vjetorin e universitetit

Postuar në 10 Mars, 2016 17:29

Universiteti Cambridge në Britaninë e Madhe shënon këtë viti 600 vjetorin e tij. Për të kujtuar këtë përvjetor, disa dorëshkrime, libra, vizatime dhe pasuri të tjera të Bibliotekës së tij, janë ekspozuar për publikun. Duhet thënë se pasuria është jo e vogëj, mjafton të përmendet Bibla e parë Guttenberg. Më poshtë disa nga materialet e ekspozuara siç raportohen nga “Al Jazeera”:

Ambasada ruse ofron 100 botime për Bibliotekën e Kryeministrisë, përfshirë Enciklopedinë Ortodokse

Postuar në 01 Shkurt, 2016 21:27

Ambasada ruse në Tiranë njofton se më 28 janar është zhvilluar ceremonina e dorëzimit të librave ndaj Bibliotekës së Kryeministrisë. "Gjithsej janë dorëzuar më shumë se 100 botime të ndryshme, përfshirë këtu veprat e letërsisë ruse klasike (Fjodor Dostojevski, Anton Çehov, Sergej Jesenin, Aleksandër Sollzhenjicin) dhe moderne, si edhe Enciklopedinë Ortodokse prej 40 vëllimesh", raporton ambasada.

Oregon, rikthehen 52 vjet më vonë librat e prapambetur të bibliotekës

Postuar në 19 Tetor, 2015 08:14

Bibliotekarët e Portland State University në Oregon më në fund kanë në duar librat e prapambetur një gjysmë shekulli, pasi kishin bërë kontrolle për gjetjen dhe rikthimin e tyre. Media e Oregonit (http://bit.ly/1RMoPct) thanë se dikush kish vendosur dy libra që ishin marrë në vitin 1963, shoqëruar me një shënim anonim, me shkrim dore. Bibliotekari i Universitetit Joan Petit thotë se librat janë aq të vjetër sa anëtarët e stafit nuk dinë se çfarë të bëjnë me ta.

Fotolajm/Përmbytja e bibliotekës "Shefqet Musaraj" në Vlorë

Postuar në 12 Tetor, 2015 17:43

Biblioteka publike "Shefqet Musaraj" në Vlorë është përmbytur dhe siç duket në këto foto, publikuar nga "Shekulli" gjendja është e rëndë.  

Subscribe to RSS - biblioteka