Bezos

Jeff Bezos largohet nga Drejtor Ekzekutiv i "Amazon". Në detyrë një person nga IT

Postuar në 02 Shkurt, 2021 23:13

Jeff Bezos do të largohet nga detyra aktuale e Drejtorit Ekzekutiv të kompanisë “Amazon” për të kaluar në pozicionin e Kryetarit Ekzekutiv. Njoftimi është bërë ndërkohë që kompania ka raportuar fitime prej 100 miliardë dollarësh. Pasues i Bezos në detyrën e tij të tanishme do të jetë Andy Jassy, personi përgjegjës për qendrat e të dhënave kompjuterike.

Kavalieri i shekullit të 21-të/Bezos: Blue Origin do të çojë femrën e parë në Hënë

Postuar në 05 Dhjetor, 2020 22:49

Jef Bezos, CEO i “Amazon” ka deklaruar se kompania e tij hapësinore, “Blue Origin” do të çojë gruan e parë në sipërfaqen e Hënës. Deklaratë është bërë pak para se agjencia amerikane e hapësirës, NASA të zgjedhë zbarkuesit e parë hënorë të ndërtuar në rrugë private që do të çojnë astronaut në Hënë deri në vitin 2024.

Antitrusti/Jeff Bezos del para Kongresit

Postuar në 28 Korrik, 2020 18:49

Jeff Bezos do të përgjigjet për herë të parë para Kongresit amerikan, konkretisht Komitetit antitrust. Ky është lajmi për disa media në ShBA që kanë vënë në dukje se Bezos, themelues dhe drejtus i Amazon, është i vetmi nga katër drejtuesit e gjigandëve teknologjikë që nuk është shfaqur para trupës legjislative amerikane. Tim Cook i Apple ka dëshmuar në vitin 2013, Zuckerberg i Facebook ka qenë aty disa herë, Sundar Pichai i Google dhe Alphabet ka qenë në vitin 2018.

Musk: Koha që ndaj Amazon të Bezos të veprojë antitrusti

Postuar në 05 Qershor, 2020 15:46

Monopolet janë një gjë e gabuar

Jeff Bezos shiti 3.4 miliardë dollarë të aksioneve në Amazon pak para rënies së Covid-19

Postuar në 28 Mars, 2020 13:21

Miliona njerëz në të gjithë botën kanë humbur punën e tyre, dhe triliona dollarë janë fshirë nga vlera e tregjeve të aksioneve. Por jo të gjithë kanë humbur. Jeff Bezos, personi më i pasur në botë, është 5.5bn $ më i pasur sot, se sa ishte në fillim të vitit. Pasuria e tij, e mbajtur kryesisht në aksionet në Amazon, u rrit me 3.9bn dollarë vetëm të enjten në 120bn $ - të mjaftueshme për të blerë 188,000 bare standarde ari (madje duke marrë parasysh çmimin fluturues të arit).

Jeff Bezos bëhet njeriu më i pasur në historinë moderne të njerëzimit

Postuar në 18 Korrik, 2018 17:39

Këtë të hënë Jeff Bezos, themelues dhe CEO i Amazon dhe pronar i Washington Post, u bë njeriu më i pasur në historinë moderne të njerëzimit.

Pasuria e tij ka tejkaluar 151 miliardë dollarë, pas një rritje të qëndrueshme të aksioneve të Amazon në bursë sipas Indeksit të Bloomberg. Që nga fillimi i vitit pasuria e Bezos u rrit me 50 miliardë dollarë.Të ardhurat e tij kanë tejkaluar edhe ato të themeluesit të Microsoft, Bill Gates, i cili kryesoi renditjen e miliarderëve në vitin 1999, me 100 miliardë dollarë.

Thellohet hendeku mes të pasurve dhe të varfërve

Postuar në 07 Mars, 2018 14:26

Më shumë se 2.000 miliarderë renditen në listën e më të pasurve në botë sipas revistës Forbes. Vlera totale e pasurisë arrin shifrën tronditëse të 9.1 trilion USD, duke u rritur me 18% nga renditja e vitit të kaluar.
Në të njëjtën kohë, vazhdon të zgjerohet jashtëzakonisht hendeku mes të pasurve dhe të varfërve. Është karakteristike se 20 njerëzit më të pasur në botë kanë pasuri me vlerë 1. 2 trillionë dollarë, një shumë ekuivalente me GDP-në vjetore të Meksikës.

Subscribe to RSS - Bezos