berthamore

Kundër grisjes së marrëveshjes bërthamore

Postuar në 21 Tetor, 2018 17:17

Udhëheqësi i fundit sovjetik Mikhail Gorbaçov, i cili bashkë-nënshkroi marrëveshjen e vitit 1987 mbi armet bërthamore me rreze të mesme (raketat bërthamore sipas Traktatit, INF), tha se plani i presidentit amerikan Donald Trump për t'u tërhiqur nga marrëveshja është e gabuar.
"Në asnjë rast nuk duhet të grisen marrëveshjet e vjetra mbi çarmatimin ...amerikanët në Uashington në të vërtetë nuk e kuptojnë në Uashington ise ku mund të çojë kjo" - tha Gorbachev sipas agjensisë së lajmeve Interfax.
"Largimi nga INF është i gabuar"

Rusia nis ndertimin e nëndetëseve të reja bërthamore

Postuar në 08 Nëntor, 2017 11:15

Rusia ka filluar ndërtimin e nëndetëseve të reja bërthamore Borey-B, njoftoi kreu i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse Valeriy Gerasimov.

Ai tha se lloji i nëndetëseve Borey tashmë i është bashkuar forcave detare strategjike bërthamore të vendit, duke theksuar se përfshirja e tyre është  “mundësoi modernizimin e 82% të flotës së nëndetëseve bërthamore"

Ndërron jetë Stanislav Petrov, shmangu përplasjen bërthamore

Postuar në 19 Shtator, 2017 22:55

Ndërroi jetë në moshën 77-vjeçare Stanislav Petrov, ish-oficeri i ushtrisë sovjetike, i cili shmangu katastrofën botërore gjatë Luftës së Ftohtë. Në vitin 1983, në kohën kur ishte në detyrë, në qendrën ruse të paralajmërimit të kërcënimit bërthamor, kompjuterat treguan gabimisht raketa që vinin nga Shtetet e Bashkuara. Petrov nuk e dha alarmin e një sulmi ndaj Rusisë, pasi kuptoi se ishte një alarm i rremë, duke shmangur luftën bërthamore mes SHBA-ve dhe Rusisë. Stanislav Petrov ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Moskë, në muajin maj, por vdekja e tij nuk ishte bërë publike.

Çdo sjellje e papërshtatshme ndaj Rusisë mund të jetë me pasoja "bërthamore" për SHBA-në

Postuar në 11 Tetor, 2016 18:25

Çdo  sjellje e papërshtatshme ndaj Rusisë mund të jetë  me pasoja "bërthamore" për SHBA-në paralajmëroi Dmitry Kiselyov, kreu i agjencisë shtetërore ruse të lajmeve duke i dërguar një mesazh të qartë Uashingtonit.

Marrëdhëniet mes dy vendeve janë përkeqësuar ndjeshëm javët e fundit pas akuzave të Uashingtonit për krime lufte të Sirisë në  Aleppo. Kiselyov flet për një  "ndryshim radikal" në marrëdhëniet mes Rusisë dhe SHBA-së në javët e fundit.

Këshilltari i ish-kancelarit Schroeder: Administrata Bush mendoi edhe goditjen bërthamore ndaj Afganistanit, pas 11 shtatorit

Postuar në 30 Gusht, 2015 14:04

Administrata amerikane e Bushit ka patur në plan rezervë edhe një goditje bërthamore ndaj Afganistanit pas sulmeve të 11 shtatorit. Këtë e zbulon ish-këshilltari, i ish-kancelarit Schroeder, Michael Steiner, në një intervistë për gjermanen “Spiegel”, që citohet nga agjencia ruse “Sputnik”. “Administrata Bush mendoi të gjitha mundësitë, përfshirë përdorimim e armëve bërthamore në Afganistan, si kundërpërgjigje ndaj sulmeve të 11 shtatorit. Schroeder kishte frikë se presidenti amerikan do të reagonte në mënyrë joproporcionale në shokun e parë pas goditjes”, thotë Steiner.

Rusi – SHBA, fjala ‘luftë’ përmendet gjithnjë e më shpesh

Postuar në 15 Gusht, 2015 21:00

Nuk është vetëm Rusia që flet për mundësinë e një lufte në shkallë të gjerë me ShBA-në. Tashmë ka edhe zëra në Perëndim që po vlerësojnë se përballja mes dy fuqive kryesore ushtarake në botë është pjesë e axhendës së parashikimeve në fushën e sigurisë. “Euobserver” i ka dhënë hapësirë një raporti të hartuar nga një OJF britanike, e cila ka bërë profilin e stërvitjeve të fundit të Rusisë dhe të NATO-s.

Ta mbështesim bastin tonë me Iranin

Postuar në 12 Gusht, 2015 10:44

Që nga momenti që Irani kuptoi se Shtetet e Bashkuara nuk kishin për qëllim të përdrornin forcën e tyre shkatërruese ushtarake për të kufizuar programin bërthamor të Tehranit – kjo datonte që prej administratës së George W. Bush, që nuk do ta pranonte kurrë të drejtën e Iranit për nxitjen e një cikli bërthamor por as do të ndërmerrte nndonjë përpjekje ushtarake apo diplomatike për ta ndalur atë – nuk mund të kishte dalë një marrëveshje më e favorshme për Amerikën dhe aleatët e saj nga negociatat me Iranin. Balancimi i pushteteve u bë tepër i barabartë.

Subscribe to RSS - berthamore