Beqaj

Qeveria "Rama 2", tre prurje të reja, dalin nga qarkullimi Ilir Beqaj e Sajmir Tahiri

Postuar në 27 Gusht, 2017 13:29

Emra të afërt me kryemistrin dhe tre prurje të reja janë suprizat e qeverisë së re të bërë publike në Asamblenë Socialiste.

Senada Mesi në postin e zv/kryeministres, Etilda Gjonaj në detyrën e Ministres së Drejtësisë dhe Sonila Qato si ministre shteti për sipërmarrjen janë emrat që ekuilibrojnë barazinë gjinore në kabinetin e ri, me 7 femra dhe 7 meshkuj. Bie në sy dalja nga qarkullimi i ish-ministrit të Shëndetësisë Ilir Beqaj. 

Pamflet i ish-ministrit Beqaj për veten

Postuar në 24 Mars, 2017 17:09

Në mungesë të një takimi lamtumire me shqiptarët dhe kolegët e qeverisë, ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqa bëri vetë një bilanc në facebook për arritjet që shënoi si ministër në fushën e shëndetësisë. Renditje shifrash që përmblidhen në një fjali dëftore të rendit heroik. “Ia dolëm që të realizojmë diçka që ishte thjesht, e paimagjinueshme, vetëm tre vjet e gjysëm më parë”-shkruan Beqaj. Po vërtet beson Beqaj se shqiptarët nuk imagjinonin 3 vjet më parë spitalet që kanë sot dhe se fatura e ilaçeve është më e lirë para se ai të vinte ministër?

PD-ja depoziton kallëzime penale pa emër për Ilir Beqajn

Postuar në 29 Janar, 2017 21:44

Partia Demokratike ka depozituar kallëzim penal për ministrin e Shëndetësisë, Ilir Beqaj lidhur me konçesionin e check-up. Akuza është sipas AbcNews, “shpërdorim detyre dhe korrupsion, me anë të një kallëzimi që është bërë pa emër.

Lufta e votave PS-LSI më e fortë se ajo e konçesioneve

Postuar në 15 Dhjetor, 2016 10:31

Dy nisma ligjore të qeverisë kanë ngecur në rrjetën e LSI-së, duke vënë në pozitë të vështirë kampin e drejtuar nga kryeministri Rama që siç dihet nuk bën dot pa votat e Illir Metës. Pasi ka imponuar mbajtjen në sirtar të dekretit të Presidentit për Ligjin e Mbetjeve, dje me anë të një letre drejtuar Kuvendit Lëvizja Socialiste për Integrim ka kërkuar pezullimin e financimit të projektit të partneritetit publik-privat për laboratorët spitalorë gjatë vitit të ardhshëm.

Beqaj hyn në lojë me një tjetër konçension, përplasje me LSI-në për dhënien me PPP të laboratorëve mjekësorë (Video)

Postuar në 05 Dhjetor, 2016 18:15

Rendi i ditës në komisionin e shëndetësisë ditën e hënë pa dy seanca dëgjimore, përkatësisht një me shoqatën e teknikëve të mjeksisë laboratorike, si dhe një me Ministrin e Shëndetësisë Ilir Beqja, lidhur me të ardhmen e sistemit laboratorik publik nën dritën e partneritetit publik-privat.

Deputeti socialist kërkon dorëheqjen e Ilir Beqajt

Postuar në 21 Nëntor, 2016 15:17

Në Shqipëri çudia më e madhe tre ditë zgjat dhe kjo më së shumti ka gjetur vend edhe në politikë. Samiti i diasporës dhe shpërthimet nacionaliste të kryeministrit, shoqëruar me salcën ndaj ministres së arsimit, Lindita Nikolla bënë që të harrohej shpejt skandali me ministrin e Shëndetësisë, Ilir Beqaj, i cili doli në një regjistrim telefonik duke shkarkuar një drejtor të Kujdesit Shëndetësor vetëm e vetëm se nuk kishte marrë pjesë në një mbledhje të Partisë Socialiste në Tropojë.

Mos vallë Ilir Beqaj meriton dëmshpërblim për shqetësimin e krijuar?

Postuar në 16 Nëntor, 2016 22:36

Përgjimi i ministrit të Shëndetësisë Ilir Beqaj nuk është ndonjë gjë e madhe. Ai është si të thuash, lajm darke, ndryshe nga lajmet rutinë. Jo vetëm se nga Ilir Beqaj mund të presësh të tjera thagma, por sepse në fakt në atë telefonatë zbulohet ai realitet mbytës ku partia vendos për çdo gjë. Këtë e dimë të gjithë dhe nuk na befason.

Është pra një akt normal i një situate anromale me të cilën bashkëjetojmë prej kohësh. Por kur ministri në fjalë, reagon duke thënë se personi është hequr për shkelje ligji, atëherë kjo kërkon një tjetër qasje.

Konçesioni i Check -up, Vokshi: Dhatë 1.7 mld lekë për kontrolle që nuk janë bërë(video)

Postuar në 01 Nëntor, 2016 12:03

Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj ishte thirrur sot në seancë dëgjimore në Komisionin e Shëndetësisë lidhur me ecurinë e konçesionit të Check-up, për të cilin Ministria e Shëndetësisë vendosi të zgjerojë me 10 vjet kufirin e moshës së personave që do t’i nënshtrohen kontrollit shëndetësor falas. Kjo sepse në fazën e parë nuk u arrit të përmbushej objektivi për t’i dhënë këtë shërbim mbi mijë personave të moshës nga 40 deri në 60 vjeç.

Rasti Moisiu dhe gijotina tinzare për të shpëtuar nderin e ministrit

Postuar në 18 Tetor, 2016 22:21

Publikisht kjo qeveri nuk ka marrë asnjëherë përgjegjësinë për ngjarje që implikojnë struktura shteterore duke u munduar të qetësojë ndërgjegjien e saj por edhe të publikut me fraza të tipit "këto ndodhin kudo-është thjesht media që i zmadhon".

Pages

Subscribe to RSS - Beqaj