belinda balluku

Premtohet për të disatën herë ndërtimi i aeroportit të Vlorës

Postuar në 25 Mars, 2019 19:32

Qeveria e drejtuar nga Edi Rama duket se ka si zakon stinor përsëritjen e premtimit se në Vlorë do të ndërtojë një aeroport. Kryeministri gati tre vjet më parë premtoi se në vitin 2021 do të ngrihet avioni i parë, pastaj u kalua në procedura ligjore të posaçme, u fol për një konsorcium turk që do të investonte 100 milionë dollarë. Në fakt ende asgjë nuk është parë. Në Vlorë ka vetëm një aeroport dhe ky është aeroporti natyral i lagunës së Nartës prej nga ku ngrihen mushkonjat.

Bie plani për kandidimin e Ballukut në Tiranë. Ministrja merr drejtimin e degës së PS-së

Postuar në 22 Mars, 2019 19:45

Pak kush e nuhati se ditën kur kryeministri Edi Rama njoftoi ndryshimet në qeveri ai kishte ndërmend edhe një zgjidhje ideale të çështjes Veliaj. Gjatë protestës së studentëve, zoti Rama ushqeu me djallëzi idenë se pas saj qëndronte edhe Erjon Veliaj, ndonëse ky i fundit nuk doli ndonjëherë në skenë.

Ky thashethem që nuk ngjiti kishte dy synime: të diskreditonte protestën dhe së dyti të demaskonte lojën e dyfishtë të Veliajt brenda PS-së.

Balluku shkarkon drejtoreshën e Koncesioneve në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjetikës

Postuar në 05 Shkurt, 2019 15:27

Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, ka shkarkuar dje – formalisht dorëheqje – Etleva Kondin. Kondi mbante detyrën e Drejtorit të Drejtorisë së Partneritetit Publik Privat në këtë ministri.

Një ndër njerëzit kryesorë të kohës kur titullar ishte Damian Gjiknuri, Kondi ka qenë pjesë e projekteve kryesore koncesionare të firmosura nga qeveria e z. Edi Rama.

Për ata që thonë se "Xhafa iku vetë"

Postuar në 27 Tetor, 2018 20:13

Fatmiri iku. Me ndërgjegje të qetë siç tha. I qeshur si përherë. Me siguri po të shkëmbehesh në rrugë të flet njësoj si dikur kur ishte vetëm deputet. Tani ka nisur puna e mediave që të gjejnë arsyet dhe shkaqet, të shpjegojnë intrigën e pushtetit, të ndërtojnë alibitë, të rishpikin pra Shqipërinë normale. Atë që nuk ka qeder nga pisllëqet. Dhe alibia e sotme e pushtetit është se ministri i Brendshëm iku vetë. Ai dha dorëheqje sepse është njeri i lirë. Nuk a patur tensione, as përplasje në qeveri. Jo. Në kulmin e sukseseve ministri iku sepse ka parime.

Subscribe to RSS - belinda balluku