belgjike

Video/Protesta në Belgjikë kundër Paktit Global për Migracionin

Postuar në 16 Dhjetor, 2018 13:07

Urdhërarresti europian për liderin e Katalonjës

Postuar në 03 Nëntor, 2017 22:46

Autoritetet gjyqësore spanjolle kanë lëshuar urdhër-arresti evropian për udhëheqësin e Katalonjes Carles Puigdemont dhe katër ish-këshilltarë të tij, ndërsa kanë refuzuar kërkesën e Puigdemont për të dëshmuar përmes videokonferences.

Belgjikë, gjendet nëndetësja gjermane e LIB me 23 trupa brenda

Postuar në 19 Shtator, 2017 21:01

Pranë brigjeve belge është gjetur së fundmi një nëndetëse gjermane e Luftës I Botërore me 23 trupat e ekuipazhit brenda. Nëndetësja është gjetur e paprekur dhe sipas Guvernatorit të Flandrës Perëndimore, Carl Decaluwe, “gjetja është tepër unike”.

“Dëmtimi ishte në pjesën e përparme, por nëndetësja është e mbyllur dhe aty janë ende 23 njerëz në bord”, citon Associated Press.

Praktika kanibalizmi te Neandertalët

Postuar në 30 Dhjetor, 2016 11:13

Rehabilitimi i Neandertalit duket se ka marrë një goditje të re. Përpjekjet e mëdha, bazuar në zbulime të dorës së parë, për të rishkruar historinë e këtij hominidi dhe për ta nxjerrë atë nga portretizimi i një nënnjeriu kanë dhënë efekte të mëdha. Atij sot i atribuhen kapacitete intelektuale të organizimit të jetës në shpellë, prodhimit të veglave të punës, madje të sofistikuara.

Belgjikë, regjistrohet rasti i parë i eutanazisë mbi një minoren

Postuar në 18 Shtator, 2016 12:59

Në Belgjikë është regjistruar këto ditë rasti i parë i eutanazisë në një minoren 17 vjeçar. Rasti është bërë publik nga gazeta falmande “Het Nieuësblad” e cila shkruan: “Në heshtje dhe në diskrecionin më absolut – për herë të parë në vendin tonë një minoren vdiq si pasojë e eutanazisë”.

Ende jozyrtare/Arrestohet në Belgjikë Salah Abdeslam, i dyshuar për sulmet në Paris(foto+video)

Postuar në 16 Nëntor, 2015 14:54

Mediat ndërkombëtare njoftojnë se i dyshuari kryesor për sulmet në Paris, Salah Abdeslam është arrestuar nga forcat policore belge në një lagje të Brukselit. Dhjetëra forca policore belge mësynë sot në lagjen Molenbeek në Bruksel, e njohur edhe si “kryeqyteti i xhihadit në Europë”. Nuk ka patur të lënduar gjatë aksionit policor dhe një njeri është parë të ndalohet dhe shoqërohet nga policia. Meduat thonë se i ndaluari është Abdeslam, por deri më tani nuk ka një njoftim zyrtar.

Subscribe to RSS - belgjike