be

BE nuk i shërben popujve, demokracia kërkon një fillim të ri

Postuar në 07 Shkurt, 2016 12:57

Nga Yanis Varoufakis, “The Guardian”

Piketty: “Një marrëveshje e re për Europën”

Postuar në 06 Shkurt, 2016 01:59

Një marrëveshje e re për Europën – kështu titullohet shkrimi i ekonomistit të njohur francez, Thomas Piketty, që publikohet në anglisht nga “The New York Review of Books”. Me një term që huazohet nga përvoja amerikane e viteve ’30 të shekullit të të 20-të, Piketty e ndërton argumentin e vet me një premisë: kriza financiare europiane provoi brishtësinë dhe inkoherencën e institucioneve europiane.

Mburoja BE-SHBA për Privatësinë. Arrihet marrëveshja transatlantike për sigurinë e të dhënave personale

Postuar në 04 Shkurt, 2016 00:57

Ndërkohë që Europa po adopton legjislacion të ngjashëm me “Patriot Act” në SHBA, si pasojë e akteve terroriste, në planin e jashtëm, gjërat kanë kahje të kundërt. Komisioni Europian njofton përmes një deklarate për shtyp se është arritur një marrëveshje me SHBA-të për krijimin e një kuadri transatlantic për shkëmbimin e të dhënave personale. “Mburoja BE-SHBA e Privatësisë”, siç quhet buron si nevojë e një vendimi të Gjykatës Europiane të të Drejtave, të datës 6 tetor 2015, sipas të cilit Kuadri ekzistues nk është më i sigurtë.

Poker mes Britanisë dhe Bashkimit Evropian

Postuar në 01 Shkurt, 2016 11:01

U mbyll pa marrëveshje takimi i së dielës në mbrëmje mes kryeministrit britanik David Cameron dhe presidentit të Këshillit të Europës, Donald Tusk. Të dy liderët nuk e kanë gjetur ende gjuhën e përbashkët për sa i përket kërkesave të Londrës ndaj Brukselit, për të shmangur të shumëpërfolurën Brexit, apo daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian.

Zhvillohet në Milano kongresi i parë i nacionalistëve të Europës

Postuar në 31 Janar, 2016 10:32

Politikanët nacionalistë europianë, pjesë e grupit Europa e Kombeve dhe Lirisë në Parlamentin Europian, po zhvillojnë kongresin e tyre të parë në Milano të Italisë. Aktiviteti vjen një vit pasi grupi u krijua dhe ai është hapur nga Marine Le Pen e Frontit Nacional të Francës. Kjo e fundit e ka pagëzuar që në fillim drejtimin e politikës së tyre, kur ka nënvizuar se “imigrantët do t’i varfërojnë kombet europiane dhe do të asgjësojnë qytetërimin e tyre përgjithnjë”. Partitë nacionaliste po zënë përherë e më shumë vend në zgjedhjet e europianëve.

37 OJQ në BE kundër Korridorit Jugor të Gazit dhe TAP. “Banka Europiane e Investimeve të mos akordojë kredinë”

Postuar në 31 Janar, 2016 10:21

Një tjetër pengesë shfaqet për gazsjellësin Transadriatik(TAP), ndërkohë që palët janë bërë gati për investimin. Një grup prej 37 OJQ-së në BE kanë përpiluar një letër përmes së cilës i kërkojnë Bankës Europiane të Investimeve të mos lëëvrojë kredinë për Korridorin Jugor të Gazit, 3500 km, që sjell gazin nga Azerbajxhani në Europë. Letra kërkon që kredia, më e madhja që banka ka dhënë ndonjëherë, të mos i akordohet konsorciumit, i cili është ngarkuar me zhvillimin e seksionit perëndimor të Korridorit, pra TAP.

Ekspertë të BE-së kërkojnë praktikën hetimore për Ardian Fullanin

Postuar në 23 Janar, 2016 21:07

Bashkimi Europian ka kërkuar një kopje të praktikës së prokurorisë në hetimin e çështjes së Ardian Fullanit. Lajmi raportohet nga “Report Tv”, që flet për një grup ekspertësh që ka depozituar kërkesën në fjalë. “Burime nga Prokuroria kanë thënë për “Report Tv” se, “tashmë një kopje voluminoze e vjedhjes së Bankës së Shqipërisë dhe shpërdorimit të detyrës në ngarkim të ish-guvernatorit është bërë gati dhe javën e ardhshme do t'i dorëzohet ekspertëve të BE-së”.

"Shqipëria duhet të jetë në BE”

Postuar në 22 Janar, 2016 16:07

Cilado qoftë situata e Bashkimit Europian sot, Shqipëria mund të shpresojë te mbështetja e Italisë, e cila sheh te vendi ynë një hapësirë europiane që i mungon unionit. Kryeministri italian, Matteo Renzi ka deklaruar gjatë një interviste në emisionin “Porta a Porta” se Shqipëria duhet të përfshihet në BE. “Zgjerimi ishte një gjë shumë e mirë. Ndoshta duhej të shiheshin pak më me kujdes detajet e procesit, por sot unë jam pro anëtarësimit të Shqipërisë. Në Ballkan do të shtohen vështirësitë nëse nuk ndërhyjmë në kohë.

A duhet të mendojë politika për kolapsin e “Shengenit” dhe fundin e BE-së?

Postuar në 21 Janar, 2016 21:43

Ka disa kohë që po flitet për fundin e Bashkimit Europian, për fundin e lëvizjes së lirë në hapësirën “Shengen”. Madje në nivelin më të lartë politik. Dje presidenti i Këshillit të Europës, Donald Tusk, deklaroi se mbeten vetëm sy muaj kohë për të marrë në kontroll situatën e imigracionit, përndryshe “Shengen kalon në kolaps”. Nuk janë pa rëndësi edhe lajmet që vijnë nga Gjermania ku pozita e Merkel, kancelares që ka ndjekur politikën pro-imigracionit, është cenuar dhe njësoj si në Francë, po i hapet rruga rritjes të së djathtës ekstreme.

Drafti i PD-së: “Anëtarësimi në BE…ngjarje e pasigurt e së ardhmes. Sot mbi 90 % e shqiptarëve janë dakord, situata mund të jetë e ndryshme pas disa viteve”

Postuar në 18 Janar, 2016 17:23

Është përsëritur disa herë se reforma në drejtësi është çelës për hapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Por në kushtet e tanishme miratimi i reformës kalon nga tre drafte paralelë, që përfaqësojnë mendimin e partive kryesore parlamentare për amendimet kushtetuese. Një prej të cilëve është edhe opinioni i ekspertëve të Partisë Demokratike që është shpërndarë sot për median.

Pages

Subscribe to RSS - be