bashkimi sovjetik

Pamje të reja nga shpërthimi më i madh termobërthamor i Luftës së Ftohtë

Postuar në 25 Gusht, 2020 15:05

Korporata ruse e energjisë atomike, Rosatom, ka publikuar së fundmi një dokumentar prej 30 minutash, i realizuar në vitin 1961 për shpërthimin e bombës më të madhe termobërthamore të krijuar ndonjëherë.

E mbiquajtur Bomba Car, nën emrin e koduar “Produkti 202”, bomba në fjalë konistonte në një fuqi shpërthyese prej 50 megatonë tritol(ekuivalente me 50 000 000 000 kg tritol). Ajo u lëshua nga një Tubolev 95 më 30 tetor 1961 dhe shpërthimi ndodhi rreth 4 000 m mbi sipërfaqe duke redukatuar ndjeshëm dëmin fizik dhe duke mos krijuar krater.

Dossier: Të dhëna të reja dokumentare mbi ndarjen sovjeto-shqiptare

Postuar në 05 Prill, 2020 20:41

Materiali i mëposhtëm është një punim i Andrey Edemskiy, i Institutit për Studime Sllave në Akademinë Ruse të Shkencave.

Bashkimi Sovjetik, shtet i krijuar ilegalisht. Rusia nuk duhet të pretendojë trashëgiminë

Postuar në 17 Shkurt, 2020 18:03

Rusia duhet të herë dorë nga pretendimi se trashëgimtare e Bashkimit Sovjetik. Kështu ka arsyetuar një gjykatës i Kushtetuese ruse, Konstantin Aranovsky përmes një opinioni shtuar një vendimi të muajit dhjetor për dëmshpërblimin e fëmijëve të viktimave të represionit Stalinist.

Byroja politike e Brukselit, një krahasim që poshtëron BE-në

Postuar në 18 Mars, 2019 11:47

 

Kasparov: Ka injorancë të të rinjve mbi komunizmin

Postuar në 19 Qershor, 2018 19:32

Gary Kasparov nuk pi çaj me të huajt. Nuk bëhet fjalë për ndonjë zakon që e ka trashëguar nga mosha e adoleshencës, por e di shumë mirë se çfarë po ndodh kohët e fundit me bashkatdhetarët e tij që janë kundër Putinit. Si në rastin e fundit të Sergei Skripal, apo Aleksander Litvinenkos, i cili u helmua në vitin 2006, me polonium. Por kjo nuk e pengon të flasë për "diktatorin Putin". Një pozicionim që e detyroi të emigrojë në Nju Jork, ku jeton prej vitit 2013.

Helmut Kohl, jo edhe aq paqedashës dhe vizionar sa ç'thuhet

Postuar në 27 Mars, 2018 13:12

Ish-kancelari i Gjermanisë Helmut Kohl gëzonte deri sa vdiq një famë të madhe si bashkuesi i Gjemanisë dhe nismëtar për bashkimin e Europës. Ai konsiderohet nga opinioni i përgjithshëm si një ndër njerëzit më me ndikim në periudhën e fundit të Luftës së Ftohtë dhe sidomos ai njihet si një njeri i paqes, që e ngjizi atë.

Diplomaci publike me historinë. Rusia kujton marrëveshjet e viteve '90 mes Perëndimit dhe Bashkimit Sovjetik

Postuar në 16 Janar, 2018 13:57

Ambasada ruse në Tiranë ka shpërndarë sot një deklaratë të zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zaharova, e cila ka komentuar publikimin e disa dokumenteve që provojnë angazhimin e Perëndimit përkundrejt Bashkimit Sovjetik, për moszgjerim të NATO-s në Lindje.

Zaharova i referohet dokumenteve të publikuara nga Arkivi i Sigurisë Kombëtare në universitetin e “Georgetown” në të cilat pasqyrohet korrespondenca dhe bisedimet e nivelit të lartë mes ish-drejtuesve sovjektikë dhe liderëve perëndimorë.

Për të qarë dhe për të qeshur..

Postuar në 10 Janar, 2018 20:51

“Kur Nikita Hrushovi mori fjalën në Kongresin me dyer të të mbyllura të Partisë Komuniste Sovjetike në shkurt 1956, shumë nga delegatëve u ra të fikët, disa pësuan atak në zemër, ndërsa disa u shkëputën nga vodka dhe kryen vetëvrasje më vonë. Ishte nisja e famshme dhe zyrtare e "destalinizmit"

Vitet '90, Liria që nuk e kuptuam dot plotësisht

Postuar në 14 Tetor, 2017 22:01

Perestrojka  e Mikhail Gorbachev dhe reformat e Boris Yeltsin duken po aq të largëta sa edhe Revolucioni i 1917-ës.
Dekada e viteve ’90 është mitologjizuar, qëllimisht stigmatizuar nga regjimimi Putinit dhe përfaqësuar në mënyrë sipërfaqësore në mediat ndërkombëtare. Dekada  e parë postsovjetike ka reputacionin e përcaktuar si “90-a e egër”, sunduar nga mafia dhe oligarkët, kohë kaosi dhe shkatërrimi në të gjitha sferat e shoqërisë. 

“Viktori nuk ka vdekur. Ai ka shkuar për një cigare”. Roku i Viktor Tsoit dhe fundi i Bashkimit Sovjetik

Postuar në 16 Gusht, 2017 09:25

Kur flitet për Mikhail Gorbaçovin të vjen ndërmend Perestrojka dhe Gllasnosti, fundi i Bashkimit Sovjetik dhe i Luftës së Ftohtë. Por reformat e tij patën jehonë në jetën e ish-Bashkimit Sovjetik, një vend i cili kreu eksperimentin më të madh social që njerëzimi ka njohur ndonjëherë. Jehona e ndryshimit të Perestrojkës preku edhe jetën e njerëzve, të artit ku spikat 28 vjeçari Viktor Tsoi, i panjohur thuajse fare për publikun shqiptar, që asokohe shihte vetëm drejt Perëndimit.

Pages

Subscribe to RSS - bashkimi sovjetik