bashkia

Bashkia Tiranë/Borxhet e trashëguara arrijnë në 30 milionë dollarë

Postuar në 13 Gusht, 2015 12:34

Pas dosjes me lejet e ndërtimit, kryetari i ri i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, ka evidentuar edhe një problem tjetër: borxhet e trashëguar nga Lulzim Basha. “Borxhi aktual është 30 milionë dollarë fatura të prera dhe të papaguara. Sa 70% e buxhetit faktik. Pse kryetari i bashkisë si la një borxh prej 28 milionë euro? Një kompani pastrimi më tha që ne nuk e bëjmë mirë pastrimin por kemi 8 muaj që nuk kemi marrë paratë. Kam marrë overdraft për të paguar tatimet. Pastrimi, 4.5 milionë dollarë borxh. 23 milionë dollarë janë në projekte investime publike.

Nuk kursehen lekët për Bashkinë e Tiranës

Postuar në 09 Gusht, 2015 09:33

Kur qeveria po shtrëngohet nga të gjitha anët për të kursyer ndonjë kacidhe, Ministria e Financave i ka dhënë bashkisë së Tiranës një fond shtesë prej 92 milionë lekë në datën 3 gusht. Destinacioni i këtyre parave ende nuk dihet nuk është bërë.

Blendi Gonxhe rivjen në Bashkinë e Tiranës, Veliaj e fton të drejtojë Agjencinë për Parqet

Postuar në 07 Gusht, 2015 08:30

Edhe pse i angazhuar në sipërmarrjen private që nga koha kur u largua si nënkryetar i Bashkisë në vitin 2002, Gonxhe duket se do të punojë në krah të kryebashkiakut të ri. Erion Veliaj, ka ftuar ish­nënkryetarin e kësaj bashkie, kur ajo drejtohej nga Edi Rama, Blendi Gonxhe. Ideja e krijimit të disa parqeve në Bashkinë e re të Tiranës, ka bërë që Veliaj të mendojë t’ia besojë këtë detyrë Gonxhes. “Panorama” raporton se i kontaktuar në telefon prej gazetës, Gonxhe tha se ishte një ftesë e bërë nga kryetari i Bashkisë. “Jam duke punuar për një ide mbi një Agjenci për Parqet rekreative.

Veliaj udhëton me autobus. Zëdhënësi njofton paraprakisht. A i ka bërë atij dhuratë një makinë njëra prej kompanive?

Postuar në 04 Gusht, 2015 16:58

E ka marrë mesa duket seriozisht kryebashkiaku i Tiranës, inspektimin e linjave urbane të kryeqytetit dhe rrethinave. Sot Erion Veliaj është parë të udhëtojë përmes një tjetër linje në kryqytet, me urbanin e linjës Kombinat-Kinostudio. Veliaj zbriti në stacionin e “21 Dhjetorit”, pranë Ambulancës Nr.9 ku për tersin e tij u gjendën disa kamera televizive. Në të vërtetë, "udhëtimi" i radhës iu njoftua paraprakisht gazetarëve nga zëdhënësi i tij, Renato Kalemi.

Erion, më bëj edhe mua që të hipi në autobus!

Postuar në 03 Gusht, 2015 12:41

Dy ditë pas lajmit se Erion Veliaj kish shkuar në zyrën e tij në Bashki me autobus, në një të përditshme të Tiranës ishte publikuar një foto, ku dukej Jeremy Corbyn, politikani britanik që është futur në garë për të marrë kreun e Partisë Laburiste e që, me ç’tregojnë bathët, ka për ta marrë (me që ra fjala, shtypi i Tiranës, i motivuar në mënyrën më parokiale të mundshme, nuk e ka parë të udhës ta thotë qoftë dhe gjysmë fjale për këtë ngjarje në një kohë që ky kandidim, për arsye që meritojnë vëmendje, ka provokuar një debat të madh në Britaninë e Madhe; me të njëjtën logjikë parokiale, ësh

Veliaj "tradhton" udhëtimin me urban: "Basha e ka lënë në zero arkën e bashkisë'!

Postuar në 03 Gusht, 2015 05:06

Burg thotë qeveria, burg thotë edhe bashkia

Postuar në 02 Gusht, 2015 21:20

Erjon Veliaj ka nisur punën. Siç kishte deklaruar më herët, Tirana nuk pret dhe ka nevojë për angazhim. Si punë ndër të parat ka zgjedhur inspektimin e monumentit të Pavarësisë, që është dëmtuar nga grabitës të metalit. Dhe me këtë rast, kryetari i bashkisë ka paralajmëruar aksionin e radhës, atë kundër vandalizimit të qytetit. “Paralajmërimi që bëjmë sot është që do procedohet penalisht, kush guxon që të urinojë poshtë urës apo dëmton veprat e artit të qytetit, kush dëmton pronën e përbashkët dhe pronën e bashkisë do shkojë në burg”, tha kryetari i Bashkisë Erion Veliaj.

Pages

Subscribe to RSS - bashkia