bashkeqeverisja

Një dashuri me epiqendër pushtetin

Postuar në 29 Nëntor, 2019 22:28

Kryeministri Edi Rama ka përsëritur sot nga Lezha se sfida e përballimit të tërmetit duhet kaluar bashkarisht. Me bashkarisht zoti Rama ka parasysh beniaminin e tij në Partinë Demokratike, Lulzim Basha, një video të të cilit e shpërndau dje përmes rrjeteve sociale. 

Atë që z. Rama nuk e thotë me gojë ka lënë ta thotë rekuizita e tij e kësaj parade postsizmike, më qartë xhupi i tij kuqezi. 

Zoti kryeministër po kujdeset që të luajë teatrin e bariut të shqiptarëve ndërkohë që po shfrytëzon momentin për të riaktualizuar tezat e tij të dashura të bashkqeverisjes me PD-në. 

Kryeministri si korsi e emergjencës në një shtet që nuk funksionon

Postuar në 25 Gusht, 2019 19:10

Agjencia Telegrafike Shqiptare publikon sot në formën e një lajmi me interes publik një mesazh që zoti Rama, pra kryeministri, e ka postuar në Facebook. Fjala është për një rast pensioni që siç ndodh zakonisht në Shqipëri keqllogaritet.

Policia ndihmon bashkëqeverisjen në fakultete (Video)

Postuar në 09 Janar, 2019 13:24

Studentët kanë bojkotuar sërish auditoret këtë të mërkurë. Momente tensioni ka patur në Universitetin Politektnik kur studentët tentuan të nxjerrin bankat në korridor. 

Rojet e sigurisë së Universitetin lajmëruan më policinë për bllokimin e ambienteve.

Edhe në Fakultetin e Histori –Filologjisë studentët bllokuan korridoret. Studentët kanë vendosur që të qëndrojnë brenda fakulteteve në shenjë protestë, ndërsa një pjesë kanë vijuar marshimin para kryeministrisë, ambasadës amerikane dhe ministrisë së Arsimit.

"Roftë" Zoti dhe Bashkëqeverisja! (Video)

Postuar në 04 Tetor, 2018 12:24

Qeveria e ka ngritur stekën e vetëvlerësimit nisur nga feedback-u që merr nga populli natyrisht.  

Më mirë se populli askush nuk mund ta shprehë kënaqësinë dhe mirënjohjen për pushtetin që i gjendet në ditë të vështira.

Dhe për këtë nuk duhet shumë punë, mjafton një ftesë, një mikrofon dhe populli flet vetë. Regjia është qëndrore dhe transmetimi live gjithashtu..

E papritur! Refuzohet Bashkëqeverisja, njerëzit vazhdojnë të denoncojnë te Berisha

Postuar në 13 Nëntor, 2017 13:46

Ish-kryeministri Sali Berisha vazhdon të korrë suksese me profilin e tij në Facebook. Sot përmes një postimi, ardhur sipas tij nga Prindi Dixhital, ai sjell në vëmendje rastin e disa fëmijëve në shkollën “Koli Sako” në Lushnje. Ja si e paraqet Berisha situatën në bazë të denoncimit që i ka ardhur:

Marrëzia e bashkëqeverisjes me popullin!

Postuar në 12 Tetor, 2017 13:24

Shumica e fjalëve, gjesteve dhe akteve politike të skuadrës qeveritare dhe  skuadërkomandantit të saj janë si një munzë arratie për qindra mijëra shqiptarë që duan të ikin një orë e më parë nga ky vend. Ka edhe zëra opozitarë që kontribuojnë në këtë shporrje, por ata të qeverisë janë në krye. Dhe kanë përgjegjësinë më të madhem edhe po të mos ishin në krye.

Binjakët ballkanikë: Ju pyetëm, nuk thatë asgjë. Do vendosim vetë - por përgjegjësinë do ta ndajmë me ju

Postuar në 17 Gusht, 2017 10:16

 Deutsche Welle, seksioni shqip, publikon sot një shkrim për nismën e presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, për dialog të brendshëm për Kosovën. Personat që prononcohen për këtë çështje janë analistë serbë dhe sipas tyre, Vuçiç, po konsumon një manovër taktike nën ombrellën e një sipërmarrje me tone hollivudianë. Veçojmë këtë prononcim  të Dushan Janjiç nga Forumi i Beogradit:

Bashkëqeverisja është eksperimentuar herët në trojet tona

Postuar në 02 Gusht, 2017 12:14

Flitet për bashkëqeverisje dhe kërkohet që populli të flasë, të shprehet konkretisht. Në fakt, bashkëqeverisja është e vjetër në Shqipëri. Republikë Popullore u quajt dikur, pushteti po ashtu popullor. Nuk ka asnjë krahasim me kohën që jetojmë, sigurisht, por iluzioni që krijohet sot është ndoshta edhe më i rremë se atëherë. Pasi pabarazia dhe keqpërdorimi i ligjit sot janë shumë më keq se para viteve ’90, ku liria kërcënohej dhe shtypej në fund nga një legjislacion që ndalonte shumë gjëra.

Në shtator filloj punë ministër

Postuar në 30 Korrik, 2017 01:20

Mezi po prisja pushimet e verës. Pushimet e trurit, të mendjes. 
Por një haber më prishi terezinë
Në shtator do jem në qeveri
Do jem ministër, zv.ministër, drejtor e zv. Drejtor
Do flas e do dëgjohem, do ankohem e do begenisem
Fjala ime do të ketë peshë. 

Në shtator marr vesh se do qeveris, do jem pranë timonit, 
ndoshta më lënë t’i bie edhe borisë
të rri në vend të parë një çikë, e të shoh nga xhami
jam nga ata që më zë vendi i fundit edhe në makinën e pushtetit

Thjeshtohet bashkëqeverisja, shqiptarët po ikin. Në horizont kriza e azilkërkuesve shqiptarë në Francë?

Postuar në 21 Korrik, 2017 10:28

Disa javë më parë u qarkullua në media një sondazh i Gallup sipas të cilit 56% e shqiptarëve duan të ikin nga vendi. Kryeministri e shpërfilli lajmin duke shtuar se sondazhet e Gallup kanë gabuar jo rrallë, e duke komentuar se largimi është pjesë e lirisë për të lëvizur.

Pages

Subscribe to RSS - bashkeqeverisja