Basha

Ka deklaruar vetëm 3 mijë € pasuri dhe do të luftojë informalitetin!!!

Postuar në 31 Gusht, 2015 21:50

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka bërë sot një koment për aksionin ndaj informalitetit. Basha ka postuar në Facebook këtë status, që gjithsesi tërheq vëmendjen e qytetarëve te një hollësi e harruar: “Sa i besueshem mund te jete kur flet per informalitetin dikush qe ka fshehur pasurine e tij prej vitesh, duke deklaruar 3 mije euro pasuri e duke u shpallur i pastrehe. Kjo edhe pse pasuria e tij prej favoreve ndaj klienteles eshte e njohur nga i madh e i vogel. Kur predikon kunder informalitetit perfituesi me i madh prej tij, corba eshte e prishur.

Opozita krijon grupe pune për "monitorimin" e veprimeve të qeverisë

Postuar në 29 Gusht, 2015 09:00

Lulzim Basha, ka vendosur t’u ndërpresë pushimet deputetëve dhe drejtuesve të departamenteve në selinë blu dhe t’i angazhojë në aksionin opozitar që do të nisë nga data 1 shtator. “Panorama” bën të ditur se kryetari i Partisë Demokratike ka firmosur dje urdhrin për ngritjen e një grupi pune, që do të përllogarisë dëmin ekonomik, social dhe mjedisor të shkaktuar nga prishjet e ndërmarra nga qeveria nga shtatori 2013 e në vazhdim. Grupi i punës do të ketë 12 anëtarë në përbërje të tij, të cilët, në urdhrin e firmosur nga Basha, janë të ndarë edhe në varësi të departamenteve që përfaqësojnë.

Selami flet mbi mënyrën si po bën opozitë e djathta: Basha duhet të bëjë korrigjime

Postuar në 27 Gusht, 2015 10:05

Deputeti i PD-së Eduard Selami gjatë një interviste për “Zërin e Amerikës” ka folur mbi debatet mbi mënyrën se si po bën opozitë e djathta. I pyetur se a ka Partia Demokratike një program për të ardhur në pushtet, Selami thotë se kryetari Basha duhet të korrigjojë disa gjëra.  “Unë them se ka gjëra që kryetari Basha duhet t'i korrigjojë. Në bazë të këtyre dy humbjeve edhe ne do të fillojmë analizën. Mundësia që ne të dalim fitimtarë në zgjedhjet e ardhshme është aty. Kjo do të jetë në të mirë jo vetëm të kryetarit Basha, por edhe në të mirë të PD-së, në të mirë të gjithë shqiptarëve”.

Shënim: Ah, sikur të kishim një qeveri dhe një opozitë!

Postuar në 24 Gusht, 2015 13:35

Sot kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka zhvilluar një bisedë online me njerëzit, përmes Twitter e Facebook, ku përgjigjet për çështjet që shqetësojnë vendin. Edi Rama erdhi në pushtet në qershor të vitit 2013, por në zyrë hyri në shtator. Kështu që kjo bisedë për bilancin e qeverisjes është në dy vjetorin e tij si kryeministër. Ajo ka rëndësi pasi kriza ekonomike, dështimet në tatime e dogana, politika fiskale, problemet serioze në shëndetësi, kanë dalë në sipërfaqe si probleme të prekshme, e që po shtojnë kostot e jetesës së shqiptarëve.

Debati: Rama thotë se janë shtuar 25 mijë kasat fiskale. Basha i kujton 160 mln dollarët që mungojnë në arkën e shtetit

Postuar në 23 Gusht, 2015 08:21

Nuk kanë përse përballen me njëri tjetrin në studio televizive, thjesht ata debatojnë në distancë. Kryeministri Rama dhe kreu i opozitës, Lulzim Basha kanë debatuar për kasat fiskale dhe për 160 mln dollarët të përfolur nga opozita që i mungojnë buxhetit të shtetit.

Aksion kundër evazionit? Kush mban përgjegjësi për 160 mln $ që mungojnë?

Postuar në 20 Gusht, 2015 15:16

Opozita e kundërshton aksionin e paralajmëruar të qeverisë kundër evazionit dhe informalitetit, pasi sipas saj, përmes tij, po tentohet të mbulohet vjedhaj në tatime dhe dogana. Kryetari i Partisë Demokratike, në një deklaratë për median pak orë pasi kryeministri mblodhi në një takim drejtorët e tatimeve në lidhje me operacionin kundër informalitetit që do të nisë në shtator, u shpreh: “Rama nuk gjeti asnjë mundësi për të shpalosur përgjegjësinë që është vetëm e tija. Asnjë fajtor për 160 mln dollarë të vjedhur.

Shkërdhatokracia

Postuar në 17 Gusht, 2015 04:33

Nuk është fare mosvlerësimi i dëshirës së mirë për zbutje konflikti por raporti me të vërtetën dhe të drejtën dhe këmbëngulja për to, ajo që më shtyj të kritikoj ato çka, pak ditë më parë, tha për disa politikanë kryesorë shqiptarë, Dritëro Agolli, shkrimtari ynë i motshëm dhe i shquar. Mund, në shenjë respekti, edhe të heshtja ndërsa jo pak ta sugjeronin me “argumente” nga më të ndryshme.

Bashkia Tiranë/Borxhet e trashëguara arrijnë në 30 milionë dollarë

Postuar në 13 Gusht, 2015 12:34

Pas dosjes me lejet e ndërtimit, kryetari i ri i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, ka evidentuar edhe një problem tjetër: borxhet e trashëguar nga Lulzim Basha. “Borxhi aktual është 30 milionë dollarë fatura të prera dhe të papaguara. Sa 70% e buxhetit faktik. Pse kryetari i bashkisë si la një borxh prej 28 milionë euro? Një kompani pastrimi më tha që ne nuk e bëjmë mirë pastrimin por kemi 8 muaj që nuk kemi marrë paratë. Kam marrë overdraft për të paguar tatimet. Pastrimi, 4.5 milionë dollarë borxh. 23 milionë dollarë janë në projekte investime publike.

Skizofrenia e rendjes pas zbulimit të humorit mes Ramës dhe Metës

Postuar në 12 Gusht, 2015 15:42

Që prej fundit të zgjedhjeve lokale, ka një interes të shtuar për të kuptuar se ç’po ndodh mes Ramës dhe Metës, posaçërisht mes PS-së dhe LSI-së. Dy liderëve të patundshëm në katundet përkatëse u mbikëqyret çdo gjë, mimika, ritmi i ecjes, fjala, e gjithçka që ka të bëjë me qenien njerëzore. Aq të molepsur janë bërë njerëzit këtyre anëve nga një maniakëri e tillë, sa nuk lënë vend pa futur kokën, mjafton që aty të mund të gjendet një shenjë se këta të mësipërmit nuk i kanë punët mirë me njëri-tjetrin.

Çfarë opozite mund të ndërtojë Lulzim Basha

Postuar në 06 Gusht, 2015 09:36

Humbja e zgjedhjeve lokale nga PD  çeli diskutime mbi përgjegjësitë, mënyrën se si zhvilloi fushatën dhe mbi atë se çfarë duhet të jetë opozita.  Për fat të keq këto diskutime u fokusuan më së shumti tek detaje të sipërfashme që kanë të bëjnë me njerëzit që ka afruar kryetari Lulzim Basha, mbi njerëzit që e këshillojnë apo njerëzit që k

Pages

Subscribe to RSS - Basha