banoret

Incident në Wuhan, mishi u shpërndahet banorëve me kamionin e mbetjeve urbane

Postuar në 12 Mars, 2020 14:25

Shpalli fitore mbi koronavirusin, por ka rrëshqitur në një gabim që nuk ka kaluar pa vëmendje.

Presidenti nuk ka çfarë të bëjë...Banorët nuk kanë asnjë hall, llafosen për Kushtetutën

Postuar në 27 Qershor, 2019 13:35

Nuk ka kufij shtirja e Partisë Socialiste për të dëshmuar normalitetin në një vend që e ka humbur atë. Kryeministri Edi Rama e nis ditën me kafe me banorë të njësive administrative në Tiranë, metë cilët flet për çështje të politikës. Askush nuk e pyet kryeministrin për problemet e veta, për hajdutërinë e legalizuar të administratës, për çmimet, koston e jeteës. Jo, banorët e Tiranës janë të lumtur. Ata e pyesin kreun e qeverisë për hallet e Presidentit dhe të opozitës. Dhe si përgjigje marrin qetësinë e kryeministrit dhe mesazhet e tij për kundërshtarët.

Abetarja politike eksperimentale e ministres Xhaçka

Postuar në 05 Qershor, 2019 19:53

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka ka qenë në Korçë pranë banorëve të prekur nga tërmetet e fundit. Vizitën e saj, ministrja, që është asgjë më shumë se një anëtare e qeverisë, e përshkruan kështu në rrjetet sociale:

Transferimi i tokave shtetërore, banorët e Lukovës: Më shumë se 270 ha janë pronë private

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 00:24

Duket se transferimi i 1472 ha tokë shtetërore drejt Ministrisë së Turizmit, me vendndodhje në zonën Vlorë –Sarandë, ka krijuar problemet e para. Vendimi i Këshillit të Ministrave me numër 708, i datës 22.11.2018 përcaktonte kalimin e pronës dhe regjistrimin në emër të Republikës në hipotekë, duke e shoqëruar të gjithë hapësirën me harta kufizuese.

Protestoni me flamurin grek se ndoshta qeveria dorëzohet!

Postuar në 02 Dhjetor, 2018 16:46

Pas kundërshtive të forta më shumë se dy vjeçare nga banorët dhe angazhimin e madh të Ambasadës së Greqisë në Tiranë si dhe mbështetjen e Greqisë, vendimi për planin e rikualifikimit urban të Himarës u anullua me vendim gjykate

Kështu shkruan sot gazeta greke “Kathimerini” ndërkohë që ish-deputeti Nikollaq Neranxi pretendonte ditë më parë se bashkia e Himarës ka miratuar një plan të ri.

Shtëpia mbrohet vetëm me një mënyrë...

Postuar në 22 Nëntor, 2018 20:09

E mbani mend kur Spartak Ngjela thoshte në emër të Partisë Socialiste se tre të vdekur nuk janë gjë. Se madje duhen 13 mijë? Po kur socialisti Edi Rama tregonte 21 janarin? Sesi ai kishte qenë një demonstratë për lirinë. Është mirë të kujtohet kjo neveri për të mos lejuar elegjiakët e rremë, vajtocat e shtirura të katër gishtave të një policeje të moralizojnë. Është mirë të kujtohet kjo edhe nga ata që janë në protestë që ndoshta sot procedohen në bazë të ligjit aq e kaq, se asgjë nga këto nuk ka vlerë, pos faktit se ne kuptojmë mirë, deri në kockë, se shtëpia mbrohet vetëm me një mënyrë.

Filluan ta gjuajnë me këpucë (Video)

Postuar në 22 Nëntor, 2018 17:45

Përpjekja e qeverisë për të ndarë në dy palë përplasjen për Unazën e RE, në njërën anë qeverinë me policinë dhe në anën tjetër banorët, vetëm sa përshkallëzon tensionin që tani po merr trajtën e kundërvënies fizike edhe ndaj kryeministrit.

Gjatë vizitës në spitalin ushtarak për të parë nga afër policët e plagosur Rama u ndesh me irritimin e disa banorëve të Unazës që nuk nguruan ta gjuajnë me këpucë, por ndërhyrja në kohë e truprojave shmangu incidentin.

Banorëve të Unazës u dërgohet FNSH-ja (Video)

Postuar në 19 Nëntor, 2018 20:22

Teksa qeveria vazhdon të mos i konsiderojë banorët e Unazës së Madhe që protestojnë kundër prishjes së shtëpive që preken nga zgjerimi i rrugës, përplasja duket e pashmangshme.

Pamvarësisht përpjekjeve për ta deligjitimuar shqetësimin e banorëve, duke i etiketuar me lloj lloj përcaktimesh, shteti vendosi të tregojë dhëmbët.

Dy protesta që në thelb janë Një

Postuar në 17 Nëntor, 2018 13:03

Qeveria e Edi Ramës përballet aktualisht me dy protesta aktive në Tiranë. E para është protesta disa mujore për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar dhe e dyta është protesta e banorëve në zonën e Astirit.

Dy standarde për legalizimet/Banesa me mur të përbashkët, disa të legalizuara, disa jo

Postuar në 15 Nëntor, 2018 18:30

Rreth 300 familje të Unazës së Re vijojnë betejën me shtetin kundër shembjes së banesave të tyre duke protestuar. Ndonëse shteti i ka diskriminuar duke i ndarë, disave duke ua legalizuar shtëpitë dhe disave jo, deri tani banorët kanë qenë kompaktë për të mbrojtur shtëpitë e tyre

"TemA TV" ka shkuar në shtëpitë e banorëve për të parë cilët kanë hipotekë dhe cilët jo. Nazifi është njëri prej atyre që e ka legalizuar shtëpinë, por edhe vetë e konfirmon se për të fituar hipotekën ka paguar para nën dorë.

Pages

Subscribe to RSS - banoret