Ballkani

Në Ballkan mungon sërish Europa

Postuar në 15 Gusht, 2020 14:02

Po përjetojmë të gjithë pikën më të ulët të atij që u quajt si procesi europianizues. Është ironike që një gjë e tillë afirmohet në rajonin tonë dhe më tej në Mesdheun Lindor, aty ku dikur u përvijua një kufi. Dhe kjo përsëritje e historisë e bën dramatike përplasjen e tanishme.

Lapsus, apo e vërtetë? Incidenca e CoVid-19 në Shqipëri, 214.9/100 mijë banorë?

Postuar në 10 Gusht, 2020 19:33

Sot gazeta Corriere della Sera raportonte mbi vendimin e Italisë për të shtyrë afatin e hyrjes së shtetasve jashtë hapësirës BE në vend për shkak të situatës së pandemisë. Në rapo

BE-së i duhet një strategji e re për Ballkanin

Postuar në 14 Korrik, 2020 15:11

 

Më 27 qershor, presidenti serb, Aleksander Vuçiç, duhej të takohej me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi, në Shtëpinë e Bardhë për bisedime të ndërmjetësuara nga i dërguari special i SHBA-ve, Richard Grenell. Qëllimi i këtij samiti ishte të normalizonte marrëdhëniet midis dy vendeve, të cilat janë në një konflikt të ngrirë qëkur Kosova shpalli në mënyrë të njëanshme pavarësinë nga Serbia, në vitin 2008.

Disa dritëhije mbi kthimin në xhami të Hagia Sophia nga Erdogani

Postuar në 12 Korrik, 2020 23:42

 

Sapo mësuam emrin e xhamisë së 3272 të Stambollit: xhamia Hagia Sophia” shkruan gazeta e njohur franceze, Le Figaro. Vetëm ky fakt mjafton për të gjykuar se veprimi i fundit i presidentit turk, Erdogan, i legjitimuar nga gjykata e shtetit në fjalë, nuk mund të jetë veçse i paramenduar dhe provokues. Madje, reagimi i Bashkimit Evropian, SHBA-ve dhe UNESCO-s, pasqyrojnë telendisjen e tyre përballë udhëheqjes së Turqisë nga njëra anë dhe marrëdhënieve që ato kanë me këtë të fundit nga ana tjetër.

Po ikën truri. Kush po mbetet?

Postuar në 23 Qershor, 2020 18:27

20% e njerëzve në Ballkanin Perëndinor janë të shqetësuar për ikjen e trurit. Lajmi në shqip i referohet të dhënave të Eurobarometrit dhe ilustron një dukuri të përgjithshme në rajonin tonë. 

Për Shqipërinë këto vite më i godituri ngjan të jetë sektori i shëndetësisë, ndërkohë që shkencat e aplikuara si inxhinieritë kanë rrudhur fushën e zbatimit në treg te ndërtimi apo mirëmbajtja. 

Për Ballkanin mjafton ideja e demokracisë

Postuar në 05 Qershor, 2020 14:12

Loja me demokraci e delegacionit të Bashkimit Europian po përsëritet në Serbi me të njëjtin regjistër retorik. Opozita serbe ka lënë të kuptohet për bojkotim të zgjedhjeve, por Aleksander Vuçiç ka thirrur në ndihmë Europën dhe standardet e saj. Kreu i delegacionit të BE-së në Serbi, Sam Fabrizi ka deklaruar se bojkoti i zgjedhjeve nuk është një ide e mirë.

Zgjedhjet janë një test i rëndësishëm për demokracinë dhe politikanët duhet të prezantojnë platformat e tyre dhe të diskutojnë vizionet për të ardhmen

Me apo pa liberalizim shtetet e Ballkanit po zbrazen

Postuar në 29 Janar, 2020 10:39

 

Në shumë vende të Ballkanit Perëndimor, por edhe në pjesë të tjera të rajonit, po flitet për fenomenin e largimit të të rinjve drejt Perëndimit si për një mortajë që po i ndodh shoqërisë, shtetit dhe kombit. 

Cilindo shet të rajonit ta marrësh, rezultati del i ngjashëm; zvogëlim i shpejtë i numrit të banorëve, largim i pandërprerë i të rinjve dhe parashikime se në të ardhmen situata do të jetë edhe më keq. Me apo pa viza, me apo pa liberalizim, vendet e Ballkanit po zbrazen. 

Kush do ta gëzojë "Shqipërinë e Gjeneratës tjetër"? 61% e të rinjve duan të ikin

Postuar në 17 Janar, 2020 12:46

Ikja e shqiptarëve nga vendi i tyre është një dukuri që shqetëson të gjithë rajonin tonë. Në konferencën e 16-të parlamentare rajonale për integrimin europian të shteteve pjesëmarrëse në Procesin e Stabilizimit dhe Asocimit të Evropës Juglindore është vënë në dukje ky problem që është injoruar nga qeveria shqiptare.

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu, deklaroi ndër të tjera se 1/3 e popullsisë është larguar.

Vuçiç: Europa të sqarojë politikën e vet në Ballkan

Postuar në 03 Dhjetor, 2019 11:16

Në Serbi kanë shprehur pasiguri për vijimin ose jo të procesit të integrimit në Bashkimin Europian. Gjatë një konference të përbashkët për shtyp me kreun e Grupit Parlamentar të Partive Popullore në Parlamentin Europian, Manfred Werner, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka kërkuar që Europa të shprehet qartë se çfarë synon dhe do të bëjë në Ballkan. 

Ne do të veprojmë racionalisht dhe në mënyrë pragmatiste duke parë më të mirën për vendin tonë

tha Vuçiç. 

Rusia do status quonë në Ballkan

Postuar në 18 Nëntor, 2019 12:36

Maxim Samorukov, numri dy i Qendrës “Carnegie” në Moskë ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë se Rusia nuk ka interes në zgjidhjen e çështjes së Kosovës pasi kështu nuk do të ishte e nevojshme për Serbinë.

Rusia ka interes të mos e zgjidhë çështjen, kështu që deklaratat e zyrtarëve rusë për arritjen e një marrëveshjeje finale mund të shihen si ambigue…Me t’u zgjidhur konflikti Rusia nuk do të jetë më tërheqëse për Serbinë

është shprehur Samorukov.

Pages

Subscribe to RSS - Ballkani