ballkan

Goditje politikës ruse në Ballkan. Në diskutim pezullimi i Rezolutës 1244 për Kosovën

Postuar në 14 Dhjetor, 2020 12:24

Rezoluta 1244 e OKB-së përmes të cilës njihet statusi i Kosovës që nga viti 1999 mund të pezullohet. Ky është një konkluzion i tërthortë nga qëndrimet diplomatike. Ambasadori i Rusisë në Beograd, Alexander Botsan Kharchenko, është pyetur gjatë një interviste me median serbe “Novosti” për mundësinë e pezullimit të rezolutës, mundësi të cilën ai nuk e ka mohuar.

Pompeo me mision antirus në Ballkan

Postuar në 27 Shtator, 2019 21:31

Mike Pompeo do të nisë javën e ardhshme një turne në Itali dhe Ballkan në një përpjekje për të zvogëluar ndikimin rus në rajon.

Turi i Sekretarit amerikan të Shtetit do të fillojë të martën në Romë, ku Pompeo, një evangjelist i krishterë që shpesh deklaron se gjithmonë e ka Biblën të hapur në zyrën e tij, do të ketë një takim privat me Papa Françeskun. Ai gjithashtu do të marrë pjesë në një forum në Vatikan për të forcuar bashkëpunimin midis organizatave fetare.

Futja e Kinës në Ballkan shqetëson Europën

Postuar në 27 Shtator, 2018 09:56

Për të siguruar të ardhura të larta për investimet e tyre, kinezët kanë hyrë fuqishëm në Evropën Juglindore gjatë dekadës së fundit. Sipas Deutsche ëelle kjo shihet si shqetësuese për Ballkanin, që paralelisht me investimet të bjerë nën ndikimin politik të Pekinit, i cili vijim të rrisë investimet dhe fitimet.

Investimi i parë i madh i kinezëve në Ballkan u u bë në 2009 në Greqi kur Cosco investoj më shumë se 650 milion euro për të shfrytëzuar portin e Pireut për një periudhë 35-vjeçare. Shtatë vjet më vonë, kinezët siguruan shumicën e aksioneve të Autoritetit Portual të Pireut,

Kreu i UNHCR-së në Serbi: Ideja e kampeve të refugjatëve në Ballkan, është tërhequr

Postuar në 20 Qershor, 2018 13:09

Kreu i UNHCR-së në Beograd, Hans Friedrich Schoder ka deklaruar për televizionin serb, RTS, se ideja e ndërtimit të kampeve të refugjatëve jashtë BE-së është hedhur poshtë si opsion.

Kjo ide është hequr nga tryeza, nuk dua dhe nuk do të spekulloj

është shprehur ai me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve.

"Greqia, partneri strategjik i SHBA në Ballkan"

Postuar në 01 Qershor, 2018 20:40

Për ambasadorin amerikan në Athinë,  Geoffrey Pyatt pozita gjeostrategjike e Greqisë në rajonin e Mesdheut dhe Ballkanit është me rëndësi për stabilitetin, sigurinë dhe prosperitetin në rajon. Në Forumin e Bashkëpunimit të Ballkanit dhe Detit të Zi, Pyatt foli për një strategji afatgjatë të mbështetjes amerikane për rimëkëmbjen ekonomike të Greqisë.

Vallen e “muajit të mjaltit” në Ballkan e imponon tjetërkush

Postuar në 28 Dhjetor, 2017 18:01

Ballkani po kalon një klimë pozitive dhe kjo po konstatohet gjerësisht jo vetëm nga shtypi, por edhe nga qaqet politike që ndjekin zhvillimet. Udhëheqja politike në trekëndëshin, Shqipëri, Greqi, Maqedoni po investohet për të zgjidhur mosmarrëveshjet në një garë me kohën siç thotë gazeta “Rizospastis”, organ i së majtës ekstreme në Greqi, ose thënë ndryshe zëdhënëse e qëndrimeve të Partisë Komuniste.

Përmbysja e madhe, Serbia në rolin e ri të paqebërësit në Ballkan

Postuar në 01 Dhjetor, 2017 13:28

Diçka serioze ka ndryshuar në Ballkan dhe Serbia duket se po regjistron veten në krahun e fituesit. Pas një dekade izolimi dhe akuze për projektimi dhe zbatim planesh të spastrimit etnik, Beogradi zyrtar gjendet sot në rolin e një protagonisti të paqes dhe stabilitetit. Madje duke u cilësuar nga aktorët ndërkombëtarë si vendi kyç për këtë gjë. Përveç aftësive manovruese të Serbisë, një rol ka këtu edhe ndryshimi i qëndrimeve të komunitetit ndërkombëtar.

The Economist: Shovinizmi fetar po ngrihet përsëri në Ballkan

Postuar në 18 Nëntor, 2017 13:54

Revista e njohur “The Economist” në një analizë të publikuar shkruan për ringjalljen e të djathtës ekstreme në Europën juglindore. Në këtë artikull “The Economist” thotë se dallimet fetare dhe etnike ishin arsyet që nisën luftërat në Ballkan prej vitit 1990.

Ndërmjetësi i krizës flet për ndikimin e Rusisë në Shqipëri e Ballkan

Postuar në 18 Maj, 2017 11:30

Me përfundimin e turit në ballkan dhe zgjidhjen e krizave politike në Shqipëri e Maqedoni, zv/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Hojt Brahian Ji raportoi në nënkomitetin e senatit për situatën në Ballkan. Siç raporton Radio Europa e Lirë,  zyrtari i lartë i Departamentit të paralajmëroi se Rusia ka rritur përpjekjet e saj për të ndikuar politikën në Ballkan.

Ministri i Jashtëm grek: Greqia do ta mbrojë ekzistencën e Maqedonisë

Postuar në 04 Maj, 2017 09:29

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, ka bërë disa deklarata rreth situatës në Ballkan, që mund të kuptohen edhe si mesazhe për qverinë aktuale në Tiranë. Ai ka folur gjatë promovimit të librit të ish-ministrit të PASOK-ut, Nikos Sifounakis për minoritetin grek në ishujt turq, duke nënvizuar se ka përpjekje në Ballkan për ndryshime kufijsh.

Pages

Subscribe to RSS - ballkan