balla

Qeveria legalizon 50 xhami në Elbasan

Postuar në 18 Mars, 2017 17:03

Jemi në periudhë parazgjedhore dhe Myftinia e Elbasanit me këtë rast ka marrë në dorë 50 leje legalizimesh për xhamitë e ndërtuara pa leje në këtë zonë. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast ishin të pranishëm, Myftiu i Elbasanit, Agim Duka,  deputeti i Elbasanit, Taulant Balla, Drejtori i ALUIZNI-t Mariglen Disha dhe besimtarë myslimanë. Në fjalën e marrë me këtë rast deputeti Balla shprehu kënaqësinë që i dorëzon lejet e legalizimit për objektet e kultit komunitetit të nderuar mysliman elbasanas.

Emisarët Balla e Çipa, “karta postale” e qeverisë për emigrantët (Video)

Postuar në 19 Shkurt, 2017 18:11

Në Shqipëri debati për reformën zgjedhore ka rikthyer situatën e premtimeve dhe lektorëve të angazhuar për t’i dhënë më në fund Shqipërisë zgjedhje të lira e të ndershme. Një prej kërkesave të opozitës është edhe votimi i emigrantëve, për të cilën qeverria thotë se nuk janë krijuar ende kushtet. Dy emisarë të saj Taulant Balla dhe Stefan Çipa janë dërguar në Selanik për t’u kërkuar emigrantëve të presin edhe 4 vjet që të ushtrojnë të drejtën e votës nga aty ku jetojnë.

PS vazhdon zhurmën me Sali Berishën (Video)

Postuar në 23 Nëntor, 2016 20:14

Mbledhja e Komisionit Hetimor për privatizimin e Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes, ku ishte thirrur për të dëshmuar ish-kryeministri Sali Berisha u shoqërua me tension që në fillim.  Arben Ristani si anëtar i Komisionit kërkoi që Taulant Balla të mos drejtojë komisonin, me argumentin se është në konflikt interesi për shkak se ka qenë i dënuar për shpifje në një proces gjyqesor me familjarët e ish –kryeministrit.

Alarmohet PD, e kanë përjashtuar nga Komisioni i Autoritetit të Hapjes së Dosjeve. Spaho: I besuam marrëveshjes verbale me Taulant Ballën

Postuar në 15 Nëntor, 2016 12:43

Partia Demokratike deklaroi sot se është përjashtuar nga përfaqësimi në Komisionin e Autoritetit të Hapjes së Dosjeve  që  do të bëjë jo vetëm verifikimin e dosjeve të së kaluarës diktatoriale, por edhe verifikimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në lidhje me të shkuarën komuniste, pjesë e procedurës që parashikon Ligji i Vetting-ut.

Zgjedhjet e 2017 me formulën ekzistuese, s’ka kohë për ndryshime në Kod

Postuar në 11 Tetor, 2016 17:39

Për zgjedhjet e 2013-ës pati vërejtje serioze nga OSBE-ODIHR që bëri 29 rekomandime për të shmangur ndikimin politik të administratës mbi zgjedhjet dhe fenomenin e blerjes së votës. Procesi u çertifikua si konkurues por u kontestua nga opozita për parregullsi. Palët u angazhuan të ndërhyjnë në Kodon Zgjedhor për të bërë rregullimet e nevojshme, por 8 muaj para zgjedhjeve qeveria thotë se nuk ka kohë për ndryshime thelbësore. Kryetari socialist i Komisionit të Reformës Zgjedhore, Taulant Balla tha se është e pamundur të shkohet në votim dhe numërim elektronike, sipas kërkesave të opozitës.

Zgjedhjet 2017, PS: Votimi elektronik, i pamundur. Projekt pilot për numërimin elektronik. Dakord për identifikimin biometrik

Postuar në 30 Shtator, 2016 16:16

Partia Socialiste deklaron se për zgjedhjet parlamentare të vitit 2017 votimi elektronik është i pamundur. Gjatë një tryeze të organizuar për reformën zgjedhore, bashkëkryetari socialist i Komisionit të Posaçëm Parlamentar për këtë reformë, Taulant Balla, sqaroi arsyet se përse kërkesa e PD-së nuk mund të realizohet:

Duhet të kemi parasysh se kjo kërkon një infrastrukturë shumë të mirë teknike, të shtrirë në 5500 qendra votimi dhe më pas në 89 KZAZ.

Mesatarja e Rilindjes në dy tekste të ngjashme...

Postuar në 02 Qershor, 2016 18:54

Sot në Parlament Ben Blushi zhvilloi një polemikë me disa përfaqësues të Partisë Socialiste mbi atë se çfarë do të thotë të jesh socialist. Fjala është për socialistin si model i përpunuar i njeriut të angazhuar zyrtarisht majtas në Shqipëri dhe jo për socialistin si zbatues dhe asimilues i një doktrine. Kjo polemikë, e provokuar nga ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri, ngrihet mbi hipotezën se cilësimi socialist në Shqipëri është pozitiv, nisur nga ajo që socialistët kanë krijuar në politikën shqiptare.

Kongresi i PS-së, përjashtohet mundësia e kandidimit për kryetar të Ben Blushit

Postuar në 29 Janar, 2016 20:30

Nënkryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka deklaruar se në kogresin e 19 marsit, Ben Blushi nuk do të mundet të kandidojë. “Ky është një debat i sajuar, i inicuar nga njeriu i gabuar në momentin e gabuar. Ndoshta do të kishte vlerë nëse do të bëhej në kushtet kur PS do kishte humbur zgjedhjet.

Ja pse...

Postuar në 08 Dhjetor, 2015 16:47

Vëllezër shqiptarë! Sot foli Taulant Balla. Me një status në “Facebook” foli siç i pëlqen shpesh: si tribun i popullit. Shkruan Balla: “Per ata qe ndoshta e kishin harruar, sot ripane fytyren e vertete te nje partie qe krimin e ka program te partise, dhunen e kane statut, liderin dhe kryeliderin hajdut. Dhuna dhe dhunuesit te fotografohen dhe te identifikohen te gjithe. Ligji te godase me force. Policia dhe prokuroria te bejne detyren ne kushtet shkaterrimit te prones publike.

Sali Berisha dhe kartolina

Postuar në 07 Dhjetor, 2015 15:54

​Më 4 dhjetor, 2015, pasi Taulant Balla lexoi në Kuvendin e Shqipërisë një kartolinë që Sali Berisha i dërgonte plot dashuri dhe respekt nga Parisi në vitin 1979 Hysni Kapos dhe Vito Kapos, me rastin e lindjes së një nipi në familjen e tyre, u ngrit Sali Berisha për replikë. Në vend që të përqendrohej te kartolina, iu drejtua Edi Ramës me një fjalim gjysmë poezi e gjysmë prozë, çdo strofë apo paragraf të të cilit e fillonte, duke përsëritur një herë apo disa herë, fjalën: Edi Rama.

Pages

Subscribe to RSS - balla