Balili

A është i besueshëm ambasadori Lu?

Postuar në 14 Dhjetor, 2016 11:48

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, ka marrë pjesë në analizën e punës vjetore të Avokatit të Popullit. Aty Lu ka folur me tone disi të ashpra për situatën e krimit dhe korrupsionit në vend duke kërkuar arrestimin e Klemend Balilit. Madje sipas Lu, ambasada ka 7 muaj që pret arrestimin e këtij personi, ndonëse kjo është hera e parë që diplomati në fjalë prek emrin e Balilit. 

Balili në kërkim ndërkombëtar që prej muajit maj. Flet i vëllai: Klementi këtu ka qenë çdo ditë, as e ka kërkuar njeri (Video)

Postuar në 10 Dhjetor, 2016 17:53

I shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik  droge dhe i denoncuar vazhdimisht nga opozita se ndodhej në Sarandë, Klement Balilit vetëm këtë të shtunë i është dhënë masa e arrestit me burg në mungesë nga Gjykata e Krimeve të Rënda. Të paktën nga sa kanë thënë familjarët e tij, ish-drejtori i LSI-së ka qenë gjatë gjithë kësaj kohe në shtëpinë e tij në Stjarr të Delvinës dhe i pashqetësuar nga askush.

Z. Braçe kërko arrestimin e Kelment Balilit…nëse mundesh! Ose zbardhjen e “firmës false” nga Erjon Veliaj

Postuar në 06 Dhjetor, 2016 12:58

Sot në disa media u publikuan pjesë nga diskutimet e zhvilluara në Grupin Parlamentar të Partisë Socialiste mes të cilave spikaste një propozim I Erjon Braçes që “të arrestojmë ndonjë drejtor të LSI-së”. Ose për ta shkruar saktë: “LSI-së t’i arrestojmë ndonjë drejtor”. Lajmi është i vërtetë si frymë politikë sepse këtë praktikë ka ndjekur kjo parti që në kohën e përplasjeve në vitin 2001. Ndërkohë, Braçe, citohet që të ketë përgënjeshtruar sot lajmin përmes një postimi në Facebook. Shkruan kryetari I Komisionit Parlamentar të Ekonomisë:

Njeriu i Ilir Metës implikon Edi Ramën

Postuar në 30 Tetor, 2016 13:10

Një ditë pasi ish-kryeministri Berisha i kërkoi Bashkimit Evropian të vendosë luftën kundër kanabisit si kusht për hapjen e negociatave me Shqipërinë në mediat greke publikohet një intervistë e njeriut më të kërkuar të momentit për trafik ndërkombëtar droge, Klement Balilit, ish-zyrtar i LSI-së dhe njeri i afërt me Ilir Metën. Përpos pikëpyetjeve që ngre dalja e tij në skenë përmes një interviste jo në shtypin shqiptar, por atë grek, ka shumë rëndësi përmbajtja e mesazhit që ai kërkon të përcjellë.

Klement Balili, “Santa Quaranta”, Ilir Meta dhe Koço Kokëdhima

Postuar në 19 Shtator, 2016 17:12

Faqja “lapsi.al” raporton sot se Klement Balili është parë dje në hotelin “Santa Quaranta” ku zhvillohej një dasëm. Policia sipas kësaj faqeje nuk ka ndërhyrë për të arrestuar personin që është shpallur në kërkim, i cili madje ka qenë në tavolinë me kreun e PS-së së Tepelenës, Dino Selimi. Këto të dhëna referon “lapsi.al”.

Foto - Video/Akuza e PD-së: Klement Balili në Sarandë, në një resort me zv.drejtorin e Policisë, Rebani Jaupaj

Postuar në 09 Gusht, 2016 15:08

Partia Demokratike ka denoncuar sot prezencën në Sarandë të Klement Balilit, ish-drejtor porti në Sarandë, i kërkuar për trafik ndërkombëtar droge. Sipas PD-së, Balili ka qenë në një resort ku ndodhet zv.drejtori i Policisë, Rebani Jaupaj. 

Video e publikuar nga ish=kryeministri Sali Berisha:

PD i rikthehet rastit Balili për të sulmuar Tahirin, shmang shënjestrën ndaj LSI-së

Postuar në 29 Maj, 2016 10:45

Partia Demokratike ka rikthyer në vëmendje rastin Balili, ish-drejtor Rajonal i Transporteve në Sarandë, i shpallur në kërkim si kreu i një organizate ndërkombëtare të trafikut të drogës. Opozita ngre dy akuza që shënjestrojnë direkt ministrin e Brendshëm, Sajmir Tahiri. E para ka të bëjë me rolin e policisë kufitare dhe kontrollin e rrugëve të transportit nga Balili dhe e dyta me komandimin e Asim Canajt si shef i policisë së Sarandës.

Harrohet Kelmend Balili, policia "godet" me suksesin e radhës

Postuar në 27 Maj, 2016 11:21

Teksa nuk ka dhënë ende asnjë detaj për operacionin ku tha se ishte e përfshirë me policinë greke dhe atë të Belgjikës, policia shqiptare gjen momentin të prezantohet me një sukses në luftëm kundër trafiqeve të drogës.

Rilindasit po i kalojnë limitet e durimit tonë

Postuar në 20 Maj, 2016 11:23

Në një shkrim të botuar sot tek "Panorama", Fatos Lubonja i quan bastardë “rilindasit” që po kalojnë limitet e vënies së provë të durimit të publikut. “Shikoni historinë e rrahjes së protestuesve te Parku i Liqenit. Shkurt, me dhunë, pa dhunë, ka shumë njerëz që të thonë se rilindasit, veçanërisht pasi morën edhe Bashkinë e Tiranës me Veliajn, po shfaqen si raca më bastarde e politikanëve që ka nxjerrë Shqipëria këta 25 vjet. Vështroni rastin e fundit të Eskobarit të Ballkanit se si e shpëtuan nga duart e policisë europiane pa pikë turpi dhe nuk thonë asnjë fjalë.

Paradoksi, qeveria e quan sukses arratisjen e Balilit. Policia ende pa komunikatë zyrtare për operacionin

Postuar në 20 Maj, 2016 10:56

Kryeministri Rama tundi dje një variant të korrigjuar të komunikatës së Europol për të bërë policinë shqiptare pjesë të operacionint ndërkombëtar të antidrogës që vuri në pranga anëtarët e një organizate të narkotrafikut, koka e së cilës ishte zyrtari shqiptar i Ministrisë së Transporteve, Kelmend Balili, i cili në fakt i shpëtoi arrestimit. Paradoksi është se ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri e quan sukses moskapjen e Balilit, i dyshuar për lidhje dhe mbështetje të fortë politike në Shqipëri.

Pages

Subscribe to RSS - Balili