Balili

Rasti unik i Mafies (shtetërore) Shqiptare

Postuar në 22 Gusht, 2019 14:55

Faqja e njohur italiane që merret me fenomenet e krimit të organizuar “antimafiadfuemila.com” shkruante dy ditë më parë për fuqizimin e mafies shqiptare. Autori Vincenzo Musacchio thotë se krimi shqiptar paraqte një ndër kapacitetet më të mëdha në nivel ndërkombëtar që ka ngjashmëri organizative dhe integrim të mirë të paktën me Ndraghetan kalabreze.

Fast and furious nga Balili e Sollaku

Postuar në 07 Maj, 2019 21:36

Kelmend Balili u dënua nga Gjykata e Krimeve të Rënda me 10 vite burg duke përfituar nga gjykimi i shkurtuar. Një proces, fast and furious do thuhej në gjuhën kinematografike, ku gjithçka është e përllogaritur që garën finale ta fitojë i akuzuari, përmes asistencës që ofrojnë sekserët e lidhur me interesat e pushtetit.

Siç dihet mbrojtjen e tij ligjore e mbulon avokati Theodhori Sollaku i angazhuar politikisht në Partinë Socialiste, në të kaluarën e afërt anëtar i asamblesë së saj.

Dëshmi mbi policinë e L..leshit

Postuar në 24 Prill, 2019 15:23

A i ka luftuar vërtetë policia e zotit Rama bandat kriminale?

Kjo është një pyetje me shumë të panjohura që kanë lindur pikërisht nga dëshmitë e vetë të kërkuarve apo bashkëpunëtorëve të tyre. I pari që tregoi si u tall dhe solli vërdallë policinë e shtetit për më shumë se 2 vjet ishte Kelmend Balili, i etiketuar si Eskobar i Ballkanit.

Ai zbuloi se fshihej sa në Stjarr apo në fshatrat e Gjirokastrës, duke mbajtur vetëm një kapele në kokë madje kishte rastisur edhe në një lokal me policinë, e cila sipas tij nuk kishte arritur ta identifikonte.

Sandër, të besojmë që ke negociuar gjatë!

Postuar në 17 Janar, 2019 18:37

Intervista e Klement Balilit fatkeqësisht konfirmoi se shoqëria shqiptare vazhdon të jetë e tradhëtuar nga shteti që ka ndërtuar, të cilit vijon t’i besojë taksat dhe sigurinë apo dhe më keq akoma arsimimin e fëmijëve.

S'ka problem. Një gënjeshtër më shumë është...

Postuar në 15 Janar, 2019 15:04

Sot kryeministri Edi Rama shkroi në tuiter:

Sot, Rigles Balili, nipi i Klement Balilit tha në Ora News:

Përfundimi del vetiu dhe dilemat se kush leh, pëllet, mjaullin dhe zhgërryhet, bien sa hap e mbyll sytë.

Kush do ta mësojë të flasë ministrin e Brendshëm?

Postuar në 15 Janar, 2019 13:59

Sot ministri I Brendshëm, Sandër Lleshaj ka deklaruar në konferencën për shtyp se dorëzimi i Balilit u negociua dhe se në këmbim të këtij akti atij iu premtua një proces i ndershëm gjyqësor. Ndoshta ministri ka qenë më i sinqertë nga ç’duhet, por pyetja që lind këtu është: si mund të garantojë ekzekutivi një proces të ndershëm gjyqësor? Si mund ta bëjë një gjë të tillë qeveria, sidomos kur ajo është vetë protagoniste e akuzave për sistemin gjyqësor?

Policia për pilaf, kapja e Balilit ishte premtim i Tahirit (Video)

Postuar në 15 Janar, 2019 11:49

Policia dha një tjetër provë të dështimit për të përmbushur angazhimet që ka në luftën kundër krimit dhe trafiqeve. E fokusuar në ndalimin e fishekzjarreve dhe me kërkesën për të vijuar operacionin "Forca e Ligjit", "policia që duam" doli zbuluar me operacionin më të rëndësishëm që lidhej me kapjen e Klement Balilit, i njohur ndryshe edhe si Eskobar i Ballkanit.

Rigels Balili: Pas stadiumit fillojmë dhe ujësjellësin (Video)

Postuar në 04 Shtator, 2018 19:40

Të zgjedhurit e bashkive të provincës kanë nisur të mos kompleksohen nga kamerat e televizioneve, madje kanë filluar t’i përdorin si dritare imazhi për ta reklamuar veten si promororë të zhvillimit. Pse jo, nën shembullin e kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj që ka abonuar një grup xhirimi me vete.

“Struktura të shtetit nën influencën e krimit”

Postuar në 24 Mars, 2018 21:23

Njeriu më i kërkuar në Shqipëri nuk dihet se ku është ndonëse për kapjen e tij janë angazhuar edhe autoritetet amerikane. Është fjala për Kelmend Balilin, ish-zyrtari i Transporteve i shpallur në kërkim si kreu i një rrjeti ndërkombëtar të trafikut të drogës. Dikur, Sajmir Tahiri kishte deklaruar se policia ishte afër arrestimit, por gjithçka mesa duket ishte për konsum politik. Edhe ministri aktual, Fatmir Xhafaj tha në një intevistë për Zërin e Amerikës se vendodhja e tij nuk është zbuluar.

Kat'harsis publiçitar. Ministri i ri i Brendshëm, Xhafaj: Balilin nuk e kapëm vetë

Postuar në 19 Shtator, 2017 11:15

Një nga anët më të errëta të policisë shqiptare është padyshim moskapja e Kelment Balilit, për të cili kishte një urdhër ndërkombëtar arresti. Për mos arrestimin e ish-drejtorit të Transporteve të Sarandës policia dhe prokuroria ia hodhën fajin njëra-tjetrës, ndërsa ish-ministri i shumëdiskutueshëm Sajmir Tahiri mbante fjalime dhe jepte premtime se policia ishte afër kapjes, por iku pa lëvizur asgjë.  

Pages

Subscribe to RSS - Balili