Bakojanis

Bakojanis dhe Rama përplasen për “ndërhyrjen e Erdoganit” në çështjen e kufijve detarë

Postuar në 16 Shtator, 2020 12:49

Kryeministri Edi Rama dhe ish-ministrja e Jashtme e Greqisë, Dora Bakojanis, ndanë qëndrime të ndryshme lidhur me marrëveshjen e kufijve detarë me Greqinë në vitin 2009. Në forumin e organizuar nga “The Economist”, Bakojanis tha se marrëveshja e arritur në vitin 2009 u prish pas ndërhyrjes së Erdoganit, në atë kohë kryeministër i Turqisë.

Negociimi i marrëveshjes detare me Greqinë së shpejti në tryezë

Postuar në 04 Janar, 2020 14:56

Ish-ministrja e Jashtme e Greqisë, Dora Bakojanis ka publikuar së fundmi një opinion ku flet për marrëdhëniet e vendit të saj me Turqinë. Duke vlerësuar ndërlikimet që sjell për Greqinë memorandumi i Turqisë me qeverinë legale të Libisë, Bakojanis sugjeron forcimin e aleancave dhe konsiderimin e memorandumit si të paligjshëm, por jo nul për nga efekti praktik.

Bakojanis mbron marrëveshjen me Bashën

Postuar në 22 Shkurt, 2018 17:32

Çështja e marrëveshjes detare mes Shqipërisë e Greqisë po kthehet në një telenovelë që duket se po shqetëson në veçanti protagonistët e marrëveshjes së viti 2009. Pas ish-ministrit të Shtetit, Stefanos Manos, edhe ish-ministrja e Jashtme, Dora Bakojanis që firmosi me Lulzim Bashën në vitin 2009 Tiranë Paktin Detar ka hedhur dyshime mbi negociatat që janë kryer nga Bushati e Kotzias.

Subscribe to RSS - Bakojanis