axhenda

Një vizitë malinje në Kosovë si miku i Hashim Thaçit

Postuar në 29 Qershor, 2020 12:21

Gazeta e Kosovës, “Koha Ditore” shkruan mbi axhendën e takimeve të kryeministrit Edi Rama në Kosovë. 

Sipas agjendës së tij, të cilën e ka siguruar KOHA, vizitën do ta fillojë me takimin me kryetarin e Nismës, Fatmir Limajn. Përpos tij, ai më vonë do të takohet edhe me kryetarin e LDK-së, Isa Mustafën dhe atë të PDK-së, Kadri Veselin.

Ndërkohë, në këtë agjendë janë përfshirë edhe takimet me presidentin Hashim Thaçi, kryeministrin Avdullah Hoti dhe kryekuvendaren, Vjosa Osmani.

Mosbesimi Tiranë-Athinë ndryshon axhendën e Prillit

Postuar në 29 Mars, 2018 18:59

Prilli ishte parashikuar koha kur qeveritë e Shqipërisë dhe Greqisë do të përmbyllnin negociatat për nënshkrimin e partneritetit strategjik siç u lajmëruar nga Rama e Cipras pas takimit në Davos. 

Zbardhet axhenda e vizitës së Erdogan në Greqi

Postuar në 02 Dhjetor, 2017 17:27

Rexhep Taip Erdogan do të jetë në Greqi më 7 dhe 8 dhjetor me ftesë të Presidentit grek, Prokopis Pavlopulos. Presidenti turk do të takohet me udhëheqjen politike të vendit dhe do të vizitojë zonën e Trakës ku jeton një minoritet fetar i besimit islam. Për palën greke dialogu me fqinjët është i rëndësishëm, sidomos në një kohë të vështirë për marrëdhëniet midis dy vendeve.

Udhëzime nga Uashingtoni per takimin e Kretës

Postuar në 07 Nëntor, 2017 13:21

Ministri i jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati dhe homologu i tij grek Nikos Kotzias do të nisin të enjten takimin disaditor në Kretë, për të zgjidhur çështje të klasifikuara si të “vështira” mes dy vendeve. Takimin e konfirmoi për gazetën lokale Flash News.gr kryetari i bashkisë se Spithas ku do të mbahet takimi, Ioanis Stefanakis.

Vizita pa kuptim e Yee

Postuar në 14 Maj, 2017 14:39

Siç është bërë e ditur nesër mbërrin në Tiranë për një vizitë të radhës, zëvendësndihmës-sekretari Amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee në një përpjekje për zgjidhjen e krizës. Formalisht mund të thuhet për zgjidhjen e krizës politike, pasi nëse shohim disa hollësi, Yee vjen në Tiranë për të presuar mbi PD-në dhe asgjë më tepër.

Tirana, jo në axhendën e Hahn. Të premten viziton Prishtinën

Postuar në 08 Nëntor, 2016 22:18

Qeveria pret të mërkurën opinionin e Komisionit Europian për ecurinë e reformave dhe një vendim pozitiv për hapjen e negociatave të anëtarësimit pas dritës jeshile nga Parlamenti Europian.

Ditmir Bushati mbetet “pa punë”. Meta: “Parlamenti me një rol të ri në diplomaci. Për çështje si ajo “Çame”, duhet konsensus i përgjithshëm”

Postuar në 12 Tetor, 2016 22:40

Ilir Meta ka dhënë një tjetër mesazh sot rreth marrëdhënieve greko – shqiptare të cilat janë instrumentalizuar për qëllime elektorale. Duke folur në një intervistë për “AbcNeës”, Meka ka deklaruar se raportet greko – shqiptare nuk mund të barazohen me çështjen çame, pasi ato janë shumë më komplekse dhe implikojnë interesa më të gjera sesa kaq. Ai e ka quajtur një plagë çështjen çame, por ka ecur më tej kur ka folur për “konsensus të përgjithshëm”, për një rol të ri të Parlamentit dhe për “promovimin e një axhende pozitive greko – shqiptare”.

Axhendës së Kotzias i shtohet takimi me Ramën, mediat greke akuzojnë kryeministrin shqiptar se nxiti protestat e çamëve

Postuar në 06 Qershor, 2016 19:17

Mediat kryesore greke kanë veçuar nga vizita e ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias në Tiranë, angazhimin e dy shefave të diplomacive respektive për zgjidhjen e gjithë problemeve në marrëdhëniet dypalëshe. Ndërkohë kanë bërë të ditur edhe se në programin e vizitës është shtuar një takim i ministrit grek me kryeministrin Edi Rama, që do të zhvillohet të martën. Por në përcjelljen e vizitës nga mediat e vendit fqinj, ka qëndruar shumë lart edhe protesta e organizatës “Çamëria”.

Shqipëria në top axhendën e diplomacisë greke për 2016

Postuar në 12 Janar, 2016 10:19

Në 2016 diplomacisë greke do duhet t'i përballet me sfida delikate të politikës së jashtme, ku prioritet mbeten marrëdhëniet me Izraelin dhe raportet me vendet e rajonit dhe veçantërisht Shqipërinë. Gazeta "Kathimerini" shkruan se Athina do të vazhdojë përpjekjet për forcimin e bashkëpunimit me trekëndëshin Qipro-Izrael-Egjipt duke përfshirë në planet e saj strategjike edhe Jordaninë për çështje që lidhen me politikat energjike dhe sigurinë.
Po ashtu ruajtja e ekuilibrave për çështjen palestineze dhe botën arabe janë të një rëndësie të dorës së parë.

Pages

Subscribe to RSS - axhenda